Jeho zážitky z prírody, dobré rady, ako sa v nej správať, čoho sa vyvarovať a opačne, čo by sme si v nej rozhodne nemali nechať ujsť, poznáme z rôznych relácií a vystúpení.
Ak je príroda aj vašou „srdcovkou“, určite viete, že Miroslav Saniga vydal v poradí už 19. knihu. „Volá sa Poézia prírody. Ide o obrázkovú publikáciu s krátkymi slovenskými a anglickými textami. Na stosedemdesiatich fotografiách sa snažím prezentovať zaujímavé momenty prírody stredného Slovenska", povedal autor knihy.
Prírodu fotoobjektívom zachytáva počas štyroch ročných období, počas západu a východu slnka, snaží sa o momenty, ktoré by v ľuďoch evokovali potrebu zamyslieť sa nad krásami okolia.
„Myslím si, že fotografie budú mať svoju hodnotu aj o sto či dvesto rokov."
Knihy Miroslava Sanigu, nadšeného propagátora a ochrancu prírody, sú určené nielen dospelým, ale predovšetkým deťom. Prvú napísal ešte v roku 1996, pod názvom Poviedky tetušky Jedličky.
„Ten, kto ma
pozná, vie, že mojimi najobľúbenejšími sú murárik a hlucháň. Aj o nich som vydal knihy - Hlucháne moja láska, Rozjímanie s murárikom, Rozjímanie s hlucháňmi či Rozjímanie s medveďmi."
V posledne spomínanej knihe opisuje nielen vlastné zážitky zo stretnutí s medveďmi, ale tiež skutočné príbehy svojich priateľov a známych pri stretnutí s touto šelmou.
Miroslav Saniga devätnástu knihu v uplynulých dňoch pokrstil, ale ako správny autor už má rozpracovanú ďalšiu.
„Bude sa volať Veselovážne príhody z prírody. V tomto, dvadsiatom titule, sa čitatelia dozvedia rôzne príhody mojich známych. Spomeniem napríklad príbeh panej, ktorá sa v rodinnom dome sprchovala a zabudla si zavrieť okno. Dnu jej vletel najprv netopier a za ním sova. Viete si to predsaviť? Bola zrelá na infarkt."
Zdá sa, že sa čitatelia majú naozaj na čo tešiť.