Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Slávia UMB skončila piata!

BASKETBALISTKY TESNE PRED BRÁNAMI PRVEJ ŠTVORKY

Banskobystrické basketbalistky dokázali na domácej palubovke prelomiť dlhú sériu prehier a porazili v druhom štvrťfinálovom stretnutí play off Viktoriu Košice. Ako sa však v sobotu v Košiciach ukázalo, na postup do semifinále to nestačilo...
Slávia UMB Banská Bystrica - Viktoria PČSP Košice 65:62 (22:12, 17:24, 11:12, 15:14) - stav série: 1:1
l Zostava Slávie: Kovalíková, Makková, Lalovičová, Šimová, Tetemondová (Janková, Aleksanyanová)
l Najviac bodov: Kovalíková 13, Lalovičová 12, Šimová 11 - Kandráčová 14, Krasnočková 13, Škvareková 12
l TH: 20/15 - 12/9, fauly: 12 - 18, trojky: 4 - 6, rozhodovali: Janáč a Hrabuvčin, 200 divákov
Basketbalistky Slávie v druhom stretnutí štvrťfinále play off začali hrať veľmi dobre, keď v prvej štvrtine viedli už 19:8. Vyhrali ju napokon o desať bodov a v druhej desaťminútovke sa dve a pol minúty nemenilo skóre. Tréner Boris Žbirka si vyžiadal oddychový čas a po ňom sa strelecky začalo obom družstvám dariť. Slávistky viedli aj naďalej (29:19), no súper v závere polčasu postupne preberal iniciatívu a v 19. minúte po prvý raz viedol! Stav na ukazovateli bol 35:36. Košmi Aleksanyanovej a Šimovej sa však išlo do šatní za stavu 39:36. Tretiu štvrtinu začali domáce šnúrou 9:0 a opäť Košičankám ušli na rozdiel 12 bodov. Hostky ale znovu zdvihli hlavu a bojovali. Z 50:40 stiahli dvoma trojkami na 50:46 a trénerovi Žbirkovi nepomohol ani oddychový čas. Do poslednej štvrtiny nastupovala Slávia iba s dvojbodovým náskokom, ktorý Viktoria nielenže zmazala, ale išla aj do vedenia 50:52 a 53:57. Lalovičová dvoma premenenými trestnými hodmi a Makková jedným znížili na rozdiel bodu a Kovalíková trojkou privodila zvrat! Skóre sa otočilo na 59:57 a oddychový čas si zobral kouč Viktorie Vladimír Karnay. Po ňom Banskobystričanky síce zvýšili dvojkou Makkovej na 61:57, no hostky vyrovnali na 61:61. Tetemondová však odpovedala perfektným dvojkovým pokusom a osemnásť sekúnd pred koncom za stavu 63:61 Košičanka Škvareková premenila iba jeden trestný hod. Vzápätí Katarína Tetemondová pod obrovským psychickým tlakom zahodila oba trestné hody a skóre sa nemenilo. Domáce ale vybojovali ešte loptu a päť sekúnd pred koncom Aleksanyanová dvojbodovým košom upravila na konečných 65:62.

Hlasy po stretnutí:
Tréner Viktorie Košice Vladimír Karnay: „Čakal som, že Banská Bystrica bude na svojej palubovke ďaleko kvalitnejšia. Nastúpila s hráčkami, ktoré v Košiciach nehrali. Šimová a Tetemondová priniesli ďaleko väčšiu kvalitu do družstva. Myslím si však, že nevyhralo lepšie, ale šťastnejšie družstvo. Rozhodli záverečné momenty zápasu, my sme nedokázali niektoré stopercentné veci premeniť.“

Tréner Slávie UMB Boris Žbirka: „Tak zdecimované družstvo, aké som mal v prvom zápase v Košiciach, to sa už hádam ani nemôže zopakovať. Lalovičová však začala v tréningoch lepšie pracovať, Tetemondová sa tiež do nich zapojila a bolo to vidno. Myslím si, že polčas sme si dobre rozbehli, dali sme 39 bodov, a toľko bodov sme dávali niekedy za takmer celý zápas. V obrane to však ešte nebolo podľa mojich predstáv. V druhom polčase to dievčatá vydreli. Rozhodla sila vôle a túžba po víťazstve. Hráčky samé chceli a hovorili si, že je tu ešte šanca. Rozhodlo to, že sme v prvom polčase dali 39 bodov. To nie je žiadna sranda. Potom rozhodla i bojovnosť. Dievčatá sa vrhali aj za loptou na zemi, i keď ubúdalo fyzických síl. Kovalíková odohrala 40. minút a predtým iba občas chodila vypomáhať na posty. Teraz hrala celý zápas. Viem, že sú tu aj chyby, ale to je mladosť – pochabosť. Chýbalo nám trošku viac istoty v rozohrávke a bolo by to ešte lepšie. Nuž hádam sme sa odrazili z toho dna a verím, že mladé dievčatá teraz pozbierajú to, čo som za celú sezónu do nich dostal. V Košiciach budú musieť rovnako tak bojovať, aby sme vyhrali. Ja chcem bojovať a myslím si, že po dnešnom zápase aj dievčatá budú chcieť.“

Najlepšia strelkyňa zápasu, rozohrávačka Veronika Kovalíková: „Bolo to náramne náročné stretnutie. Som rada, že sme zdolali Viktoriu a ideme ešte do Košíc. Nielen moje trojky boli dôležité, ale veľa spravili aj baby. Iba z dobrých prihrávok sa dávajú koše. To sa nedá, že si ich vypracujem sama. Bol to kolektívny výkon a víťazstvo patrí celému družstvu. Čakali sme buď drámu, alebo jednoznačný zápas. Bola to napokon dráma a posledných päť minút bolo naozaj náročných hlavne na psychiku. Nebolo jednoduché byť na ihrisku stále 40 minút a stálo ma to aj veľa fyzických síl. No šťastie teraz jednoznačne dominuje nad tou fyzickou únavou.“

Kapitánka v zápase, Beáta Šimová: „Chceli sme vyhrať, aby sme si predĺžili sezónu. Určite sa o to víťazstvo pobijeme aj v Košiciach. Ku koncu sme mali aj šťastie, stratili sme v závere dvakrát loptu a nedali sme trestné hody. Rozhodlo sa hlavne v prvom polčase. Vyhrávali sme o desať bodov, ale potom nám to nejako prestalo padať do koša. V obrane sme si to tiež pokazili. V tretej štvrtine sme však dokázali udržať loptu a celkom to šlo. Očakávala som ťažký zápas, ale až takto ťažký... to nie.

Skončili sme na piatom mieste
Banskobystrická Slávia UMB skončila na piatom mieste v basketbalovej extralige žien. Hráčky i realizačný tím dostali dva týždne voľna. Všetci si musia po vypätých dňoch v klube oddýchnuť. „To, čo sa udialo v posledných dvoch mesiacoch, to som nezažil za tridsať rokov mojej kariéry. Mám na mysli hlavne to, že všetky kľúčové hráčky boli zranené či choré,“ dodal na margo problémov tréner Boris Žbirka.