Novelizáciou Zákona 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy zariadeniu znížili rozpočet o vyše 4 milióny korún. Peniaze na chod im ostali do júna. „Je skoro hovoriť o úplnej likvidácii zariadenia, ale financie potrebujeme, “ povedala riaditeľka DIC-u Bibiana Novakovová. „Dominantou našej činnosti je poradenstvo. Sme školské zariadenie financované podľa normatívu, zvlášť na ambulantného klienta a zvlášť na dieťa v Špeciálnej materskej škole, ktorá nás finančne drží. Deti sú na celodennom pobyte a normatív je vyšší.“ Štatút DIC im určuje, aby robili komplexnú starostlivosť deťom so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami, a teda aj so zdravotným postihnutím. „Napríklad, keď príde do poradne polročné bábätko, okrem komplexnej odbornej diagnostiky mu poskytujeme aj poradenstvo s následnou intervenciou a dlhodobou starostlivosťou, niekedy je to až po jeho profesijnú orientáciu. Preto je dôležité, aby v poradni pôsobil kvalitný odborný tím. Mali by v ňom byť špeciálni pedagógovia, psychológ, liečebný pedagóg, súčasťou sú aj logopédi, a samozrejme fyzioterapeuti. Na toto všetko je stanovený normatív 1350 korún na rok na jedno dieťa. Keď má dieťa prejsť cez 4 – 5 ľudí, je to nepostačujúce,“ povedala Novakovová. „Nehovoriac o tom, že po komplexnej diagnostike je potrebná odborná intervencia raz do týždňa, alebo minimálne raz za dva týždne, bez ktorej by to všetko nemalo žiadny význam. Ide o deti s rizikovým vývinom, ktoré potrebujú našu komplexnú starostlivosť. Pre nás je zachránené dieťa to, ktoré sa dostane do spoločnosti v čo najväčšej miere z pohľadu svojho postihnutia – najlepšie do bežnej školy alebo škôlky,“ vysvetľuje riaditeľka centra. „Sme už na minime zamestnancov. Osem ľudí vykazuje 884 ambulantných klientov ročne. Okrem toho zabezpečujeme komplexnú starostlivosť o deti umiestnené v Špeciálnej materskej škole. Sú tam plne obsadené triedy s rôznym druhom postihnutia – spolu 24 detí."
„Máme na platy len do polovice júna. Keby sa malo pristúpiť k racionalizačným opatreniam, muselo by sa výrazne prepúšťať. To znamená, že z dvadsiatich ľudí, ktorí sú tu na plný úväzok, by sa muselo približne 13 zamestnancov prepustiť. Som proti, nerieši to situáciu, a pri zostávajúcom počte nie je možné zabezpečiť základný chod zariadenia.“
Najvýhodnejšie pre Detské integračné centrum by bolo, keby sa na konaní Ministerstva školstva, ktoré bude v júni, dohodlo zvýšenie normatívu pre ambulantného klienta. „Nepredpokladám to ešte tento rok, ale až od budúceho. Veríme, že zriaďovateľ - Krajský školský úrad v Banskej Bystrici - nás dofinancuje, aby sme prežili do konca roku 2008.“
Detské integračné centrum spravilo maximum, aby prežilo. „Práve sme prenajali jeden celý blok, aby sme znížili prevádzku nášho zariadenia. Sme v nových priestoroch, trochu natlačení. Vzdali sme sa tvorivej dielne, ktorú sme budovali roky, vzdali sme sa jednej špeciálnej miestnosti, ktorá mala byť ako náhrada materinského lôžka pre deti, ktoré k nám chodia z detských domovov. Vzdali sme sa našich snov, ktoré sme chceli robiť ako plus pre tieto deti,“ so smútkom v hlase povedala Bibiana Novakovová. „Zriaďovateľ sa k tomu postavil tak, že nepredpokladá úplnú likvidáciu zariadenia. Istým spôsobom cítime, že ďalšie racionalizačné opatrenia by vo veľkej miere obmedzili našu činnosť, čo by sa však muselo odraziť aj v zmene štatútu nášho zariadenia – nakoľko by sme neboli schopní pokryť komplexnú starostlivosť o deti so zdravotným postihnutím.“
Neostáva teda nič iné, ako čakať na rozhodnutie do júna.