Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

V dome zostali traja - vrah, jeho retardovaná sestra a zavraždený

KRÁTKO VEČER po pol desiatej, 3. februára 2005, prevzali policajti trošku nezvyčajnú informáciu. Brat mal na brata zaútočiť príborovou vidličkou.

Vyhrážal sa, že mu vylúpne oči. Potom ho dopichá ho a podreže. Pretože útočník utekal po sekeru do drevárne, ostatní z domu ušli a zavolali z automatu políciu.
Z automatu telefonoval štyridsaťročný Ján z hriňovských lazov. Dobre ho poznali. Ale ešte lepšie jeho o dvanásť rokov mladšieho brata Milana U. Vedeli, že sa len pred pár dňami vrátil z kriminálu, a že tam nebol po prvý raz. Nasadli do auta. Pri automate, asi tak sto metrov od domu, našli dvoch mužov a jednu ženu. Jedným z nich bol oznamovateľ, Ján. Zašli aj k domu pre Milana. Práve vyšiel pred dom. Tak ho rovno zadržali a odviezli na políciu. Potom odviezli aj Jána, ktorý ešte predtým dom zamkol bez toho, aby vstúpil dnu, a jeho dvoch spoločníkov, Milana K. a Janu H. Ani jeden z nich nebol triezvy.
Policajti začali vyšetrovať útok vidličkou. Bolo to vraj vážne. Také vážne, že Jana H. začala skrývať nože. Len aby neboli na dohľade. Policajti sa rozhodli zabezpečiť aj útočný predmet, vidličku. Ján išiel s nimi. Odomkol dvere. V miestnosti, ktorú nazývali „izba“, pokojne spala na matracoch rozprestretých na zemi retardovaná Milanova a Jánova sestra Zlatica. V miestnosti bol ešte niekto. Hlavu mal zaliatu krvou. Bol to posledný z partie, Mikuláš B. Vedľa videli položenú zakrvavenú sekeru.
Matka a synovia
Asi to s nimi mala poriadne ťažké. Zvlášť po manželovej smrti. Na krku jej zo šiestich súrodencov zostali traja. Milan, Ján a Zlatica. Zlatica bola natoľko mentálne retardovaná, že sa stala jej opatrovateľkou. Milan bol väčšinou v base a Ján tiež nebol príliš odchodnejší. Do domu jej navyše nasťahoval párik bezdomovcov, Milana K. a Janu H. Synovia na veľký rodičovský dom úplne kašľali, pustol. To sa týkalo aj hospodárstva. Ona na to všetko už dávno nestačila. A pred pár dňami prišiel z kriminálu aj Milan. Odvtedy sa u nich pilo každý deň. Radšej preto, pokiaľ mohla, doma sa ani nezdržiavala.
Začalo sa to hádkou
Hoci sa Milan na polícii zmienil, že by v „izbe“ okrem spiacej Zlatici mali ešte niekoho nájsť a nemal by byť živý, policajti to nebrali vážne. Práve preberali incident s vidličkou.
Svedkovia tvrdili, že Milan začal doskakovať do staršieho brata. Vraj je kresťanom, ale vyznáva i satanizmus, vadili sa okolo balíkov, ktoré im posielali do basy. Hádka sa pritvrdzovala. Milan vytiahol vidličku a začal sa bratovi vyhrážať. Bolo to také vážne, že Jana radšej poskrývala nože pod lavicu a do zmierovania sa pustil aj Mikuláš. Milan bol natoľko agresívny, že mu museli držať nohy. Keď ho pustili, vykrikoval, že ide do drevárne po sekeru. Preto všetci, až na Zlaticu a Mikuláša, ktorý už stihol zaspať na posteli, utekali telefonovať z automatu na políciu.
Medzitým sa Ján s policajtmi vrátil do domu, po vidličku. Zároveň zistili, že Mikuláš je mŕtvy.
Milan vypovedá
Milan tvrdil, že všetci, vrátane Mikuláša, no mimo sestry Zlatice, popíjali rovným dielom domácu ražnú pálenku. On šúľal Jane cigarety, Jánovi sa to nepáčilo, asi na ňu žiarlil. Začali sa naťahovať, do toho skočil Mikuláš a spoločne ho s Jánom zvalili na zem. Keď vyskočili zo zeme, tí traja vybehli, že Jano ide volať policajtov, vraj sa mu vyhrážal, no v skutočnosti sa mu nevyhrážal. Išiel sa pozrieť na dvor, a keď sa vrátil, Mikuláš do neho z ničoho nič skočil. Bál sa vraj, aby ho Mikuláš nezvalil na zem a nepichol nožom. Po celom okolí je Mikuláš vraj známy tým, aký je agresívny, a kvôli pichnutiu nožom bol už aj v base. Môže mu to potvrdiť veľa svedkov. Vtedy zbadal sekeru. Vzal ju a Mikuláša udrel tupým koncom po hlave. Milana posadilo na posteľ a zvalilo na bok. Potom ho ešte tri-štyrikrát udrel po hlave. Ostrým i tupým koncom. Zlatica sedela na matracoch a všetko videla. Potom vybehol von, kde práve prišli policajti. Dom nechal otvorený, aby tam mohla prísť matka.
To je jedna z Milanových výpovedí. Bude ich ešte viac, každá iná.
Ďalšia verzia
Po niekoľkých dňoch si dal zavolať vyšetrovateľku, že chce vypovedať a uviesť pravdu. Na brata neútočil vidličkou, ani ničím iným. Keď trojica vybehla, išiel sa za nimi pozrieť. Bol preč asi desať minút, a keď sa vrátil, prichytil Mikuláša, ako sa snaží znásilniť jeho sestru. Vraj to nebolo po prvý raz. Teraz už mala stiahnuté aj nohavičky.
Mikuláša chytil za rameno a odtiahol ho smerom ku stolu. Vtedy v jeho ruke zbadal nôž. Zápasili spolu. Nejako sa odtrhli a on utekal po sekeru pri dverách, za vedrami s vodou, takže ju nemuseli ostatní vidieť. Mikuláša udrel z boku ostrou časťou. Mikuláš vypustil z ruky nôž. On ho udrel ešte raz, a potom ešte niekoľkokrát. Zlatica pritom čosi hovorila, no nerozumel jej čo. Mikulášovo telo a sestru nechal v miestnosti. Keď prišli policajti, nepovedal im o tom. Ale proti Mikulášovi sa iba bránil, bola to sebaobrana! A bránil si sestru...
Úplne nová verzia
Pri rekonštrukcii vyhlásil, že svedkovia si na neho všetko vymysleli. Chcú sa ho zbaviť. V skutočnosti to bolo tak, že jeho brat Ján sa začal vadiť s Mikulášom o frajerku. Jano to psychicky nezvládol a utekal po sekeru.
Pri tomto výsluchu všetko zmenil. Vo všetkých priznaniach, v ktorých sa priznal k Mikulášovmu zabitiu, klamal! Videl, ako ho zabili, ale nemá s tým nič spoločné. Veď s Mikulášom nikdy nemal žiadny konflikt! Bol to Jano, kto s ním mal dlhoročné hádky. Povadili sa kvôli Mikulášovej družke. Snažil sa ich mierniť, ale brat skočil i do neho a dal mu zo tri facky. Pri ďalšej výmene názorov brat vyhlásil: „Zabijem ťa, a bude od teba pokoj. Hneď na to išiel do kôlne po sekeru!“
Keď sa brat vrátil, Mikuláš napoly sedel, napoly ležal na posteli. Jano mu hneď začal trieskať sekerou po hlave. Potom mu prikázal, aby odniesol Mikulášovo telo pod schody, poutiera krv a sekeru. Že oni zatiaľ pôjdu kúpiť pálenku. Pokúšal sa telo zodvihnúť, ale bolo príliš ťažké.
A ešte jedna verzia
Vlastne je to predchádzajúca verzia, len doplnená o to, že pri vražde boli aj traja muži, ktorých predtým nespomínal. Odišli, keď sa vrátil brat Jano so sekerou. A vôbec, obhajca mu poradil, aby nemenil výpovede. A tiež mu poradil aby si navymýšľal rôznych svedkov. Tak si ich navymýšľal. Aj takých, ktorých poznal iba tak spolovice, lebo bol stále v base, a niektorých pozná iba z počutia.
Samozrejme, že to bola hlúposť. Jedným z trojice mužov bol aj taký, ktorý nebol v kontakte s rodinou U. jedenásť rokov. Dokonca aj auto, na ktorom sa mali odviezť z miesta činu, zodpovedalo popisu auta, aké mal pred jedenástimi rokmi.
Nuž a s Milanom to nemal ľahké ani obhajca. Sťažoval sa na neho, že ak chce, dohodne sa s istým sudcom Najvyššieho súdu. Dobre sa vraj poznajú. Chodili spolu na právnickú fakultu, a ten mu zariadi, aby dostal mreže na dvadsať, aj dvadsaťpäť rokov...
Dokazovanie pred senátom
Z jedinej priamej svedkyne, ktorá všetko videla a prežila, ťažko mentálne retardovanej Zlatice, nedostali nič. Podľa záverov psychologičky nemohla ani svedčiť pred súdom. Bola celkom mimo.
Milan predhodil jednu z verzií: „Mikuláša zavraždil brat Jano! Stalo sa to kvôli hádke pre frajerku. Pobili sa, na Jána zaútočil nožom Mikuláš! Ostatní to hodili na mňa!“
Vyzerá to tak – po konflikte s bratom, pri ktorom Jánovi pomáhal ubrániť sa aj nebohý Mikuláš, vybehli v trojici von, telefonovať po políciu. Zvlášť, keď Milan utekal do drevárne po sekeru. V dome zostal len Milan, Mikuláš a Zlatica. Trojica počkala pri telefónnom automate na policajtov. Policajti si hneď odviezli Milana, ktorý práve vykukol z domu a nestihol ho zam- knúť. Zato ho zamkol brat Ján. To Milan netušil. Do domu sa tak nemohol nikto dostať (Zlatica si zavraždeného Mikuláša nevšímala a zaspala). Keď sa polícia vracala v Jánovom sprievode po útočný predmet, vidličku, našla zavraždeného.
Milan, so sekerou v ruke, pri vstupe do izby našiel na posteli len Mikuláša. Schladil si záhu aspoň na ňom. Mikuláš bol navyše taký opitý, že už pravdepodobne spal.
Krajský súd vymeral Milanovi U. štrnásť rokov v najprísnejšej nápravnovýchovnej skupine. Uložil mu aj protialkoholické psychiatrické liečenie.
Pokračovanie
Milan sa odvolal na Najvyšší súd. Opäť označil svedectvo brata a párika bezdomovcov za vymyslené. Krajskému súdu vyčítal, že ho nedal vyšetriť na detektore lží (u nás, ani nikde vo svete takéto vyšetrenie neplatí ako dôkaz pred súdom – dobrý klamár dokáže oklamať aj detektor), aj to, že nebola vypočutá jeho sestra Zlatica, ktorá mala vypovedať prostredníctvom logopéda.
Najvyšší sudcovia dali za pravdu krajskému sudu. Odvolanie v januári 2007 zamietli.
Posledné pokračovanie prípadu skončilo minulý týždeň. Milan si podal žiadosť o obnovu konania. Opäť chcel do toho navliecť svojho brata. Tak isto neuspel...

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 9. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. Aj panelák môže byť Smart
 4. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 5. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 6. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 131
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 467
 3. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 4 693
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 317
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 521
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 035
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 889
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 532
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 733
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo 1 602
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V dnešnej časti sa dozviete aj to, ako sa darilo našim hokejistom v zámorí, aký úspech získali naši vodáci a ďalšie atraktívne informácie zo slovenského športu.


8 h
Ponická dúbrava.

V národnej prírodnej rezervácii v okrese Banská Bystrica nájdete aj 170-ročné stromy.


TASR 19. sep
Bernolákova – Radvanská.

Projekt Zelené sídliská zameraný na revitalizáciu siedmich vnútroblokov v rôznych častiach mesta Banská Bystrica sa dostáva do ďalšej fázy.


TASR 19. sep
Pohľad z banskobystrickej Šikmej veže.

Výsledky vyplynuli z prieskumu nadácie.


TASR 17. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z miesta činu unikalo biele auto.


5 h

Obchody si môžu vybrať režim.


18. sep

Rodáčka z Dubnice nad Váhom sa vo svojich fotografiách snaží zachytiť inakosť.


18. sep

Obnova mosta cez Váh v Hlohovci sa už onedlho rozbehne.


6 h

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu