Chcela by som dať plnomocenstvo blízkej osobe, aby ma zastupovala pred štátnymi orgánmi. Čo musí toto plnomocenstvo obsahovať, a musí byť overené aj notársky? Pýta sa Alena M. z Brezna.
- Pri právnom úkone má konajúca osoba možnosť nechať sa zastúpiť inou osobou. Za týmto účelom možno udeliť plnú moc. Táto musí presne označiť splnomocniteľa, splnomocnenca a rozsah tohto oprávnenia. Pokiaľ sa týka formy, ak je potrebné, aby sa právny úkon urobil v písomnej forme, musí sa plnomocenstvo udeliť vždy písomne, a to aj v prípade, ak nie je plnomocenstvo obmedzené len na konkrétne úkony (všeobecná plná moc).
Plnomocenstvo, resp. podpis splnomocniteľa, treba notársky overiť vtedy, ak tak vyžaduje zákon. V prípade zastupovania pred štátnymi orgánmi treba vychádzať z rozsahu takého plnomocenstva, nakoľko v prípade daňových orgánov sa notársky overený podpis splnomocniteľa vyžaduje.
V prípade potreby správne udeliť plnú moc odporúčam obrátiť sa na advokátsku kanceláriu, ktorá zabezpečí potrebný rozsah, ako aj formálne náležitosti plnomocenstva.