Naraz v jedenástich európskych štátoch sa 22. apríla rozbehla policajná akcia pod názvom „Cuprum“.
Zorganizovala ju medzinárodná organizácia bezpečnostných zborov zabezpečujúcich ochranu železničnej dopravy RAILPOL, ktorej členom je aj slovenská Železničná polícia.
V Banskej Bystrici sa okrem železničnej polície (v uniformách aj civile) pridali tiež policajti z Policajného zboru SR a referentka Obvodného úradu životného prostredia v B. Bystrici, Anna Bukovčanová. Zberné suroviny môžu podľa zákona o odpadoch vykupovať farebné kovy a kovový odpad pochádzajúci zo súčiastok a zariadení koľajových vedení zabezpečovacej a oznamovacej techniky, koľajových vozidiel a výstroja tratí alebo javiace znaky, že s takýchto vedení pochádzajú, iba od prevádzkovateľov dráh a od podnikateľských subjektov pracujúcich s nimi na zmluvnom základe. To isté sa týka kovov z dopravných značiek, zvodidiel, kanalizačných poklopov. Tie môžu vykupovať iba od správcov pozemných komunikácií a podnikateľských subjektov na zmluvnom základe.
Cena mede vo výkupniach je až prekvapivo vysoká. Presahuje sto korún, niekde za ňu núkajú aj stodvadsať korún. Kvôli tomu sa už lovcom medi oplatí aj čosi zariskovať... No a problém je tiež v tom, že zákon menuje aj kovy „javiace znaky“, že zo železničných (alebo cestných) zariadení pochádzajú. Nad hrčou medených drôtov môže výkupca len krčiť ramenami – že nemá ani potuchy, odkiaľ pochádzajú.
V Banskej Bystrici, časť Majer, si vytipovali hneď dve zberne. V každej niečo z medi mali, no nič nevyzeralo na to, že by to pochádzalo práve zo železníc. Ako tretia prišla na rad malá zberňa v Sásovej. Jej vedúci krútil hlavou: „Farebné kovy nám sem veľmi nenosia, lebo za meď núkame iba osemdesiat korún. Radšej ju nosia do väčších zberní.“ Približne to isté sa týkalo aj zberne pri železničnej stanici v Slovenskej Ľupči. Tam za meď mohli ponúknuť iba päťdesiat korún za kilogram. Ako uviedol jeden zo železničných policajtov v civile: „Už sa to podstatne zlepšilo. Najmä odvtedy, ako v zberniach sprísnili evidenciu.“
Ako po akcii informovala kapitánka Jarmila Vargová, v služobnom obvode Oblastnej správy Železničnej polície Zvolen skontrolovali pri akcii dvadsať tri subjektov zaoberajúcich sa výkupom kovových materiálov. Akcia sa nekonala celkom nadarmo – zaistili pri nej pätnásť kilogramov medených lán, ktoré môžu pochádzať z koľajového zvršku.