Mám to potvrdené od plaviteľov v rámci Európy, od predsedu Medzinárodnej asociácie plaviteľov a pltníkov v Európe z Katalánska,“ povedal hlavný inžinier Mestských lesov Banská Bystrica, Eduard Apfel.
Na plavení sa stretli zástupcovia Mestských lesov Kremnica a Štátnych lesov Odštepný závod Slovenská Ľupča. „Spolu sme zrealizovali toto obrovské plavenie v rámci tohto tisícročia, väčšie dosiaľ nebolo“.
Žľab je tam približne sto rokov, dátum jeho výstavby nie je presný, postavili ho zhruba koncom devätnásteho alebo začiatkom dvadsiateho storočia. „Územie bolo dosť neprístupné, preto v každej doline, kde bol potok, bol takýto drevený vodný žľab na plavenie dreva,“ povedal. „Tento má dĺžku 2450 metrov." Mestské lesy vodný žľab zrekonštruovali, všetky súčasti - aj spojovacie kliny - sú z dreva. Úplne vymenili 960 metrov žľabu, zvyšné časti poopravovali. Celkové náklady boli zhruba 1,6 milióna korún. Na rekonštrukciu žľabu použili asi 260 kubíkov dreva.
V roku 2007 jedinečný žľab v Rakytove slávnostne otvorili a tento rok cez neho preplavili 80-90 priestorových metrov dreva. A ako takéto plavenie funguje? „V hore, na začiatku doliny, sme zachytili prameň. Ten je vovedený do žľabu, niekde uniká, niekde priteká z bočných dolín. Dá sa plaviť len na jar, lebo v lete tu nie je až toľko vody. Je potrebné rozostaviť tzv. varty, čiže ľudí popri žľabe, ktorí posúvajú polená. Dole ich ďalší musia vyťahovať a ukladať,“ vysvetlil.
Vodný žľab v Rakytove je národná kultúrna pamiatka. „Pre lesníkov funkčne nemá zmysel, je to však významná atrakcia. Je v príjemnom prostredí, v blízkosti je Harmanecká jaskyňa, ktorá je so žľabom spojená chodníkom. Návštevníci tohto regiónu majú čo vidieť.“
Jedinečný vodný žľab neďaleko Banskej Bystrice si môže prísť pozrieť každý, kto má chuť oddýchnuť si v príjemnom prostredí a načerpať v horách energiu.