Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Mária Solčanská:Verím na jednu veľkú lásku na celý život

JE MLADÁ, SYMPATICKÁ A ROZHODNE jej nechýba zmysel pre humor. Považuje sa za naivnú, pretože verí v jednu veľkú lásku na celý život.


Ale inak o láske (v súvislosti so sebou) veľmi rozprávať nechce. Práca redaktorky šoubiznisu v známom spoločenskom týždenníku ju stále baví. „Až natoľko, že ju človek robí od rána do večera, cez víkendy a... samozrejme, za málo peňazí,“ smeje sa. Stretáva sa so známymi osobnosťami, píše o nich... často vraj pri oscarovom soundtracku z filmu Posledný Mohykán. S mamou sa odjakživa rozpráva aj o „zakázaných veciach“ a veľmi rada sa vracia domov, do Hlohovca... Martina Solčanská. Vlani v júni pokrstila svoj debutový, pôvodný slovenský dievčenský román Aprílové dievča. Krstilo sa zmrzlinou a krstná mama bola herečka Bibiana Ondrejková. Lebo Biba sa volá hlavná hrdinka jej románu a so svojou veľkou láskou Andrejom sa Biba zoznámila vďaka zmrzline. Takmer do roka a do dňa prišiel na knižný trh Očistec bláznov. Voľné pokračovanie úspešného Aprílového dievčaťa – Martina Solčanská nedávno zaň v čitateľskej ankete časopisu Knižná revue získala prvé miesto v kategórii Debut roka 2007. Zaujala šokujúco úprimným a priamym jazykom. A ten je charakteristický aj pre Očistec bláznov. Zaláskovaní pubertiaci Biba a Andrej dospeli a žijú svoje životy, každý inak a každý inde. Myslíte, že sa stretnú? Chceli by ste, aby sa stretli, a aby sa potvrdilo ono známe - stará láska nehrdzavie? V rozhovore nám Martina Solčanská čo- to prezradí. Ozaj, a Očistec bláznov jej koncom mája pokrstil Tomáš Maštalír!

Skryť Vypnúť reklamu

Aprílové dievča nám teda vyrástlo. V Očistci bláznov je Biba dospelá žena, matka, manželka... Môžeme sa tešiť na nový ženský román?
-Ja dúfam, že sa tešíte. Ale naozaj nerada škatuľkujem. Bibiána má síce dvadsať štyri rokov, ale, ako aj ona sama priznáva, stále sa správa nerozumne, nevie, čo má hovoriť, ako bojovať proti nespravodlivosti sveta. A keď sa opätovne zjaví Andrej Princ, všetky predsavzatia idú bokom.
Tak sa predsa dospelá žena nespráva. Alebo áno? Ale áno, niektoré dospelé ženy sa tak správajú.... Prechod z prostredia tínedžerov a obdobia dospievania, ktoré si zažila, do manželského života, ktorý zatiaľ z vlastnej skúsenosti nepoznáš, nebol pre teba problémom? Zapracovala fantázia, alebo si odkukala zo života?
-Aj jedno, aj druhé. Poobzerala som sa po svojej rodine, a keďže mám tej fantázie naozaj dostatok, nebol problém si vymýšľať. Jediný problém som videla v komunikácii matky s deťmi. Ako sa mama rozpráva s deťmi? Nechcela som maznanie či zdrobneniny, taktiež som vedela, že dieťa nerozpráva príliš rozumne a v súvetiach. Šla som vlakom, mala som v kupé rodinku a načúvala som. Škôlkar každú vetu začne „ja“...
Bibina dcéra Lenka má v tvojej novej knihe deväť rokov. O čom si sa rozprávala s mamou, keď si mala tých deväť... desať?
-Ja som mala s mamou vždy otvorený vzťah, viac kamarátsky, ako rodičovský. Zistila som to až na základe reakcií okolia. Šuškali sme si so spolužiačkami o zakázaných veciach, ja som niečo povedala o menštruácii, a ony hneď – odkiaľ to máš? Od mamy. Tebe mama také povedala? Kto iný by mi to mal povedať, ak nie moja mama?
Mhm... predchádzajúcu odpoveď si začala „ja“... Ale poďme ďalej, o čom sa s mamou rozprávate teraz?
-(Smiech.) Presne o tom istom, o zakázaných veciach. Aj pred dvoma rokmi som zažila podobnú situáciu. Povedala som mame, že uvažujem o jednom mužovi a o „zakázaných veciach“, a mama mykla plecom, že áno, nech to urobím a nech je pokoj. Prítomnej kamarátke skoro oči z jamôk vyliezli, že ona by v živote niečo také mame nepovedala.
Čo ťa mama naučila? A čo nie?
-Naučila ma veľkej poriadkumilovnosti, neustále mám tendenciu niečo čistiť, drhnúť, umývať. Odpozerala som od nej veľký zmysel pre humor a rovnako vtipný postoj k životu, pretože inak by sa človek zbláznil. A nenaučila ma bojovať proti hlupákom, intrigám a podrazom, ale to sa, žiaľ, naučiť ani nedá.
Máš súrodencov? Aký je váš vzťah?
-Mám dvoch mladších súrodencov. Brat Lukáš je mladší o šesť rokov a sestra Alexandra o deväť. Vďaka týmto veľkým vekovým rozdielom náš vzťah nie je práve „najsúrodeneckejší“, najmä pri sestre. Stále hovorím, že som si vychovala sestru, mala som ju na starosti už od plienok. Ona sama priznáva, že má predo mnou väčší rešpekt, ako pred mamou. Takže naozaj to nie je ideálne, nerobte to svojim deťom!
Keď sa to tak vezme, pár rokov si bola jedináčikom. Čo si myslíš o jedináčikoch?
-Podľa mňa existujú dve kategórie jedináčikov. Prehnane rozmaznaní, nevedia sa zaradiť do kolektívu a myslia si, že sa všetci budú krútiť okolo nich. Alebo sú zas prehnane samostatní, veľmi skoro dospeli, pretože im chýbal niekto v ich veku, priamo u nich doma, a častokrát museli byť odkázaní len sami na seba. Šesť rokov som bola jedináčik a mám pocit, že čiastočne patrím do druhej kategórie.
Rada sa vraciaš domov?
-Veľmi rada. Chodím domov takmer každý víkend, už len z toho dôvodu, že potrebujem vyprať. (Smiech.) A z Bratislavy do Hlohovca to rozhodne nie je ďaleko.
Sex... patrí k životu... a k láske, samozrejme! (Alebo láska k sexu?) Je aj v tvojej knihe. Vzrušujúci aj nežný, niekoho možno pohorší. Z nejakého prieskumu vyplynulo, že viac ako 90 percent mužov ženu, s ktorou má sex, miluje. Veríš tomu?
-Snažím sa veriť a bola by som rada, aby to bolo sto percent, aj u druhého pohlavia. Neuznávam sex bez lásky, mám kamarátky, ktoré s tým nemajú problém, ale ja áno. Nerozumiem tomu, snažím sa im vysvetliť svoj postoj, ony mne ten svoj. Stále sa nevieme dohodnúť...
Aký je tvoj názor na ženy, ktoré sa vyspia s manželmi alebo priateľmi svojich kamarátok?
-Jednoznačne ich odsudzujem. To sa kamarátkam nerobí.
Máš na priateľstvo, na svoje kamarátky nejaké kritériá?
-Ťažko hovoriť o kritériách, ale asi by mali byť ku mne úprimné, nič viac od nich nechcem. A pri vznikaní kamarátstiev je to asi ako pri partnerstve, jednoducho tam musí byť chémia, musíte si sadnúť. Moje najlepšie priateľstvá vznikli v neskoršom veku, možno je to tým, že som vedela, čo chcem, a nebolo to len také „my pri sebe bývame, tak sa spolu kamaráťme." Zo základnej školy nemám žiadnu kamarátku a nie som s nikým ani vo formálnom kontakte, najviac kamarátov mám z vysokej školy.
Veríš tomu, že žena, ak niekoho naozaj milovala, a ten odišiel, môže sa vzápätí znovu zamilovať do iného?
-Ja som fakt taká naivná a blbá, verím na jednu veľkú lásku na celý život.
A ešte... veríš, že je možné znova sa zamilovať do niekoho, koho sme už raz milovali?
-Áno, opakujem, jedna veľká láska na celý život.
Dosť už o láske. Ak niekomu chýba, nech si prečíta tvoju knižku. Nájde tam lásku vo všetkých podobách. Teraz niečo na telo - hrabeš sa v cudzích mobiloch?
-Myslím, že len v maminom. Keď jej mám napísať esemesku, vyhovára sa, že na to nevidí. (Smiech.)
V našom prvom rozhovore si sa okrem iného zmienila, že podľa svojich prognóz by si mala mať už troch Oscarov, jedného aj za sfilmované Aprílové dievča... Pri čítaní tvojho Očistca bláznov som mala „filmový“ pocit. Príbeh sa mi doslova premietal pred očami. Keby naozaj došlo k sfilmovaniu, koho by si chcela mať v hlavných úlohách?
-Ja to mám v hlave celé sfilmované. Bojovala som s editorkou, ktorá mala napríklad pri jednej napätej scéne pocit, že Andrej sa má pozerať do zeme, kým ja mám v hlave desať rokov predstavu, že sa má pozerať pred seba. Na Aprílové dievča budeme musieť robiť konkurz, pokiaľ ide o Očistec, som presvedčená, že Bibine pocity by som zahrala len ja! (Smiech.) Kandidátom číslo jeden na Andreja je momentálne najnovší Batman, Christian Bale. Zvyšné úlohy obsadzujem kamarátmi. Petra Nagyová-Džerengová sa nedávno prihlásila, že by chcela hrať Andrejovu mamu, len či nie je na to už pristará. Ubezpečila som ju, že nie, a že na Andrejovho otca mám vyhliadnutého Jozefa Vajdu. Podľa mňa budú chutný párik.

Skryť Vypnúť reklamu

Súťaž o Očistec bláznov
Andrej Princ ju pobozkal. To bolo pred desiatimi rokmi. Teraz už Bibiánu bozkáva iný. Má skvelú rodinu, ktorá sa statočne borí s udalosťami dnešných dní na Slovensku. Nezamestnanosť, nevšímavosť, krivdy, odliv mozgov, prehlbujúce sa sociálne rozdiely… Na snívanie už nie je čas. Alebo áno? Bibiáne zasiahne do života tragédia, a keď má pocit, že už nemôže ani len dýchať, príde ON. Andrej Princ ju opäť pobozká. Lenže, čo ak tá brána do raja sú len dvierka do predpeklia? Bozky už nič neznamenajú, je medzi nimi až príliš veľa otáznikov, príliš veľa bolesti a obetí...
Očistec bláznov je voľným pokračovaním vlaňajšieho úspešného Aprílového dievčaťa, za ktoré Martina Solčanská dostala od čitateľov ocenenie Debut roka 2007.
Očistec bláznov môžete vyhrať, ak do konca júna do našej redakcie doručíte lístok s kupónom a správnou odpoveďou na otázku. Mená dvoch výhercov uverejníme v druhom júlovom čísle nášho týždenníka.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka: Ako sa volajú dvaja hlavní hrdinovia románov Aprílové dievča a Očistec bláznov?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 514
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 332
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 150
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 621
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 896
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 946
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 929
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 524
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 442
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 250
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

O petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Vojaci pomáhajú v nemocnici vo Zvolene aj v Krupine.
Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

V Rooseveltovej nemocnici zomrel na COVID- 19 iba 47- ročný pacient

Celkove na Slovensku potvrdili 17 ďalších úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Samosprávy finišujú s prípravami na pilotné testovanie na COVID-19, ktoré sa začne už zajtra ráno.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Už ste čítali?