Takmer 110 krajín sveta v tento deň komunikuje tónmi, rytmom, melódiou rôznych žánrov a rôznych prevedení. Táto myšlienka pochádza z Francúzska a je dnes už dedičstvom svetovým.
Jana Orlická je jednou z tých, ktorí budú svoj sviatok oslavovať doma, v Banskej Bystrici. A tak, ako sa na muzikanta patrí.
Už 13 rokov sa venujete jazzu, šansónu, svetovej cigánskej piesni a mnohým ďalším hudobným aktivitám. Sviatok hudby teda slávite každý deň. Ako to však bude tento rok s tou svetovou oslavou?
-Po prvýkrát budem sviatok oslavovať doma. Pôvodná myšlienka totiž pochádza z Francúzska a u nás ešte nenašla svoje korene. Slováci sa s touto myšlienkou len zoznamujú, aj keď vo svete už beží od roku 1982. Dnes je tento sviatok regulárne zastrešený Medzinárodnou chartou a všetky kontinenty sú priamo 21. júna a v jeho predvečer naplnené hudbou a muzikantmi. A práve preto, že sa cítim byť Európanom, mi táto oslava veľmi chýbala doma. Dobrá myšlienka sa však dá rozvíjať, keď sa chce, a podarilo sa. V rámci Európskeho roka dialógu medzi kultúrami, vyhláseného Európskou úniou, budeme komunikovať s kultúrami v hudobnej podobe.
Čo teda budeme môcť počuť v predvečer sviatku hudby, 20. júna, v Banskej Bystrici?
-V spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzska na Slovensku a Alliance francaise Banská Bystrica sa nám podarilo do Bystrice potiahnuť Euroregionálnu súťaž vo frankofónnej piesni, ktorá je súťažou amatérov. V kine Urpín sa budú uchádzať o finálový titul finalisti z Poľska, Čiech, Slovenska. Na kvalitu bude dohliadať medzinárodná porota. Tento rok sme do súťaže zaradili jeden povinný francúzsky šansón Paris canaille - Parížska zberba, pričom finalisti ho budú spievať spolu s Big Bandom Brno. Ten najlepší z najlepších pocestuje spoznávať Paríž a jeho vnútorný život osobne.
Francúzsky duch sviatku umocní aj koncert v kine Urpín. Ten bude pre Vás veľmi osobný.
-V Bystrici som rástla ako dieťa, aj ako muzikant. Dnes sa môžem vrátiť ako sólista Big Bandu Brno, s ktorým práve 20. júna o 18. hodine odohráme koncert francúzskych šansónov v ich najrôznejšej podobe. Francúzska hudba má obrovskú variabilitu a ja ju smiem ukázať domácemu publiku za sprievodu vynikajúceho orchestra, ale napríklad aj s pomocou krásneho nástroja, ako je cimbal. Nebude to jediná zvláštnosť tohto večera. Určitou zvláštnosťou oplýva aj môj večerný hosť koncertu, český šansoniér a publicista Jiří Vondrák. Tento muž bol vždy svojský rebel, ktorý však českú šansónovú scénu obohatil o spoluprácu s Bulatom Okudžavom či Hugues Aufray-m.
Plagáty však pozývajú na dvojnásobný krst CD.
- Spolu s Big Bandom Brno sa nám podarilo natočiť veľmi príjemné CD 8 rôznych typov francúzskeho šansónu, počnúc melodikou francúzskej hymny až po slávne piesne Josephine Bakerovej. A krstnou mamou bude v tento večer veľmi vzácna dáma. Manželka jedného z najvýznamnejších politikov Slovenska, dnes už zosnulého bývalého veľvyslanca SR vo Francúzsku, pána Vladimíra Valacha, pani Eva Valachová. Obaja manželia sa podpísali pod môj šansónový osud a mne nezostáva nič iné, len ich oboch nesklamať.
Myslíte, že Svetový sviatok hudby, tentokrát v rámci Európskeho roka dialógu medzi kultúrami, nájde svoje miesto aj v Banskej Bystrici?
-Som o tom presvedčená. Promptná pomoc Regionálneho informačného centra, Zastúpenia Európskeho parlamentu na Slovensku, BBSK a sponzorov, či duchovná podpora mesta a jeho zástupcov sú vcelku dobrým začiatkom úplne nových vecí. Napriek tomu, že ľudia nemajú radi nové a progresívne veci, nebojím sa. Inteligentní ľudia vedia, že najväčším umením v živote je umenie načúvať, lebo to prináša rozhľad. A Bystričania vedia načúvať. Sviatok hudby zaradí tentokrát na mapu sveta aj Slovensko.