Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
SÚDNY PRÍBEH

Rozchod bez rozlúčky a návratu

SUDCOVIA ZVYKNÚ nazývať hrubé spisy „krava“ a tenké „žiletka“. Tento bol tenučkou žiletkou a sfúknuť sme z neho museli viac ako dvadsaťročnú vrstvu prachu.

Spis, hoci tenký, ilustruje príbeh žiarlivosti , v ktorej sa mladý muž odhodlal siahnuť na ľudský život. Čin si dopredu chladnokrvne naplánoval. Stalo sa to v južnej časti stredného Slovenska.
Prevalil sa na chrbát a prižmúril oči pred páliacimi lúčmi koncojúnového slnka. Spoteným telom mu ešte stále prechádzala slasť. Snažil sa upokojiť zrýchlený dych. V údoch cítil únavu. Ale takú príjemnú. Úplne inú, ako keď bol minule na brigáde a pomáhal vyložiť vagón naložený po vrch vreckami s cementom.
Prevrátil sa na bok a rukou si podoprel hlavu. Vysoká tráva lesnej čistinky sa sviežo zelenala a takmer dokonale ich ukrývala pred zvedavými očami. Len okolo nich bola pováľaná. Najviac na tom mieste, kde sa ešte pred chvíľou pod ním prudko zmietala.
Ležala stále vedľa neho tak, ako sa z nej prevalil. Tiež sa snažila upokojiť si dych. Oči mala zavreté. Keď ju zvalil do trávy, ani sa neobťažovala stiahnuť si ľahké šaty. Len si ich vyhrnula až nad hruď. Prebehol zrakom po jej nahom tele vystavenom páliacim lúčom, po homolovitom bruchu, plných prsiach. Uvedomil si, že to telo má rád. Veľmi rád. Uvedomil si, že mu s ňou, s jej telom, býva dobre. Tak dobre...
Vyskočil z trávy a natiahol si nohavice. Pocítil pri tom, ako ho vo vrecku, priamo na stehne, tlačí tvrdý, podlhovastý predmet. Pripomenul mu to, čo chce urobiť. Urobí to. Určíte. Musí...
„Poď, vstávaj!“ - prikázal jej. „Pôjdeme sa ešte poprechádzať. A poobzeráme sa po hubách,“ dodal.
Neodpovedala. Len sa jej nadvihli viečka, prevrátila oči a zhlboka si vzdychla. Posadila sa a stiahla si šaty cez prsia. Pomaličky sa pozviechala z trávy na nohy a pomohla šatám padnúť cez boky. Až potom sa ozvala: „Nechce sa mi chodiť po lese. Ale ak chceš ty..."
Vykročili na lesnú cestičku. Keď takto vedľa seba kráčali, zvyčajne ju chytil za ruku. Teraz ju za ruku nedržal. Ani si to neuvedomoval. Premýšľal. Spomínal na to, ako sa spoznali. Kedy to bolo? Vlani? Teda už pred rokom? Ako je to dávno! Kráčala vedľa neho a opäť mu udrela do očí jej postava. Stále sa mu páčila. A je mu s ňou dobre. Bude sa musieť bez nej nejako zaobísť...
Stretnutie na zábave
Vtedy sa leto už končilo a mal práve osemnásť. Len prednedávnom ich oslávil. Zrazu, z ničoho nič, sa zjavila v ich osade. Hneď mu padla do oka. Večer išiel s ostatnými kamarátmi dolu, do dediny, do kultúrneho domu, na zábavu. S prekvapením zistil, že je tam aj ona. Pozval ju do tanca. Neodmietla. Tancovali a rozprávali sa. Hovorila, že prišla na návštevu za kamarátkou. Kapela začala hrať slaďák a on sa k nej pritisol. Neodtiahla sa. Ba pritlačila sa k nemu. Cez košeľu cítil jej pevné prsia. Hudba dohrala, začala sa prestávka a on ju zavolal von, že sa nadýchajú čerstvého vzduchu. Samozrejme, že to bola len zámienka. Chcel si ju vyskúšať. Najprv sa v tmavom kúte, za plotom kultúrneho domu, iba objímali a bozkávali. Keď jej vkĺzol rukou pod šaty, zistil, že nemá spodnú bielizeň. Vôbec nenamietala, že sa jej dotýka. A potom...
Nerobil to po prvý raz. Ale nik- dy predtým to nebolo také, ako v tom tmavom kúte za kultúrnym domom. Nič podobné predtým nezažil.
Odvtedy, od tej noci, sa spolu milovali aj niekoľkokrát denne. Všade, na každom mieste, kde mali čo len trošku súkromia. Na lúke, v lese, v senníku za dedinou. Stačilo sa jej len dotknúť, pozrieť sa jej do očí, a už si aj sama vykasávala šaty.
Neskôr sa dozvedel, že má len pätnásť rokov. Najprv sa vyľakal, ale potom si uvedomil: Ale veď to je dobre! Veď to nie je „iba“ pätnásť, ale „až“ pätnásť! Už nie je pod zákonom!
Potom ju doviedol predstaviť rodičom. Hneď na to sa k nemu nasťahovala. Teda, presnejšie, nasťahovala sa do chalupy k jeho rodičom a ostatnému príbuzenstvu. V osade to nikoho netrápilo. Ani rodičov, ani nikoho z príbuzných. Takto si tam žil každý: Keď chceš s niekým žiť, ži si. Je to len a len tvoja vec!
Podozrenie a rozchod
Prišlo to postupne, až po niekoľkých mesiacoch. Všimol si, že sa na zábavách usmieva aj na iných. Že dovolí, aby jej iní zaplatili za pohárik. A chalani sa v platení pohárikov len tak predbiehali. Žartovala s nimi, smiala sa. Ale smiala sa tak, ako keby sa vysmievala jemu.
Najprv len škrípal zubami. Samozrejme, že ho to škrelo! Po jednej zábave, keď osameli, jej to vytmavil. Všetko jej vykričal a ešte jej aj zopár fľasol. Namiesto toho, aby mu vletela do náručia, urazila sa. Zostala sfučaná. Nerozumel tomu. Je tam toho pre trošku krvi a zopár modrín! Veď všetci chlapi z osady hovorili: Ak chceš žene ukázať, že ju máš rád, zbi ju! Pokiaľ ju nebudeš biť, bude si myslieť, že ju neľúbiš!
Lenže ona zareagovala, ako vôbec nepredpokladal. Dokonca mu vykričala, že ho už nechce. Že od neho odchádza. Skutočne sa zbalila a odišla.
Zúril. Vždy bol k nej taký dobrý, a ona sa k nemu zachovala takto!
Časom, po niekoľkých týždňoch, sa dozvedel, že ju videli. Vraj býva v maringotke za susednou dedinou u chlapov, ktorí tam kopú jamy a do nich kladú rúry. Najprv tomu neveril, ale išiel sa tam pozrieť. Z diaľky, skrytý v kríkoch, sledoval maringotku. Skutočne ju zazrel. Vystriehol chvíľu, keď všetci chlapi odišli, a vošiel dnu. Zostala prekvapená. Prehováral ju. Prosil, aby sa k nemu vrátila. Veď ju ľúbi. Veľmi ju ľúbi! Dá jej všetko, čo bude chcieť, len nech sa k nemu vráti!
Najprv bola neoblomná. Nástojil. Naveľa si pobalila veci do igelitovej tašky a nechala sa odviesť.
Opäť žili spolu. Ale už to nikdy nebolo také, ako predtým.
Zbav sa tej ženskej!
Šliapali hore kopcom, do stále hustejšieho porastu. Les voňal hubami. Určite by stačilo len trošku zísť z cestičky a pozrieť sa popod omladinu. Tušil, že by tam musel nájsť celé hniezda dubákov.
Zrazu, pri malom rúbanisku, zastala: „Už ďalej nevládzem! Musím si na chvíľku oddýchnuť.“
Posadila sa na peň, chytila si oboma rukami vzdúvajúce sa brucho, lapala po dychu. On si sadol na peň oproti. Ako si sadal, zase pocítil tú tvrdú vec, ktorú si ešte doma vložil do vrecka. Bol rozhodnutý použiť ju. Určite ju použije. Veď preto si ju so sebou bral. Len ešte stále nevedel, ako na to. Čakal na príležitosť.
Chvíľu mlčali. Ozval sa prvý: „Prečo si predvčerom išla sama na tancovačku? Veď v tebe rastie moje dieťa!“
„Môžem si robiť, čo chcem! Nie som tvoja žena!“ - odsekla.
„Ale moja mama“ - pokúšal sa oponovať - „hovorila, že...“
Nedohovoril. Ale naozaj mu to vyčítali aj rodičia. S mamou a otcom odišli na huby, ona sa vyhovorila, že nevládze. Keď sa podvečer vrátili, naložení hubami, v chalupe ju nenašli. Prišla až na druhý deň. Matka a otec si ho zavolali bokom a pustili sa do neho. Vraj od ľudí z osady počuli, že kým sa oni plahočili za hubami, ona išla na tancovačku. Bola na nej celú noc, až do rána. A ako sa tam správala! Tancovala s každým, kto ju zavolal a zaplatil jej pitie. A s každým po tanci vyšla von. Vrátila sa po polhodine, hodine. Zakaždým mala na šatách zababraný zadok, ako keby sa váľala po zemi. Bola opitá a z neho, ich syna, si tam všetci robili srandu. Všetci vedeli, čo s tanečníkmi robila za plotom kultúrneho domu. Otec aj mama synovi radili: „Zbav sa tej ženskej! Čím skôr, tým lepšie! Robí tebe, aj nám, len hanbu! Je to obyčajná, špinavá k...!“
Premýšľal nad tým dlho. Veľmi dlho. Až do noci. Usúdil, že otec aj mama majú pravdu. Treba sa jej zbaviť. Za tú hanbu, čo kvôli nej utrpeli, najlepšie navždy!
Ráno ju zavolal do lesa, na prechádzku, a aj na hríby. Ešte predtým, ako odišiel z domu, si zobral z kredenca ostrý lovecký nôž a strčil ho do vrecka. Ten nôž, ktorý ho teraz tlačil na stehne.
Rozhodol sa
„Už si si oddýchla?“ - opýtal sa. Pohniezdila sa na pni a vystrúhala neurčitú, no určite nie súhlasnú grimasu.
„Poď“ - pokračoval - „pôjdeme ďalej. Poobzeráme sa po hubách, niečo nazberáme pre seba, niečo predáme gádžom!“
Nemotorne sa zodvihla z pňa. Jednou rukou si podoprela kríže, druhou sa držala za brucho. Cítila, ako jej nezadržateľne rastie. Však je už v piatom mesiaci.
Les hustol. Stával sa nepriechodným. Znepokojila sa: „Tu je les príliš hustý, tu hríby neporastú. Tu nenájdeme nič! A v týchto topánkach, ktoré som si obula, sa mi tu veľmi zle chodí. Ďalej sa mi už nechce ísť!“
„Neboj sa!“ - upokojoval ju. „Dobre to tu poznám. Hneď tu, neďaleko, je miesto, kde rastú hríby veľké ako lopta!“
Naozaj to tam dobre poznal. Vedel, že hľadať tam hríby je úplne zbytočné. Viedol ju tam pre celkom iný dôvod. Chodieva tam len málokto.
Pustil ju pred seba. Zohla sa, aby podliezla popod konár. Strčil si ruku do vrecka. Keď ju vytiahol, držal v nej ostrý lovecký nôž.
Úplne priznanie
Doma o tom všetkým povedal. Otec nehovoril nič. Ani mama. Len mu oprala zakrvavenú košeľu a nohavice. Večer si ľahol spať, ako keby sa nič nestalo. Ráno ho zobudili policajti. Hoci ju viedol na osamelé miesto, našli jej telo ešte popoludní a zavolali políciu. Stačilo, aby sa trošku popýtali po okolí, a hneď vedeli, za kým majú ísť.
Nezapieral. K všetkému sa vo výpovedi priznal. Ale hovoril to tak, ako keby to, čo urobil, bolo úplnou samozrejmosťou. Bola mu neverná, robila hanbu, aj jemu, aj jeho rodičom, tak čo s takou ženskou?
„Bodol som ju“ - vypovedal - „do chrbta, keď sa zohla. Nepovedala nič. Nevydala žiadny zvuk. Len roztiahla ruky a padla na zem. Bodol som ju ešte niekoľkokrát. Chcel som, aby bola skutočne mŕtva. Preto som jej, ako som to robil ovciam, podrezal krk...“
Za vraždu mu trestný senát vymeral trinásť rokov straty slobody. Trest prijal bez komentára.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 516
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 717
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 919
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 298
 5. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 933
 6. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 875
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 859
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 324
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 939
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Pohľad z banskobystrickej Šikmej veže.

Výsledky vyplynuli z prieskumu nadácie.


TASR 17. sep
Minister školstva Branislav Gröhling dnes navštívil zvolenské gymnázium, sprevádza ho podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Očkovať ich budú priamo na školách.


TASR 17. sep

Aké typy vložiek do bežeckých a športových topánok poznáme a v čom je rozdiel? Aj o tom nám povie viac odborník na behanie a bežecké doplnky Rastislav Magna z Intersportu.


17. sep
Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici.

Projekt pomoci považujú jeho iniciátori za doteraz najvýznamnejší.


MOJ 16. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obchody si môžu vybrať režim.


13 h

Ako informoval portál Noviny.sk, osobné auto vletelo pod kamión, ktorý stál v odstavnom pruhu.


SITA 14 h

Dievča je vo vážnom stave.


13 h

Počas tretej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa cyklisti prehnali regiónom Kysúc.


12 h

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu