Celé úsilie verejnosti vyústilo do petičnej akcie občanov mesta.
V hektike názorov je však potrebné povedať, okrem nie, aj ako. Rozvoj mesta musí pokračovať, avšak regulovane. Preto si dovoľujem, ako občan a profesionál, vysloviť svoj názor na túto tému.
Hotel, ako typologický druh stavby, je veľmi obľúbený, vyhľadávaný a za istých podmienok aj veľmi vhodný objekt v zástavbe centrálnych častí miest. Návštevníka vťahuje do najatraktívnejších mestských priestorov, turista to najhodnotnejšie v meste spozná pohodlne a intenzívne pešou nohou. Mnohé dobré hotely vo svete sa stali „ikony“ miest.
Neprekvapuje preto aj pokus investorov lokalizovať nový hotel v priestore Kapitulskej ulice v Banskej Bystrici, ktorá je v priamom dotyku s hlavným mestským námestím v srdci mesta.
Pri uvažovanom druhu stavby v danom prípade si však treba uvedomiť výrazné konzekvencie vyplývajúce z jej prevádzky. Z tých mnohých spomeniem dve najhlavnejšie - potrebné stavebné objemy vyplývajúce z kategorizácie hotela a nevyhnutné dopravné zariadenia zásobovacej i statickej dopravy pre jeho permanentnú obsluhu. Za istých okolností sú aj tieto parametre riešiteľné, avšak v tomto konkrétnom prípade, v daných obmedzených podmienkach, by mestský organizmus takýto implantát ťažko bezbolestne prijal. Veď prevádzka dobrého hotela má takmer všetky funkcie zdvojené - oficiálnu, pre hostí a paralelnú, pre servis. Toto všetko vyžaduje značné stavebné objemy, ktoré daná lokalita bez negácie existujúcich hodnôt v priestore neposkytuje.
Dopravné sprístupnenie je za súčasného stavu len ťažko prijateľné - vyžiadalo by si komplexnejšie preriešenie už i tak preťažených dopravných uzlov.
Pozitívom by snáď bolo vybudovanie tak prepotrebných podzemných parkovísk pre verejnosť.
Magistrát každého mesta má potrebné inštitúcie na to, aby si svoje dominanty, historické skvosty, dôležité mestské priehľady, prírodné prvky mestského i krajinného prostredia, vedel aspoň uchovať, keď nie povýšiť. Hierarchia týchto hodnôt by mala byť všeobecne známa a verejne kontrolovateľná pri každej novostavbe.
Medzi hmotné hodnoty mesta Banská Bystrica nepochybne patrí aj Kapitulská ulica, s predpriestorom pamätníka SNP, ktorého skulpturálna kompozícia je charakteristická, jedinečná a svetom uznávaná. Preto je potrebné pristupovať s citom a rešpektom ku každému počinu s cieľom jej dotvorenia .
Terajší stav je podľa môjho názoru vzhľadom na exponovanosť priestoru nie dobrý, neukončený. Viem si predstaviť príjemnejší pohľad pre chodca, ako jeho pohľad do oporného múra pozdĺž chodníka v úseku mnoho desiatok metrov v stavebnej preluke od Diecézneho centra Jána Pavla II. až po objekt Sociálnej poisťovne.
Práve tu je priestor na kultivovanosť a osvietenosť investora, resp. nového majiteľa pozemku, aby alternatívnym overením viacerých možných funkcií v danom priestore, zhodnotil svoj pozemok adekvátne nadstavbovej hodnote tejto lokality. Je tu priestor na serióznu súťaž architektonických návrhov, možno aj s medzinárodným obsadením (aspoň poroty), veď výsledkom by mohol byť ďalší šperk pre Banskú Bystricu. Námety na možné využitie územia preto zámerne neuvádzam.
No a dobrý hotel s mnohými hviezdičkami je možné realizovať neďaleko od tohto kontroverzného miesta, na druhom brehu rieky Hron. Argumenty sú jednoznačné - lokalita je pešo dostupná z centra, má veľmi dobré dopravné sprístupnenie, dostatočné priestorové parametre, neprehliadnuteľná je aj pre cudzinca. Bol by prvým krokom k zapojeniu rieky Hron do života mesta a postupného vytvorenia atraktívnej nábrežnej promenády. Isto by, spolu s ďalšími peknými budovami, pohladil duše Bystričanom i pasantom, prechádzajúcich naším mestom.
Autor: Ing. arch. JOZEF FRTÚS