Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Mária Solčanská:Verím na jednu veľkú lásku na celý život

JE MLADÁ, SYMPATICKÁ A ROZHODNE jej nechýba zmysel pre humor. Považuje sa za naivnú, pretože verí v jednu veľkú lásku na celý život.


Ale inak o láske (v súvislosti so sebou) veľmi rozprávať nechce. Práca redaktorky šoubiznisu v známom spoločenskom týždenníku ju stále baví. „Až natoľko, že ju človek robí od rána do večera, cez víkendy a... samozrejme, za málo peňazí,“ smeje sa. Stretáva sa so známymi osobnosťami, píše o nich... často vraj pri oscarovom soundtracku z filmu Posledný Mohykán. S mamou sa odjakživa rozpráva aj o „zakázaných veciach“ a veľmi rada sa vracia domov, do Hlohovca... Martina Solčanská. Vlani v júni pokrstila svoj debutový, pôvodný slovenský dievčenský román Aprílové dievča. Krstilo sa zmrzlinou a krstná mama bola herečka Bibiana Ondrejková. Lebo Biba sa volá hlavná hrdinka jej románu a so svojou veľkou láskou Andrejom sa Biba zoznámila vďaka zmrzline. Takmer do roka a do dňa prišiel na knižný trh Očistec bláznov. Voľné pokračovanie úspešného Aprílového dievčaťa – Martina Solčanská nedávno zaň v čitateľskej ankete časopisu Knižná revue získala prvé miesto v kategórii Debut roka 2007. Zaujala šokujúco úprimným a priamym jazykom. A ten je charakteristický aj pre Očistec bláznov. Zaláskovaní pubertiaci Biba a Andrej dospeli a žijú svoje životy, každý inak a každý inde. Myslíte, že sa stretnú? Chceli by ste, aby sa stretli, a aby sa potvrdilo ono známe - stará láska nehrdzavie? V rozhovore nám Martina Solčanská čo- to prezradí. Ozaj, a Očistec bláznov jej koncom mája pokrstil Tomáš Maštalír!

Skryť Vypnúť reklamu

Aprílové dievča nám teda vyrástlo. V Očistci bláznov je Biba dospelá žena, matka, manželka... Môžeme sa tešiť na nový ženský román?
-Ja dúfam, že sa tešíte. Ale naozaj nerada škatuľkujem. Bibiána má síce dvadsať štyri rokov, ale, ako aj ona sama priznáva, stále sa správa nerozumne, nevie, čo má hovoriť, ako bojovať proti nespravodlivosti sveta. A keď sa opätovne zjaví Andrej Princ, všetky predsavzatia idú bokom.
Tak sa predsa dospelá žena nespráva. Alebo áno? Ale áno, niektoré dospelé ženy sa tak správajú.... Prechod z prostredia tínedžerov a obdobia dospievania, ktoré si zažila, do manželského života, ktorý zatiaľ z vlastnej skúsenosti nepoznáš, nebol pre teba problémom? Zapracovala fantázia, alebo si odkukala zo života?
-Aj jedno, aj druhé. Poobzerala som sa po svojej rodine, a keďže mám tej fantázie naozaj dostatok, nebol problém si vymýšľať. Jediný problém som videla v komunikácii matky s deťmi. Ako sa mama rozpráva s deťmi? Nechcela som maznanie či zdrobneniny, taktiež som vedela, že dieťa nerozpráva príliš rozumne a v súvetiach. Šla som vlakom, mala som v kupé rodinku a načúvala som. Škôlkar každú vetu začne „ja“...
Bibina dcéra Lenka má v tvojej novej knihe deväť rokov. O čom si sa rozprávala s mamou, keď si mala tých deväť... desať?
-Ja som mala s mamou vždy otvorený vzťah, viac kamarátsky, ako rodičovský. Zistila som to až na základe reakcií okolia. Šuškali sme si so spolužiačkami o zakázaných veciach, ja som niečo povedala o menštruácii, a ony hneď – odkiaľ to máš? Od mamy. Tebe mama také povedala? Kto iný by mi to mal povedať, ak nie moja mama?
Mhm... predchádzajúcu odpoveď si začala „ja“... Ale poďme ďalej, o čom sa s mamou rozprávate teraz?
-(Smiech.) Presne o tom istom, o zakázaných veciach. Aj pred dvoma rokmi som zažila podobnú situáciu. Povedala som mame, že uvažujem o jednom mužovi a o „zakázaných veciach“, a mama mykla plecom, že áno, nech to urobím a nech je pokoj. Prítomnej kamarátke skoro oči z jamôk vyliezli, že ona by v živote niečo také mame nepovedala.
Čo ťa mama naučila? A čo nie?
-Naučila ma veľkej poriadkumilovnosti, neustále mám tendenciu niečo čistiť, drhnúť, umývať. Odpozerala som od nej veľký zmysel pre humor a rovnako vtipný postoj k životu, pretože inak by sa človek zbláznil. A nenaučila ma bojovať proti hlupákom, intrigám a podrazom, ale to sa, žiaľ, naučiť ani nedá.
Máš súrodencov? Aký je váš vzťah?
-Mám dvoch mladších súrodencov. Brat Lukáš je mladší o šesť rokov a sestra Alexandra o deväť. Vďaka týmto veľkým vekovým rozdielom náš vzťah nie je práve „najsúrodeneckejší“, najmä pri sestre. Stále hovorím, že som si vychovala sestru, mala som ju na starosti už od plienok. Ona sama priznáva, že má predo mnou väčší rešpekt, ako pred mamou. Takže naozaj to nie je ideálne, nerobte to svojim deťom!
Keď sa to tak vezme, pár rokov si bola jedináčikom. Čo si myslíš o jedináčikoch?
-Podľa mňa existujú dve kategórie jedináčikov. Prehnane rozmaznaní, nevedia sa zaradiť do kolektívu a myslia si, že sa všetci budú krútiť okolo nich. Alebo sú zas prehnane samostatní, veľmi skoro dospeli, pretože im chýbal niekto v ich veku, priamo u nich doma, a častokrát museli byť odkázaní len sami na seba. Šesť rokov som bola jedináčik a mám pocit, že čiastočne patrím do druhej kategórie.
Rada sa vraciaš domov?
-Veľmi rada. Chodím domov takmer každý víkend, už len z toho dôvodu, že potrebujem vyprať. (Smiech.) A z Bratislavy do Hlohovca to rozhodne nie je ďaleko.
Sex... patrí k životu... a k láske, samozrejme! (Alebo láska k sexu?) Je aj v tvojej knihe. Vzrušujúci aj nežný, niekoho možno pohorší. Z nejakého prieskumu vyplynulo, že viac ako 90 percent mužov ženu, s ktorou má sex, miluje. Veríš tomu?
-Snažím sa veriť a bola by som rada, aby to bolo sto percent, aj u druhého pohlavia. Neuznávam sex bez lásky, mám kamarátky, ktoré s tým nemajú problém, ale ja áno. Nerozumiem tomu, snažím sa im vysvetliť svoj postoj, ony mne ten svoj. Stále sa nevieme dohodnúť...
Aký je tvoj názor na ženy, ktoré sa vyspia s manželmi alebo priateľmi svojich kamarátok?
-Jednoznačne ich odsudzujem. To sa kamarátkam nerobí.
Máš na priateľstvo, na svoje kamarátky nejaké kritériá?
-Ťažko hovoriť o kritériách, ale asi by mali byť ku mne úprimné, nič viac od nich nechcem. A pri vznikaní kamarátstiev je to asi ako pri partnerstve, jednoducho tam musí byť chémia, musíte si sadnúť. Moje najlepšie priateľstvá vznikli v neskoršom veku, možno je to tým, že som vedela, čo chcem, a nebolo to len také „my pri sebe bývame, tak sa spolu kamaráťme." Zo základnej školy nemám žiadnu kamarátku a nie som s nikým ani vo formálnom kontakte, najviac kamarátov mám z vysokej školy.
Veríš tomu, že žena, ak niekoho naozaj milovala, a ten odišiel, môže sa vzápätí znovu zamilovať do iného?
-Ja som fakt taká naivná a blbá, verím na jednu veľkú lásku na celý život.
A ešte... veríš, že je možné znova sa zamilovať do niekoho, koho sme už raz milovali?
-Áno, opakujem, jedna veľká láska na celý život.
Dosť už o láske. Ak niekomu chýba, nech si prečíta tvoju knižku. Nájde tam lásku vo všetkých podobách. Teraz niečo na telo - hrabeš sa v cudzích mobiloch?
-Myslím, že len v maminom. Keď jej mám napísať esemesku, vyhovára sa, že na to nevidí. (Smiech.)
V našom prvom rozhovore si sa okrem iného zmienila, že podľa svojich prognóz by si mala mať už troch Oscarov, jedného aj za sfilmované Aprílové dievča... Pri čítaní tvojho Očistca bláznov som mala „filmový“ pocit. Príbeh sa mi doslova premietal pred očami. Keby naozaj došlo k sfilmovaniu, koho by si chcela mať v hlavných úlohách?
-Ja to mám v hlave celé sfilmované. Bojovala som s editorkou, ktorá mala napríklad pri jednej napätej scéne pocit, že Andrej sa má pozerať do zeme, kým ja mám v hlave desať rokov predstavu, že sa má pozerať pred seba. Na Aprílové dievča budeme musieť robiť konkurz, pokiaľ ide o Očistec, som presvedčená, že Bibine pocity by som zahrala len ja! (Smiech.) Kandidátom číslo jeden na Andreja je momentálne najnovší Batman, Christian Bale. Zvyšné úlohy obsadzujem kamarátmi. Petra Nagyová-Džerengová sa nedávno prihlásila, že by chcela hrať Andrejovu mamu, len či nie je na to už pristará. Ubezpečila som ju, že nie, a že na Andrejovho otca mám vyhliadnutého Jozefa Vajdu. Podľa mňa budú chutný párik.

Skryť Vypnúť reklamu

Súťaž o Očistec bláznov
Andrej Princ ju pobozkal. To bolo pred desiatimi rokmi. Teraz už Bibiánu bozkáva iný. Má skvelú rodinu, ktorá sa statočne borí s udalosťami dnešných dní na Slovensku. Nezamestnanosť, nevšímavosť, krivdy, odliv mozgov, prehlbujúce sa sociálne rozdiely… Na snívanie už nie je čas. Alebo áno? Bibiáne zasiahne do života tragédia, a keď má pocit, že už nemôže ani len dýchať, príde ON. Andrej Princ ju opäť pobozká. Lenže, čo ak tá brána do raja sú len dvierka do predpeklia? Bozky už nič neznamenajú, je medzi nimi až príliš veľa otáznikov, príliš veľa bolesti a obetí...
Očistec bláznov je voľným pokračovaním vlaňajšieho úspešného Aprílového dievčaťa, za ktoré Martina Solčanská dostala od čitateľov ocenenie Debut roka 2007.
Očistec bláznov môžete vyhrať, ak do konca júna do našej redakcie doručíte lístok s kupónom a správnou odpoveďou na otázku. Mená dvoch výhercov uverejníme v druhom júlovom čísle nášho týždenníka.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka: Ako sa volajú dvaja hlavní hrdinovia románov Aprílové dievča a Očistec bláznov?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 976
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 758
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 193
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 235
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 799
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 685
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 585
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 486
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 463
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 339
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Celoplošné testovanie.

Okres Brezno sa dostal do prvej desiatky slovenských okresov s najvyšším percentom pozitivity.

11 h
Vtedajší transplantačný tím

Prvým pacientom bol v tom čase 39- ročný František z Podkoníc.

11 h

Lyžiarske strediská sú v zložitej situácii, niektoré avizujú prepúšťanie zamestnancov. Dotkne sa to zrejme aj zamestnancov stredísk z Horehronia.

12 h
Július Koval

Rozhovor aj o tom, prečo musel skončiť pri mužstve tréner Miroslav Chudý

13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

18 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

23 h

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

13 h

Už ste čítali?