Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Jedna žena pre dvoch bratov

TENTO PRÍBEH, s dohrou na súde, plný emócií, ohrdnutej lásky, sa začal odvíjať v neveľkej obci neďaleko Banskej Bystrice.

Vyvrcholil v Dolnom Kubíne. Ľudia z okolia naň, vzhľadom na uplynulé roky, určite aj dávno zabudli. Veď sa písal rok 1972.
„Čo to hovoríš? Ktože si?“ Staršia žena, ktorá sa zjavila vo dverách, na ktoré zabúchal, sa vôbec netvárila prívetivo. Povedal jej, kto je a koho hľadá. Zatvárila sa ešte neprívetivejšie. Premerala si ho od špičiek topánok po vlnité vlasy, potom sa mu pozrela do očí.
„Nezbiješ ju?“ - opýtala sa.
„Prečo by som ju mal zbiť? - odpovedal protiotázkou.
„Teda sľubuješ, že ju nezbiješ?“
„Sľubujem!“
„Tak dobre, poď dnu. Sadni si tu, v kuchyni, idem ju zavolať.“
Precestoval veľa kilometrov, kým ju našiel. Presnú adresu sa dozvedel až pred chvíľou, v krčme, kde sa zastavil na pivo. Pivo nechal nedopité. Nemohol ho dopiť. Nedalo sa mu. Musel sa za ňou hneď rozbehnúť. Celý sa chvel vzrušením, že ju konečne, po dlhých mesiacoch, opäť uvidí. Hodnú chvíľu naberal odvahu, kým sa odvážil zabúchať na dvere a teraz...
Bola takmer rovnaká, ako mu zostala v pamäti. Len sa mu zdalo, že trošku pochudla. Zrazu zrozpačitel. Nevedel, čo povedať, ako začať. Len nervózne pomrkával, pozoroval si špičky topánok, mädlil si na sucho ruky pod stolom.
Ticho prerušila domáca: „Hádam pošlem chlapca po pijatiku a voľačo pod zub.“
Kolieska salámy zapíjali vodkou. Posadili ho vedľa nej, ale odvážil sa na ňu pozrieť iba ukradomky. Reč viazla. Ani vodka nedokázala rozviazať jazyky. Napokon, po niekoľkých štamperlíkoch, jej pošepol: „Veľmi ťa mám rád. Teraz, keď som ťa konečne našiel, vrátiš sa so mnou?“
Neodpovedala. Namiesto toho odmietavo pokrútila hlavou.
Bol sklamaný, ale zároveň sa tak trochu pripravil aj na takúto reakciu. Obrátil do seba ďalší pohárik a na chvíľu privrel oči. V duchu si premietal, ako sa to všetko začalo. Ako mu brat povedal, nech príde bývať k nemu, že im spolu bude veselšie, a...
Brat dobrák
U brata bol na návšteve viackrát a brat u neho ešte častejšie aj na viac dní. Nemali to k sebe ďaleko. Hoci býval v osade za dedinou, mal postavený dom s niekoľkými izbami. To sa nedalo porovnať s jeho príbytkom. S chalupou, do ktorej pri väčšom daždi tieklo, s jednou miestnosťou, v ktorej sa tlačil so ženou a ich štyrmi deťmi. Hoci ženu veľmi ľúbil a hovorili si, že im je dobre aj takto, bratovu ponuku ochotne prijal. Ani jeho manželka nebola proti. Ochotne súhlasila.
Aj brat mal ženu. A tri deti k tomu. No pomestili sa v pohode. Vyzeralo to tak, že je všetko v najlepšom poriadku. Skutočne im bolo veselšie. Ale potom dostal papier, že musí narukovať na manévre. Keď sa po troch týždňoch vrátil, našiel v dome len sedem detí a uplakanú švagrinú. Hneď sa opýtal, čo sa stalo, prečo plače, no spustila ešte srdcervúcejší plač. Videl, že z nej veľa nedostane, preto sa išiel popýtať po osade. Dozvedel sa nepríjemné noviny. Až sa mu podlomili kolená. Dozvedel sa, prečo ho brat toľko pozýval bývať k sebe a prijal ho s takou ochotou. Vraj už paktoval s jeho ženou dávnejšie. Akonáhle vytiahol päty z domu, aby si obliekol vojenský mundúr, braček sa začal s jeho ženou pretŕčať celkom verejne, a keď začala jeho žena protestovať, dostala taký výprask, že sa radšej stiahla a zostala ticho. Keď sa sa mal vrátiť z vojenského cvičenia, obaja sa vyparili z domu. Deti mu nechali.
Najprv si poplakal, potom sa opil do nemoty. Aj na druhý deň nariekal a pil. Na tretí večer vkĺzol k švagrinej do postele. Nevyhnala ho. Odvtedy žili spolu.
Cesta na sever
Svet je malý. Ľudia sa stretávajú, donášajú novoty, klebietky. Tak sa dozvedel, že jeho žena s jeho bratom sa dlho túlali po mestách, dedinách, vyhľadávali bližších i vzdialenejších príbuzných, prespávali u nich dovtedy, kým ich nevyhodili. Potom išli ďalej. Keď bolo zle, prespali hoci na stanici. Raz ich videli na jednom konci Slovenska, potom na druhom.
Asi po pol roku sa z ničoho nič objavil vo dverách jeho brat. So zvesenými plecami, s prosíkom, kľakal si pred ženou aj na kolená. Bratovi povedal svoje. Aj sa pobili. Do krvi. Dom však patril bratovi a ešte v ten večer bolo miesto v posteli, o ktorú sa delil so švagrinou, obsadené. Žena muža prijala. On zostal odstrčený, bez ženy. Nezostávalo mu nič iné, len v kútiku škrípať zubami.
Potom sa v osade objavil jeho príbuzný. Mladý bratranec. Od mládenca sa dozvedel – jeho žena teraz býva na severe Slovenska. Akísi ľudia ju prichýlili, keď zostala sama.
Hneď sa rozhodol. Pôjde za ňou! Možno ju presvedčí, aby sa vrátila. Bratranec navrhol, že pocestuje s ním.
Zobral si dovolenku, požičal nejaké peniaze a utekali na vlak. Keď vystúpili, pýtal sa na ňu v každej krčme, kým... Bratranca tam nechal a bežal na adresu napísanú na papieriku.
V jednej posteli
Večer sa preklenul do noci. Postupne sa mu darilo aj preklenúť priepasť medzi ním a jeho ženou. Hoci bol most medzi nimi, skôr mostík, ešte stále príliš krehký, už sa normálne rozprávali. Ešte niekoľkokrát nabral odvahu, či sa nevráti k nemu a hlavne k deťom. Zakaždým odmietla.
Prázdne fľaše na kuchynskom stole pribúdali. Medzitým poslal do krčmy po bratranca, a aby sa ukázal, tiež poslal kúpiť niekoľko fliaš. Niektorí z domácich ukradomky vyzivovali, jeho bratranec spal s hlavou na stole.
„Uložte niekde tohto spáča“ - ukázal prstom na bratranca.
„Dajte ho do spálne“ - poradila domáca. „Je tam voľná celá manželská posteľ. My ostatní sa pomestíme v druhých dvoch izbách.“
Zodvihol spiaceho bratranca. Na pomoc mu vstala aj ona, jeho žena. Spoločnými silami ho pozobliekali do bielizne a uložili v posteli.
Keď sa vrátili do kuchyne, zistili, že osameli.
„Mali by sme ísť spať aj my dvaja“ - povedal potichu.
Prikývla.
„Ale miesto je už iba v manželskej posteli, pri mojom bratrancovi. Museli by sme sa tam pomestiť všetci traja!“
Opäť prikývla.
Pobral sa do spálne. Tesne ho nasledovala. Rýchle zo seba všetko pozhadzoval rovno na zem, okrem trenírok, zvalil sa na prostriedok postele a sledoval, ako sa vyzlieka. Ako si sťahuje cez hlavu sveter, ako si rozopína sukňu. Zostala len v kombinétke. Pod ňou nemala nič. Hltal ju očami cez oblečenie, ktoré viac odhaľovalo ako zakrývalo. Obdivoval jej telo. Jeho oblé tvary. Vzrušovalo ho. Bleskovo sa šuchla pod prikrývku po jeho pravom boku. Najprv ticho ležal na chrbte, potom sa obrátil na bok a opatrne sa pritisol k jej teplému telu. Neodtiahla sa. Posmelilo ho to. Zľahka jej prešiel rukou po oblinách. Neprotestovala. Cítil, že sa jej telo pritislo k jeho. Pevne ju objal a pobozkal na hrdlo. Potom na ústa. Bozk opätovala. Vzrušenie už nedokázal kontrolovať. Kašľal na bratranca, chrápajúceho vľavo, a vrhol sa na ňu. Keď slastne unavený zaspával, stále ju držal v náručí.
Prebudil sa na stŕpnutú ruku. Uvedomil si, že na ruku mu tlačí hlava ženy. Jeho ženy! Obliala ho vlna uspokojenia – teraz, po tomto všetkom, sa k nemu určite vráti! Opäť ju silno objal a ona sa k nemu pritúlila. Bol šťastný. Je to skutočne stále jeho žena! Zase sa pomilovali. Bratranec pokračoval v hlasnom chrápaní.
Prevalil sa z jej tela a snažil sa upokojiť dych. Potom jej šepol do ucha: „Tak čo, láska moja, teda sa ku mne vrátiš?“
„Čo to trepeš?“ - okríkla ho. „Úplne si osprostel? Nikdy sa k tebe nevrátim! A vieš prečo?“ - pokračovala s výsmechom v hlase - „lebo tu mám veľmi dobrých milencov. Chlapov, ktorí to vedia robiť oveľa lepšie ako ty!“
Domnelý vrah
Na políciu išiel sám, a hneď to zo seba všetko vysypal: „Zabil som si ženu! Leží tam, v krvi, mŕtva! Dopichal som ju nožom!“
Vraj hneď, ako mu to povedala, chcel si zapáliť cigaretu, ale namiesto cigariet našiel vo vrecku nohavíc nôž. Pohľad na nôž na neho tak zapôsobil, že...
„Neviem, čo to do mňa vošlo“ - vypovedal pred policajtmi. „Bodal som ju a bodal. Dovtedy, kým sa hýbala. Určite viem, že je mŕtva.“
Nemal pravdu. Mýlil sa. Bol vrahom iba domnelým. Hoci manželke podľa lekárskej správy zasadil dvadsať štyri rán, z toho trinásť do prednej a zad- nej časti hrudníka, veľmi jej neublížil. Boli totiž pomerne plytké a vyžiadali si len štrnásť dní práceneschopnosti. Smrť jej ale hrozila, ak by jej neposkytli pomoc. Mohla vykrvácať.
Hoci v inej situácii ho mohli obžalovať z ublíženia na zdraví, prípadne z pokusu ublíženia na zdraví s ťažkou ujmou, sám vyhlásil, že ju zabiť chcel. Ba bol presvedčený, že ju zabil. Prokurátor ho obžaloval z pokusu vraždy. Súd sa s prokurátorom stotožnil. Od trestného senátu si odnášal desať rokov nepodmienečne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 994
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 7 830
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 908
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 938
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 766
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 156
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 051

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 2. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 3. Jozef Stasík: Ovplyvnia medvede budúce voľby?
 4. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 5. Adam Austera: Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?
 6. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 7. Zuzana Ferencová : Podunajská škola a jej nazeranie na krajinu
 8. Ivan Mlynár: Transformácia spoločnosti, akú nepredpokladal a nechcel ani volič Smeru
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 354
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 761
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 948
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 712
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 272
 6. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 183
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 063
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 501
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ady Hajdu, Anka Šišková a od chrbta v klobúku je Bolek Polívka.

Dej filmu sa odohráva v jednu silvestrovskú noc v roku 1992.


17 h
Slovenská výprava na MS juniorov v severských disciplínach pod olympijskými mostíkmi v kanadskom Whistleri.

V skokoch na lyžiach reprezentovali Slovensko traja mladí pretekári.


18 h
Výroba nových EČV.

Písmená na tabuľkách sú hranatejšie a číslice oblé.


2. feb
Michal Bíreš v drese Badína a s rodinkou.

Hosťom v Športové naj bol kapitán ŠK Badín Michal Bíreš.


2. feb

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 2. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 3. Jozef Stasík: Ovplyvnia medvede budúce voľby?
 4. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 5. Adam Austera: Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?
 6. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 7. Zuzana Ferencová : Podunajská škola a jej nazeranie na krajinu
 8. Ivan Mlynár: Transformácia spoločnosti, akú nepredpokladal a nechcel ani volič Smeru
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 354
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 761
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 948
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 712
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 272
 6. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 183
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 063
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 501
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu