Túto expozitúru zriadili v roku 1993 a v súčasnosti zamestnáva 21 ľudí. Pre návštevníkov bola pripravená prezentácia o činnosti Národného kontrolného úradu. "Máme vlastný plán kontrol, ale ak sú nejaké podnety od občanov, robíme aj kontroly mimo nášho plánu,“ informoval Ing. Stanislav Matuška. O výsledkoch každej kontroly informujú verejnosť na svojej internetovej stránke.
Ak zistia nejaké porušenie finančnej disciplíny, postupujú to správe finančnej kontroly. „Ak sa nejakého porušenia dopustili pracovníci alebo obec či mesto, žiadame, aby štatutárny orgán prijal opatrenia. V obci je to starosta, ktorému opatrenia vraciame dovtedy, kým nie sú také, aké majú byť,“ povedal riaditeľ expozitúry NKÚ v Banskej Bystrici Vladimír Laššák.
„Zistili sme, že pokiaľ ide o porušenie finančnej disciplíny s prostriedkami obce, je problém prijať nejaké sankcie. Zákon je postavený tak, akoby starosta mal konať sám proti sebe. On je ten, kto zabezpečuje alebo pripustí porušenie finančnej disciplíny. A v určitej chvíli by mal sám konať. Je to dosť nelogické. Signalizovali sme to legislatívnej rade v NKÚ. Oni dávajú návrhy, čo by sa mohlo v ktorom zákone zmeniť. V právnickej reči to potom predkaladajú v NR SR.“ V roku 2007 kontrolovali napríklad Žarnovicu, Podbrezovú, Dolné Hámre, Harmanec, Modrý Kameň, Španiu Dolinu. Tieto obce boli zaradené mimo plánu kontrol na podnet občanov. „Keď sme začali v samospráve na mestách a obciach kontroly, mal som určité očakávania a realita na väčších mestách bola lepšia. Zistili sme vyššiu úroveň, ako som predpokladal. Pokiaľ ide o kontroly na menších obciach, tam je stav veľmi zlý. Mnoho obcí napríklad nemá svojho kontrolóra, poprípade ho majú „akože“. Niekde jeden kontrolór obíde 10 obcí. To nie je dobrý stav. Zisťujeme, že úroveň znalosti zákonov je na nízkej úrovni,“ povedal riaditeľ banskobystrickej expozitúry.