Veterná smršť, čo sa prehnala Osrblím, nechala za sebou v priebehu piatich, možno siedmich minút neuveriteľnú skazu.
Lámala a vyvracala stromy ako zápalky. Brala strechy, vytĺkala okná. Ľudia sa ani nestihli prežehnať, a bolo dokonané.
„Nás to chytilo na pol ceste. Vybrali sme sa s manželkou na huby. Keď som zbadal čierňavu, čo sa tiahla od Troch vôd, povedal som žene, toto vôbec nevyzerá dobre, vráťme sa domov. Po prvom strome, čo nám padol pred kolesá auta, sme sa schovali pod neďaleký most. Stiahol som okno, zapálil som si cigaretu, ale nepočul som žiadny lomoz. Nijaké praskanie dreva, iba šum. Keď sa to vyčistilo, videl som pováľané stromy predo mnou, za mnou, a po bokoch, kde stál pred pár minútami hustý les, trčali len holé pníky. Keby sme sa neboli schovali, neviem... Po auto som sa vrátil až v noci o jednej, keď zatarasenú cestu trochu prebrodil lesný traktor,“ spomína Tono Schwarzbacher.
Pohľad na dodrvené ploty, povytĺkané obloky, obnažené krovy a vystrašených ľudí, ktorí pomaly vychádzali z domov nemal ďaleko od scén z katastrofického filmu. Najmenej dvesto metrov niesla obrovská sila dlhý kus plechu zo strechy hotela Biatlon, a pokrkvaný ako zdrap papiera, ho šmarila o zem. Deťom, ktoré tam mali letný prázdninový tábor a práve sa chystali jesť, zmietlo zo stolov ako buchty na pare. Akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo.
Dedina sa spamätávala pri zasklievaní okien, naprávaní škôd na domoch, spúšte v záhradách a pri odpratávaní kalamity v lesoch.
Podľa vedúceho Lesnej správy Osrblie Jozefa Černáka, veterná smršť im pripravila tvrdú prácu na tri roky. Za ten čas spracovali 380-tisíc kubíkov dreva, a už v roku 2001 kompletne dokončili umelú obnovu lesa! Pre lepšiu predstavivosť, na rozlohe, ktorú tvorí súčtom 990 hektárov mladého porastu, vysadili 5 miliónov 850 tisíc stromčekov. Majú sa k svetu.