Roman z Nitry to má k továrni spoločnosti Sony, v ktorej vyrábajú LCD televízory, len pár kilometrov. Až keď sa rozhodol, že chce nový prijímač a vybral si práve Sony, spoznal jeden z paradoxov modernej doby.
Televízor ho totiž najlacnejšie vyjde, ak si ho cez internet objedná z Francúzska. Za 32-palcový televízor zaplatí napriek 2800-kilometrovej púti z fabriky v Nitre do skladu spoločnosti Pixmania neďaleko Paríža a späť o dva a pol tisíca korún menej, akoby rovnaký televízor kúpil cez najlacnejší slovenský internetový obchod.
Vzdialenosť nerozhoduje
Aj jeho skúsenosť potvrdzuje, že na konečnej cene sa slovenský pôvod výrobku zväčša vôbec nepodieľa.
„Slovensko je malý trh. Na veľkom obchodné spoločnosti kupujú za podstatne lepšie ceny,“ vysvetľuje analytik prieskumnej agentúry Terno Ľubomír Drahovský. Veľké spoločnosti vyrábajúce elektroniku či autá majú pre európsky trh jednotnú koncernovú cenu, ktorú môžu obchodníci tlačiť dolu len veľkými objednávkami.
Pri určovaní konečnej ceny majú výhodu aj veľkí predajcovia pôsobiaci na viacerých trhoch. Ak nakupujú tovar vo veľkom, stačí im na zisk aj veľmi nízka marža, ktorá im zaručí výhodu oproti lokálnym predajcom, hovorí Drahovský.
Nadnárodné internetové obchody sa často zameriavajú aj na výpredajové modely elektroniky, ktoré nakupujú vo veľkých objemoch s výraznými zľavami.
Zákazník sa musí rozhodnúť, či je za zľavnenú cenu ochotný súhlasiť aj s návodom v cudzom jazyku, či nepotrebuje slovenský návod a lokálny servis.
Šetrí sa aj na dani
Michal Rajninec z marketingu Samsungu upozorňuje, že pri nákupe v zahraničí môže byť problém so zárukou. Spoločnosť Pixmania napríklad garantuje, že počas prvého roku môže zákazník uplatniť záruku v naj-bližšom servise značky.
„Snažíme sa chrániť svoje trhy, a keď si zákazník kúpi televízor z Francúzska, môže mať na Slovensku problém s uplatnením záruky,“ tvrdí Rajninec. „My sme v každej krajine samostatne hospodáriace jednotky a sme odmeňovaní za to, koľko výrobkov predáme.“
Autá a dane
Viacerí predajcovia upozorňujú, že ak zákazník na internete pri elektronike naďabí na ceny nižšie od konkurencie viac ako o desať percent, môže ísť o daňové špekulácie. Daňové riaditeľstvo už zaregistrovalo prípady, keď sa predajcovia snažili vyhnúť zaplateniu DPH.
Na DPH sa dá ušetriť aj legálne, napríklad pri dovoze nového auta zo zahraničia. Kupujúci daň neplatí v krajine pôvodu. Tú zaplatí až na Slovensku podľa našich predpisov. Kúpu to zvýhodňuje pri dovoze z krajín s vyššou sadzbou DPH, ako je v Maďarsku, Poľsku, Dánsku, Belgicku.
Napríklad Škoda Octavia vyrábaná v bratislavskom Volkswagene sa v rovnakej výbave po prepočte na slovenské koruny dá kúpiť v Maďarsku o 25-tisíc lacnejšie ako na Slovensku. Maďarsko má 25-percentnú DPH, u nás je sadzba o šesť percent nižšia.⋌MICHAL PIŠKO