Trvalou úlohou Recyklačného fondu pre najbližšie roky je podpora osvety a zavádzania separovania komunálneho odpadu v obciach a mestách.
„Dnes separuje 2350 miest a obcí. Do roku 2010 by malo separovať všetkých 2924 obcí a miest všetky predpísané druhy odpadu - papier, plasty, sklo a kovové obaly,“ informoval riaditeľ Recyklačného fondu Ing. Ján Líška na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.
Potrebná zmena legislatívy
,,Cieľ zapojiť do systému separovania odpadu všetky obce je reálny, je k tomu ale potrebná zmena legislatívy, ktorá umožní viac podporovať separovaný zber tak, aby bol aj finančne atraktívny. Súčasných 1300 až 1800 Sk na tonu vyseparovaného odpadu nestačí ,“ povedal.
Poukázal na to, že Recyklačný fond môže obciam a mestám podľa súčasnej legislatívy vyplatiť ročne príspevky maximálne do výšky 9 percent z celkových vyzbieraných prostriedkov. „Myslíme si, že tento objem je nedostatočný. Navrhli sme z 9 percent na 20 až 25 percent. Tým by sa zvýšili zdroje pre mestá a obce,“ povedal Líška. Zmena legislatívy by mala priniesť rozšírenie zákonných možností podpory z Recyklačného fondu na zhodnocovanie ďalších druhov odpadov, napríklad textílií, stavebných odpadov, chemických odpadov - rozpúšťadiel, riedidiel, hydraulických kvapalín a ďalších komodít.
Niekto separuje zodpovedne, iný to ignoruje
Podpredsedníčka Združenia miest a obcí, a zároveň podpredsedníčka Správnej rady Recyklačného fondu Viera Krakovská uviedla: ,,Samosprávy obcí a miest majú zo zákona o obecnom zriadení povinnosť postarať sa o komunálny odpad. Vo väčšine obcí si už ľudia zvykli na separovanie odpadu. Niektorí k nemu pristupujú zodpovedne, iní zberné kontajnery ignorujú. Je to aj preto, že ich k tomu nenúti zákon a nehrozia sankcie za neseparovanie. O dva roky však už bude separácia povinná a dúfajme, že budú k dispozícii aj dostatočné sankčné mechanizmy na jej dodržiavanie. Čím skôr občania začnú separovať, tým menej ich to bude stáť.“ Ďalej poukázala na to, že obce, a hlavne mestá v praxi často nedokážu zistiť, či sa každá domácnosť zapojí do separovaného kontajnerového zberu, pretože je neadresný a nedá sa zistiť, kto sa ho zúčastňuje a kto nie.
,,Stretávame sa s problémami práve z toho dôvodu, že sa nedá zistiť to, kto uložil do kontajnera druh odpadu, ktorý tam nepatrí. Je ťažké vymyslieť taký systém kontroly, ktorý by donútil občana zapojiť sa do separovaného zberu. Pracujeme na tom, aby mali ľudia motiváciu zapájať sa do neho. Najjednoduchšou a najefektívnejšou cestou je výchova mládeže,“ konštatovala Viera Krakovská.
Požadovaný limit spĺňame len s papierom
V Európskom parlamente bola schválená rámcová smernica o odpadoch, ktorá zaväzuje členské štáty, teda aj Slovenskú republiku, do roku 2020 recyklovať 50 percent komunálneho a 70 percent priemyselného odpadu. Zo štyroch hlavných komponentov komunálneho odpadu, ktoré je možné triediť a recyklovať (papier, kovy, plasty a sklo), spĺňa Slovensko zatiaľ požadované limity zatiaľ iba v papieri.