Na rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť sa členovia zhodli na viacerých pozmeňovacích návrhoch v zákone o cestnej premávke.
Termín prezúvania majú len kamióny a autobusy
Najkritizovanejšie bolo po predstavení zákona, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra, ustanovenie o povinných zimných pneumatikách na „súvislej vrstve snehu“. Poslanci ho navrhujú zmeniť len čiastočne pre nákladné vozidlá a autobusy. Tie by mali používať zimné pneumatiky povinne v pevne stanovenom termíne od 15. novembra do 31. marca, pri osobných autách by však nejasná formulácia mala zostať.
Poslanci výboru pristúpili na kompromis aj v prípade časových obmedzení pre kamióny. Zatiaľ čo kritizovaný návrh zakázať nákladnej doprave jazdiť po diaľnicach a rýchlostných cestách aj v piatok večer navrhujú vypustiť, vozidlám nad 7,5 tony chcú zakázať na všetkých diaľnicach a rýchlost- ných cestách predbiehať. Takéto opatrenie platí už dnes na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou.
Výbor dal za pravdu aj mestám a obciam, ktoré kritizovali zákaz parkovania na chodníkoch tam, kde to vyslovene nepovoľuje značka. „Navrhujeme ponechať v platnosti možnosť parkovania aj na chodníkoch, ak na nich ostane priechod aspoň 1,5 metra, aby sa mohli bez problémov presúvať aj rodičia s kočíkmi,“ povedal poslanec výboru Martin Pado z SDKÚ.
Otázny ostáva nový okruh vozidiel s právom prednostnej jazdy. Poslanci výboru zatiaľ z dlhého zoznamu vyškrtli len županov, o ďalších funkcionároch Pado očakáva v pléne ešte ostrú debatu.
Bez vyšetrení
Budúcich i starších vodičov zrejme najviac poteší pozmeňujúci návrh, v ktorom výbor navrhuje vypustiť psychologické vyšetrenie pre žiadateľov o vodičský preukaz a vodičov nad 65 rokov. Povinné by mali ostať pre niektorých profe- sionálov.
Ak zákon parlamentom prejde, budeme od októbra v obci jazdiť najviac päťdesiatkou, celý rok povinne svietiť a viac zaplatíme aj na pokutách. Neskôr by mala pribudnúť možnosť odpracovať si pokuty formou verejnoprospešných prác.
Zákon ráta aj so zmenou vodičských skúšok. Tie by sa už nemali vykonávať pred poli-cajtmi, ale súkromnými skúšobnými komisármi. Najať by ich mali firmy, ktoré získajú licenciu od ministerstva vnútra. Udelenie licencie bude stáť 200-tisíc korún a vydá sa najviac na 20 rokov.