V rokoch 2002-2005 prešla rozsiahlou rekonštrukciou, vybudoval sa nový vstupný areál, prístupový chodník, sociálne zariadenia, ale aj čistiareň odpadových vôd.
Od 31. októbra minulého roka do 15. mája tohto roka bola pre turistov zatvorená.
„Tak ako všetky jaskyne na Slovensku. Počas tohto obdobia sme robili údržbu. Konkrétne - vyčistili sme 720 metrov chodníkov, opravili elektroinštaláciu, vymenili nefunkčné svietidlá. V areáli pred jaskyňou sme vyčistili prístupový chodník, poupratovali okolie,“ povedal Ľuboš Hraško, sprievodca jaskyne. Vo februári, v spolupráci s ochranármi, spočítavali netopiere. „V jaskyni ich tentokrát prezimovalo až 1200 kusov. Pribúdajú každý rok.“ Harmaneckú jaskyňu navštevujú nielen domáci, ale aj zahraniční turisti. V tohtoročnej letnej sezóne ju už stačili vidieť prví švédski lesníci, hostia z Nemecka či Poľska. „Každý deň, až do konca školského roka, k nám chodia najmä žiaci základných škôl v rámci výletov a exkurzií. Denne sa ich tu vystrieda tak do stovky," povedal Ľuboš Hraško.
Vstupy do Harmaneckej jaskyne sú od nedele 1. júna každú celú hodinu. Prvý o desiatej a posledný o šestnástej hodine. V pondelok je toto turisticky zaujímavé miesto zatvorené.
Vlani jaskyňu navštívilo okolo osemnásťtisíc ľudí, medzi nimi napríklad turisti z ďalekej Číny, Austrálie, Nového Zélandu, USA, Veľkej Británie, Talianska či Holandska. Vyhľadávanú atrakciu objavil v roku 1932 Michal Bacúrik z Dolného Harmanca. Leží vo výške 821 metrov nad morom. Len pre zaujímavosť, na Slovensku máme celkovo 5 500 jaskýň a priepastí. Ochtinská aragonitová, Gombasecká, Jasovská a jaskyňa Domica sú od roku 2000 zaradené do svetového prírodného dedičstva.