Riaditeľ inšpektorátu Daniel Magic, spolu s vedúcimi jednotlivých zložiek, hodnotili počínanie subjektov v súvislosti s poškodzovaním životného prostredia. „Za zistené porušenie právnych povinností, ktoré sú uložené všeobecne záväznými právnymi predpismi, inšpekcia ukladá pokuty a opatrenia na nápravu,“ uviedol. Vlani vykonali 871 kontrol, v 34 percentách prípadov bolo zistené porušenie právnych predpisov. Inšpektorát udelil pokuty v celkovej výške 4,3 milióna korún.
Podľa vedúcej odboru inšpekcie ochrany ovzdušia Magdalény Urbánkovej skontrolovali v minulom roku 43 čerpacích staníc. „Všetky limitné hodnoty boli dodržané, ako aj po minulé roky.“ Náklady spojené s odoberaním vzoriek hradí kontrolovaný subjekt sám.
Preverili aj obce
Odbor inšpekcie odpadového hospodárstva preveril 15 obcí v kraji, z toho 13 porušilo zákon o odpadoch. „Zisťujeme aj prípadné zásahy do tokov, biotopov, lesných porastov,“ upresnila vedúca odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny Jana Bálintová. Podľa zákona CITES, ktorý má za úlohu dokumentovať svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín, „sme dohliadli na komerčné činnosti s tradičnou čínskou medicínou a obchodné prevádzky s predajom vzácnych exemplárov. Celkove sme evidovali 11 porušení z celkového počtu 26 kontrol. Pokuty sa vyšplhali do výšky 705 tisíc korún.“ Zákon CITES bol novelizovaný, čo podľa Jany Bálintovej znemožnilo ďalej ukladať pokuty za jeho porušenia. Doteraz mali totiž povinnosť finančne sankcionovať zistené nedostatky, v nasledujúcom období už majú len možnosť takto reagovať. To je spojené so zložitým procesom dokazovania. Podľa jej ďalších vyjadrení, „novelizácia prešla najmä kvôli tlaku zo strany chovateľov exotických druhov a dravcov.“
Kontroly na poliach
Na konferencii o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO) v Dubline sa vedúca odboru inšpekcie biologickej bezpečnosti banskobystrickej SIŽP Janka Schwarzová stala členkou výkonného a riadiaceho výboru EEP (projekt EÚ zaoberajúci sa geneticky modifikovanými organizmami, pozn. red.), zastupujúcou všetky nové členské štáty. Jej odbor vykonal celkom 5 kontrol GMO na poliach, išlo najmä o geneticky modifikovanú kukuricu a repku.
„V roku 2008 sa budeme zaoberať aj modifikáciou rybičiek, ktorá sa ukázala ako veľký problém súčasnosti,“ ďalej uviedla Schwarzová.
„Najväčšou nevýhodou inšpekcie ako takej je, že sme stále o krok vzad za vedcami. Tí neustále vytvárajú nové metódy, my sa teda vzdelávame a snažíme udržať tempo,“ ukončila. Na záver vedúca odboru inšpekcie integrovaného povoľovania a kontroly Katarína Raučiaková zhodnotila, že „cieľom SIŽP je dosiahnuť vysokú úroveň ochrany životného prostredia ako celku a udržať mieru znečistenia v normách kvality EÚ.“