Neverte nikomu, kto k vám bude chcieť prísť, pretože sa zavádza euro a ponúkne vám pomoc či nejakú službu. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podvodníka.
Takouto radou Prezídia Policajného zboru by sa mali riadiť občania, aby sa vyhli tomu, že im podvodníci ukradnú všetky doma uložené úspory.
Páchateľov ešte nechytili
Od decembra policajti zaznamenali dva prípady, keď podvodník, aby okradol starších ľudí, využil ako zámienku prechod na euro. Prvý sa stal koncom vlaňajšieho roka v Behinciach, druhý tento rok v apríli v Šoporni. V obidvoch prípadoch páchateľov ešte nechytili.
Nateraz nízky počet neznamená, že by si podvodníci takúto príležitosť nechali ujsť. Ako upozorňujú hovorcovia viacerých krajských policajných riaditeľstiev, každá zámienka je im popri tých zaužívaných o odpočte elektriny, plynu či rozmieňaní veľkých bankoviek dobrá. Účelom je dostať sa starším ľuďom do domu, vymámiť z nich, aké veľké majú úspory a zistiť, kde ich v byte či v dome ukrývajú. A pri najmenšej nepozornosti domácich peniaze zobrať.
Zamieňať budú len banky
Popri bežných radách, ako je nevpúšťať neznámych ľudí k sebe domov, polícia, ako aj iné inštitúcie vo vzťahu k euru upozorňujú na ďalšie fakty, ktorých poznanie by malo viesť k predchádzaniu podvodom.
Výmenu za eurá budú môcť robiť len banky – Národná banka Slovenska a všetky ostatné komerčné banky a bude to zdarma. „V tomto procese nebudú aktívne zohrávať úlohu žiadne iné organizácie, samosprávy, mestské úrady, kraje či starostovia,“ hovorí splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.
Kompetentní upozorňujú, že žiadna z bánk nebude do domácností posielať sprostredkovateľov, ktorí by mali vymieňať peniaze alebo zbierať informácie od občanov. Nikto nemusí nahlasovať údaje o úsporách, sé-riové čísla bankoviek ani plány, kedy a koľko peňazí si pôjde vymeniť. „Akékoľvek takéto požiadavky musia byť pre občanov automaticky podozrivé,“ upozorňuje splnomocnenec vlády.