Bezdomovci, ktorí v nej stihli nahromadiť haldy fliaš, handier, výkalov a iných „potrieb“, už zmenili adresu.
V týchto dňoch sa podobne zariaďujú len o pár krokov ďalej, v bývalom zdravotnom stredisku. Po objekte, čo rozhodne nectil ani občanov, ktorí s jeho likvidáciou nesúhlasili, neostal ani ten povestný kameň na kameni. Zistilo sa totiž, že nemal základy!
„Upozornila som firmu, ktorá sa podieľala na búracích prácach a odvoze stavebného odpadu, aby ich chlapi nezabudli odstrániť minimálne do hĺbky 50-70 centimetrov. Prečo nie, povedali, ale museli by tam byť! Skutočne, budova stála na zemi. Tony muriva držali iba akési kovové obruče na rohoch.
Zistilo sa tiež, že po požiari okolo roku 1960 niektoré obhorené hrady v krove ostali tak ako boli. Mohli hocikedy povoliť a osadenstvo, čo sa tam schádzalo, pochovať,“ konštatovala starostka Hronca Blanka Weissová.
Absolútna väčšina domácich nemala s odstránením budovy problém. Sú radi, že z centra zmizol nedôstojný brloh a urobil tak miesto novému projektu. Rekonštrukcia domu na Námestí 6. marca v Hronci, o ktorú sa verbálne zasadzovala skupina obhajcov, by vyšla obec na 30 miliónov korún. O uvedenej čiastke hovoril odborný odhad ešte predtým, ako demoličná firma „narazila“ na nejestvujúce základy. V tom prípade by investície stúpli minimálne o tretinu. Podľa B. Weissovej, aj keby im peniaze rovno padli z neba, nikdy by ich nevložili do niečoho, čo nemá okrem spomienok žiadnu relevantnú hodnotu. A keď už na nich niekto tak veľmi lipol, mal sa pričiniť, aby pomohol objekt aspoň udržiavať.
Obec na najbližšom zastupiteľstve prerokuje úlohy, súvisiace so zmenou územného plánu, aby mohla v zmysle zákona o verejnom obstarávaní naplniť všetky podmienky pre získanie stavebného povolenia. Ešte tohto roku chce totiž požiadať o prostriedky z fondov EÚ na vybudovanie novej podoby námestia.