Nie je žiadnym tajomstvom, že ide predovšetkým o revitalizáciu porastov s prevládajúcim zastúpením smreka. Národné lesnícke centrum a príslušný výskumný ústav sú azda dostatočne kompetentné, aby vedeli usúdiť, či má takáto nákladná záležitosť zmysel, alebo je dobrá len na to, aby znovu podráždila Vlka.
Efekt účinnosti akcie sa zatiaľ stihol prejaviť len v okamžitých reakciách menovaného lesoochranárskeho zoskupenia. Ani jeho výhrady voči chemickým postrekom proti premnoženému podkôrnemu hmyzu v Nízkotatranskom národnom parku nemajú podľa stanoviska Lesov SR, š. p., relevantný podklad. Aplikácia sa vykonáva v súlade s uznesením vlády SR č. 990/ 2007, pozemne, a len povolenými prípravkami na ochranu rastlín. Žiadosť o udelenie súhlasu na použitie chemických prípravkov podali 12.marca tohto roku, postup bol z ich strany dodržaný. Nedošlo k porušeniu žiadnych zákonom stanovených podmienok.
Vyhliadky možno pribrzdiť
Lietadlá, ktoré prihnojujú lesné porasty na území okresu Brezno, štartujú z dráhy letiska Krtičná. Počas akcie vykonajú 624 letov s presne namixovanými dávkami podporných a výživových látok. V utorok, pri ideálnom počasí, pracovali pre lesný závod Čierny Balog.
„Robíme to preto, lebo vieme, že sú porasty smreka vplyvom klimatických zmien, nedostatkom dažďa a všetkým, čo sa deje, značne oslabené. Odborné kruhy sa zhodujú v názore, že sa im dá pomôcť. Cieľom je, aby porasty nadobudli väčšiu odolnosť, silu a vitalitu. A ak je aj smrek za nejaké obdobie odsúdený na zánik, musíme sa snažiť, aby sa to dialo čo najdlhšie, aby to nebol pre prírodu šok,“ povedal Miroslav Pepich, vedúci lesníckej výroby závodu Č. Balog.
Poznatky, ktoré získal na medzinárodnom seminári v Nemecku, ho len utvrdili v presvedčení, že nemožno všetko nechať napospas dobe, kalamitám a podkôrnemu hmyzu. „V Nemecku sa už robia prognózy klimatického vývoja a jeho vplyvu na lesy o 10, 50 až sto rokov.“
Je zjavné už teraz, že krajinám smerom na východ ubúda vlahy. Búrky, z ktorých väčšina vody končí v potokoch, to nie sú zrážky, čo les potrebuje. Kto cíti povinnosť za to, čo tu po nás ostane, minimálne tuší aké dôležité je posilniť stále relatívne zdravé 70-80 ročné smreky normálnym hospodárením, nie výrubom mŕtvych suchárov,“ naznačil Pepich.
Na otázku, ako posudzuje najnovšie aktivity lesoochranárov, povedal: „Ako každý lesník. Sú to absolútne neodborné ataky, pripomienky a oponentúry voči našej robote. Pritom sa ale vyhýbajú priamej konfrontácii. Nechodia na rokovania. A priori sú proti všetkému už tým, že sa s nimi nedá rozprávať. Majú niečo zafixované, a toho sa držia.“
Lesy Slovenskej republiky, š.p., po porade s právnikmi, podajú trestné oznámenie na Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk za medializovanie zavádzajúcich informácií a šírenie poplašnej správy v súvislosti s opatreniami proti premnoženému podkôrnemu hmyzu a revitalizácii smrekových porastov prihnojovaním.