Slovenská kladivárka Martina Hrašnová (za slobodna Danišová) zvíťazila v sobotu na vrhačskom mítingu v maďarskom Veszpréme výborným výkonom 73,11 m a splnila A-limit Slovenského atletického zväzu (69,50 m) na augustové Olympijské hry v Pekingu.
Dvadsaťpäťročná členka banskobystrickej Dukly atakovala aj vlastný slovenský rekord z 1. júla 2006 v Trnave, za ktorým zaostala iba o 73 cm. ,,Verila som, že A-limit splním už počas marcového sústredenia v USA. Na tréningoch sa mi darilo, hádzala som veľmi ďaleko. Napokon však z toho bolo len béčko, súťaž v Atlante mi nevyšla podľa predstáv. Vo Veszpréme som mala iba jediný cieľ - splniť limit. Preteky sa pre mňa nezačali najlepšie: prvé dva pokusy mi nemerali, tretí bol zaisťovací, a až vo štvrtom som poslala kladivo blízko k sedemdesiatke. Neviem, koľko to bolo presne, lebo merali iba najdlhší pokus po skončení súťaže. Piaty bol najdlhší a šiesty bol na úrovni 71 až 72 m,“ opísala súťaž Hrašnová.
Skutočnosť, že za vlastným národným maximom zaostala len kúštik, ju vôbec nemrzel. ,,Chcela som splniť limit, to bolo kľúčové. Rekord môže prísť inokedy. Potrebovala som mať pokoj, aby som sa teraz mohla viac venovať štúdiu, lebo v polovici mája ma čakajú štátnice na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici.“
Hrašnová sa dostala na druhú priečku tohtoročných svetových tabuliek za Kubánku Yisi Morenovú (75,08) a pred Betty Heidlerovú z Nemecka (72,91), Číňanku Žang Wen-xiu (72,22) a Anitu Wlodarczykovú z Poľska (71,84). Zverenkyňa trénera Jozefa Hanušovského dosiahla svoj druhý najlepší súťažný výkon v kariére, a tretíkrát v kariére prekonala 70-metrovú hranicu.
Prehľad olympijských miesteniek pre Duklu: Matej Tóth (chôdza na 20 km), Peter Korčok, Miloš Bátovský, Kazimír Verkin (všetci chôdza na 50 km), Martina Hrašnová (kladivo), Zuzana Malíková (chôdza na 20 km). Džudo: Zoltán Pálkovács. Streľba (7): Jozef Gönci. Vodný slalom: Michal Martikán (C1).