Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Jedna žena pre dvoch bratov

TENTO PRÍBEH, s dohrou na súde, plný emócií, ohrdnutej lásky, sa začal odvíjať v neveľkej obci neďaleko Banskej Bystrice.

Vyvrcholil v Dolnom Kubíne. Ľudia z okolia naň, vzhľadom na uplynulé roky, určite aj dávno zabudli. Veď sa písal rok 1972.
„Čo to hovoríš? Ktože si?“ Staršia žena, ktorá sa zjavila vo dverách, na ktoré zabúchal, sa vôbec netvárila prívetivo. Povedal jej, kto je a koho hľadá. Zatvárila sa ešte neprívetivejšie. Premerala si ho od špičiek topánok po vlnité vlasy, potom sa mu pozrela do očí.
„Nezbiješ ju?“ - opýtala sa.
„Prečo by som ju mal zbiť? - odpovedal protiotázkou.
„Teda sľubuješ, že ju nezbiješ?“
„Sľubujem!“
„Tak dobre, poď dnu. Sadni si tu, v kuchyni, idem ju zavolať.“
Precestoval veľa kilometrov, kým ju našiel. Presnú adresu sa dozvedel až pred chvíľou, v krčme, kde sa zastavil na pivo. Pivo nechal nedopité. Nemohol ho dopiť. Nedalo sa mu. Musel sa za ňou hneď rozbehnúť. Celý sa chvel vzrušením, že ju konečne, po dlhých mesiacoch, opäť uvidí. Hodnú chvíľu naberal odvahu, kým sa odvážil zabúchať na dvere a teraz...
Bola takmer rovnaká, ako mu zostala v pamäti. Len sa mu zdalo, že trošku pochudla. Zrazu zrozpačitel. Nevedel, čo povedať, ako začať. Len nervózne pomrkával, pozoroval si špičky topánok, mädlil si na sucho ruky pod stolom.
Ticho prerušila domáca: „Hádam pošlem chlapca po pijatiku a voľačo pod zub.“
Kolieska salámy zapíjali vodkou. Posadili ho vedľa nej, ale odvážil sa na ňu pozrieť iba ukradomky. Reč viazla. Ani vodka nedokázala rozviazať jazyky. Napokon, po niekoľkých štamperlíkoch, jej pošepol: „Veľmi ťa mám rád. Teraz, keď som ťa konečne našiel, vrátiš sa so mnou?“
Neodpovedala. Namiesto toho odmietavo pokrútila hlavou.
Bol sklamaný, ale zároveň sa tak trochu pripravil aj na takúto reakciu. Obrátil do seba ďalší pohárik a na chvíľu privrel oči. V duchu si premietal, ako sa to všetko začalo. Ako mu brat povedal, nech príde bývať k nemu, že im spolu bude veselšie, a...
Brat dobrák
U brata bol na návšteve viackrát a brat u neho ešte častejšie aj na viac dní. Nemali to k sebe ďaleko. Hoci býval v osade za dedinou, mal postavený dom s niekoľkými izbami. To sa nedalo porovnať s jeho príbytkom. S chalupou, do ktorej pri väčšom daždi tieklo, s jednou miestnosťou, v ktorej sa tlačil so ženou a ich štyrmi deťmi. Hoci ženu veľmi ľúbil a hovorili si, že im je dobre aj takto, bratovu ponuku ochotne prijal. Ani jeho manželka nebola proti. Ochotne súhlasila.
Aj brat mal ženu. A tri deti k tomu. No pomestili sa v pohode. Vyzeralo to tak, že je všetko v najlepšom poriadku. Skutočne im bolo veselšie. Ale potom dostal papier, že musí narukovať na manévre. Keď sa po troch týždňoch vrátil, našiel v dome len sedem detí a uplakanú švagrinú. Hneď sa opýtal, čo sa stalo, prečo plače, no spustila ešte srdcervúcejší plač. Videl, že z nej veľa nedostane, preto sa išiel popýtať po osade. Dozvedel sa nepríjemné noviny. Až sa mu podlomili kolená. Dozvedel sa, prečo ho brat toľko pozýval bývať k sebe a prijal ho s takou ochotou. Vraj už paktoval s jeho ženou dávnejšie. Akonáhle vytiahol päty z domu, aby si obliekol vojenský mundúr, braček sa začal s jeho ženou pretŕčať celkom verejne, a keď začala jeho žena protestovať, dostala taký výprask, že sa radšej stiahla a zostala ticho. Keď sa sa mal vrátiť z vojenského cvičenia, obaja sa vyparili z domu. Deti mu nechali.
Najprv si poplakal, potom sa opil do nemoty. Aj na druhý deň nariekal a pil. Na tretí večer vkĺzol k švagrinej do postele. Nevyhnala ho. Odvtedy žili spolu.
Cesta na sever
Svet je malý. Ľudia sa stretávajú, donášajú novoty, klebietky. Tak sa dozvedel, že jeho žena s jeho bratom sa dlho túlali po mestách, dedinách, vyhľadávali bližších i vzdialenejších príbuzných, prespávali u nich dovtedy, kým ich nevyhodili. Potom išli ďalej. Keď bolo zle, prespali hoci na stanici. Raz ich videli na jednom konci Slovenska, potom na druhom.
Asi po pol roku sa z ničoho nič objavil vo dverách jeho brat. So zvesenými plecami, s prosíkom, kľakal si pred ženou aj na kolená. Bratovi povedal svoje. Aj sa pobili. Do krvi. Dom však patril bratovi a ešte v ten večer bolo miesto v posteli, o ktorú sa delil so švagrinou, obsadené. Žena muža prijala. On zostal odstrčený, bez ženy. Nezostávalo mu nič iné, len v kútiku škrípať zubami.
Potom sa v osade objavil jeho príbuzný. Mladý bratranec. Od mládenca sa dozvedel – jeho žena teraz býva na severe Slovenska. Akísi ľudia ju prichýlili, keď zostala sama.
Hneď sa rozhodol. Pôjde za ňou! Možno ju presvedčí, aby sa vrátila. Bratranec navrhol, že pocestuje s ním.
Zobral si dovolenku, požičal nejaké peniaze a utekali na vlak. Keď vystúpili, pýtal sa na ňu v každej krčme, kým... Bratranca tam nechal a bežal na adresu napísanú na papieriku.
V jednej posteli
Večer sa preklenul do noci. Postupne sa mu darilo aj preklenúť priepasť medzi ním a jeho ženou. Hoci bol most medzi nimi, skôr mostík, ešte stále príliš krehký, už sa normálne rozprávali. Ešte niekoľkokrát nabral odvahu, či sa nevráti k nemu a hlavne k deťom. Zakaždým odmietla.
Prázdne fľaše na kuchynskom stole pribúdali. Medzitým poslal do krčmy po bratranca, a aby sa ukázal, tiež poslal kúpiť niekoľko fliaš. Niektorí z domácich ukradomky vyzivovali, jeho bratranec spal s hlavou na stole.
„Uložte niekde tohto spáča“ - ukázal prstom na bratranca.
„Dajte ho do spálne“ - poradila domáca. „Je tam voľná celá manželská posteľ. My ostatní sa pomestíme v druhých dvoch izbách.“
Zodvihol spiaceho bratranca. Na pomoc mu vstala aj ona, jeho žena. Spoločnými silami ho pozobliekali do bielizne a uložili v posteli.
Keď sa vrátili do kuchyne, zistili, že osameli.
„Mali by sme ísť spať aj my dvaja“ - povedal potichu.
Prikývla.
„Ale miesto je už iba v manželskej posteli, pri mojom bratrancovi. Museli by sme sa tam pomestiť všetci traja!“
Opäť prikývla.
Pobral sa do spálne. Tesne ho nasledovala. Rýchle zo seba všetko pozhadzoval rovno na zem, okrem trenírok, zvalil sa na prostriedok postele a sledoval, ako sa vyzlieka. Ako si sťahuje cez hlavu sveter, ako si rozopína sukňu. Zostala len v kombinétke. Pod ňou nemala nič. Hltal ju očami cez oblečenie, ktoré viac odhaľovalo ako zakrývalo. Obdivoval jej telo. Jeho oblé tvary. Vzrušovalo ho. Bleskovo sa šuchla pod prikrývku po jeho pravom boku. Najprv ticho ležal na chrbte, potom sa obrátil na bok a opatrne sa pritisol k jej teplému telu. Neodtiahla sa. Posmelilo ho to. Zľahka jej prešiel rukou po oblinách. Neprotestovala. Cítil, že sa jej telo pritislo k jeho. Pevne ju objal a pobozkal na hrdlo. Potom na ústa. Bozk opätovala. Vzrušenie už nedokázal kontrolovať. Kašľal na bratranca, chrápajúceho vľavo, a vrhol sa na ňu. Keď slastne unavený zaspával, stále ju držal v náručí.
Prebudil sa na stŕpnutú ruku. Uvedomil si, že na ruku mu tlačí hlava ženy. Jeho ženy! Obliala ho vlna uspokojenia – teraz, po tomto všetkom, sa k nemu určite vráti! Opäť ju silno objal a ona sa k nemu pritúlila. Bol šťastný. Je to skutočne stále jeho žena! Zase sa pomilovali. Bratranec pokračoval v hlasnom chrápaní.
Prevalil sa z jej tela a snažil sa upokojiť dych. Potom jej šepol do ucha: „Tak čo, láska moja, teda sa ku mne vrátiš?“
„Čo to trepeš?“ - okríkla ho. „Úplne si osprostel? Nikdy sa k tebe nevrátim! A vieš prečo?“ - pokračovala s výsmechom v hlase - „lebo tu mám veľmi dobrých milencov. Chlapov, ktorí to vedia robiť oveľa lepšie ako ty!“
Domnelý vrah
Na políciu išiel sám, a hneď to zo seba všetko vysypal: „Zabil som si ženu! Leží tam, v krvi, mŕtva! Dopichal som ju nožom!“
Vraj hneď, ako mu to povedala, chcel si zapáliť cigaretu, ale namiesto cigariet našiel vo vrecku nohavíc nôž. Pohľad na nôž na neho tak zapôsobil, že...
„Neviem, čo to do mňa vošlo“ - vypovedal pred policajtmi. „Bodal som ju a bodal. Dovtedy, kým sa hýbala. Určite viem, že je mŕtva.“
Nemal pravdu. Mýlil sa. Bol vrahom iba domnelým. Hoci manželke podľa lekárskej správy zasadil dvadsať štyri rán, z toho trinásť do prednej a zad- nej časti hrudníka, veľmi jej neublížil. Boli totiž pomerne plytké a vyžiadali si len štrnásť dní práceneschopnosti. Smrť jej ale hrozila, ak by jej neposkytli pomoc. Mohla vykrvácať.
Hoci v inej situácii ho mohli obžalovať z ublíženia na zdraví, prípadne z pokusu ublíženia na zdraví s ťažkou ujmou, sám vyhlásil, že ju zabiť chcel. Ba bol presvedčený, že ju zabil. Prokurátor ho obžaloval z pokusu vraždy. Súd sa s prokurátorom stotožnil. Od trestného senátu si odnášal desať rokov nepodmienečne.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 368
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 13 325
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 322
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 458
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 301
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 856
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 931
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 814
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 724
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 782
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Komunitné testovanie v Ľubietovej: Ani jeden pozitívny prípad

Deň pred spustením komunitného testovania v Banskej Bystrici testovali dnes aj v Ľubietovej. Výsledok ich príjemne prekvapil.

Na kritiku Remišovej ministerstva reaguje primátor Nosko

Ak sa neuskutoční korektná diskusia a vysvetlenie si vzájomných postojov, mesto Banská Bystrica a ani mesto Zvolen nebudú mať záujem o "bezprecedentne vnútený, neodkonzultovaný a

Ilustračná fotografia.

Pre veľký záujem o komunitné testovanie mesto navýšilo počet odberných tímov

Banskobystrická samospráva otvorí počas nadchádzajúceho víkendu 12 odberných miest.

Zdravotníčka testuje odobratú vzorku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia sa k sankciám za porušenie lockdownu v Nitre nevyjadruje

Kto nemá potrebné doklady, otočia ho a nevpustia do mesta.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Majiteľ pohrebníctva: Nárast úmrtí je taký veľký, aký si za 20 rokov praxe nepamätám

Ivan Fontáni, majiteľ pohrebných služieb Silencia v Martine potvrdil, že úmrtnosť za november a december vzrástla oproti minulému roku o 70%. Nie všetci sú však „covidoví zosnulí“. Chladiace boxy si musia prenajímať v okolitých obciach.

Už ste čítali?