Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Záhada vraždy starej mamy

UŽ PRIBLIŽNE DVADSAŤ rokov prešlo od času, ako sa odohrala táto kauza. Bolo to v čase, keď určovanie totožnosti prostredníctvom DNA bolo u nás ešte veľkou neznámou.

Išlo o prípad veľmi zamotaný. Dokonca aj keď ho uzavreli a spis po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku založili do súdneho archívu, ešte stále ho čiastočne zahaľuje záhada. Ale tú už asi nevyrieši nikto. Mŕtvi nehovoria...
Bratia a stará mama
Hlavnú úlohu v príbehu zohrali dvaja bratia. Tridsaťročný Ivan a jeho mladší brat Marek. A, samozrejme, aj keď veľmi smutnú úlohu, aj obeť. Ich osemdesiatročná stará mama. Povieme si tiež, aký je rozdiel medzi škrtením a hrdúsením. Prezradíme, že aj rozdiel medzi hrdúsením a škrtením zohral významnú úlohu pri dokazovaní viny páchateľovi.
Všetci traja žili v rodinnom dome, ktorý patril starej mame, v dedinke neďaleko okresného mesta. O bratoch vedel každý z okolia, že si veľmi radi vypijú. Nuž, čo. Na Slovensku je takých habadej! To by nebolo až také hrozné. Lenže im, ani jednému, sa nechcelo do práce.
Obaja boli nezamestnaní. V podstate sa nechali živiť starou mamou. Ivan už bol aj niekoľkokrát za mrežami. Väčšinou za násilné trestné činy. Vždy, keď si viac vypil, začal zapárať. Vyslovene hľadal niekoho, s kým by sa mohol pobiť. Vtedy ho domáci radšej oblúkom obišli.
V ten deň sa bratia vedno vybrali na zábavu do miestneho kultúrneho domu. Obaja sa spili pod obraz. Staršieho videli vypotácať sa zo sály okolo jednej v noci. Mladšieho našli spať v záchode. Prebrali ho, postavili na nohy a vyviedli z budovy na ulicu. Dúfali, že sa na vzduchu preberie, spamätá sa a nejako sa domov dostane. To bolo asi o pol tretej nadránom.
Stará mama je mŕtva!
S týmito slovami búchal na druhý deň dopoludnia na susedovie dvere mladší z bratov. Stará pani bola skutočne mŕtva. Ktosi ju veľmi surovo zavraždil. Páchateľ starenku najprv hrdúsil rukami a potom dobodal. Súdny lekár na jej tele napočítal štrnásť rán, podľa všetkého kuchynským nožom. Najprv, keď sa po opici ako-tak spamätal, vypočuli mladšieho Mareka.
„Na zábave som sa síce veľmi opil“ - hovoril Marek - „no cestou domov som trošku vytriezvel. Keď som prišiel domov, vchod do domu bol zamknutý. Klepkal som, potom aj búchal, ale nikto mi neotváral. Búchal som aj na okno vedľa dvier. Búchal som asi veľmi silno, lebo jedna z tabličiek skla praskla a porezal som sa na prste. Premýšľal som nad tým, ako sa dostať domov, obchádzal som dookola a vidím – vetracie okienko na verande je otvorené! Začal som sa cezeň preťahovať a porúcal som kvetináče s muškátmi starej mamy. Narobilo to obrovský rachot. Myslel som si, že teraz sa všetci zobudia, ale nestalo sa nič, nikto sa neozval. Takto sa mi podarilo preliezť do verandy.
Stadiaľ vedú dvere do kuchyne, z ktorej sa ide aj do spálne. Vždy sme ich nechávali odom-knuté. No teraz boli zamknuté. To sa u nás nikdy nestalo! Dvere do kuchyne majú hornú časť zo sklenených tabličiek. Jednu, už prasknutú, neďaleko kľučky, som vybral. Prepchal som cez cez otvor ruku a nahmatal kľúč. Podarilo sa mi odomknúť. Zažal som veľké svetlo. V kuchyni, tak, ako to mala vo zvyku, ležala na posteli stará mama. Bola celá pozakrývaná perinou, trčal jej iba kúsok ruky. Na zemi som videl pripravený spací vak. Zhasol som svetlo, vliezol do vaku a zaspal. Do spálne som ani nešiel, či bol teda Ivan doma, neviem.“
Marek sa zobudil po deviatej dopoludnia. Stará mama ležala v tej istej polohe, ako keď prišiel domov. Nepozdávalo sa mu to. Navyše, nikdy nespala tak dlho. Vstávala skoro ráno.
„Zavolal som na ňu“ - vypovedal ďalej Marek. „Ani sa nepohla. Odhrnul som perinu. Na hlave mala namiesto šatky detskú plienku. Pri nose som videl zas-chnutú krv, ba aj ruku mala zakrvavenú. Nedýchala. Bolo mi hneď jasné, že nezomrela na starobu, že jej niekto musel na druhý svet pomôcť. Tak ma to vyviedlo z rovnováhy, až som si musel na chvíľu sadnúť na stoličku. Normálne sa mi podlomili nohy. Potom som utekal ku susedom, oznámiť, čo sa stalo. Vonkajšie dvere už boli odom- knuté, kľúč bol zvnútra vo dverách. V noci teda okrem mňa musel v dome ešte niekto byť. Ten ju musel zabiť. Ja som to nebol!“
Ivan sa priznáva
Vyzeralo to na staršieho brata, na Ivana. Pri prvom výsluchu sa k vražde starej mamy skutočne priznal.
„Prišiel som domov“ - vypovedal do protokolu Ivan - „a stará mama mi začala vykrikovať, že som zase prišiel domov opitý, či sa nehanbím, ako môžem takto žiť. To ma dožralo. Veď stará musela veľmi dobre vedieť, že takéto vyrývačky neznášam a duplom vtedy, keď som opitý. Vtedy bývam prudký. Áno, prestal som sa ovládať. Priskočil som k nej, a tak ako ležala na posteli, som ju schytil za hrdlo. Stískal som jej ho. Keď začala byť nevládna, išiel som do kredenca po nôž. Odhrnul som perinu, niekoľkokrát som ju bodol a zase zakryl. Ľahol som si do spálne.
Vstával som asi o siedmej ráno. Stará mama mala veľmi studenú ruku. Bola mŕtva. Nôž som umyl a odložil do kredenca. Brat spal na zemi v spacom vaku. Nechal som ho drichmať ďalej a išiel som peši na pivo do susednej dediny, kam si po mňa prišli policajti.“ Ivanovu výpoveď potvrdzovali viaceré dôkazy. Mal napríklad doškriabané ruky. Takéto škriabance zvyknú vznikať pri obranných reakciách obete. Podľa jeho popisu súhlasil spôsob bodania a rozmiestnenie bodných rán. Na jeho topánke našli vlas zavraždenej a na tričku vlákna z nočnej košele nebohej.

Skryť Vypnúť reklamu

To nie ja, to môj brat!
V nasledujúcej výpovedi Ivan všetko poprel: „Nič som neurobil!“ Presviedčal, že je nevinný ako ľalia: „Bolo mi jasné, že ju zabil môj brat. Len mi ho bolo ľúto, preto som to zobral na seba. Ja som v base už bol, viem, ako to za mrežami beží. Marek by basu neprežil. Ale prečo by som mal ísť do lochu ja?“
Ivan tentoraz situáciu popísal úplne ináč: „Keď som prišiel, vchodové dvere boli odomknuté. Staré mama ich vždy, keď sme išli s bratom na záťah, nechávala odomknuté, aby sme ju nebudili. Od tých dvier máme iba jeden kľúč. Stará mama spala v kuchyni, bližšie som si ju nevšímal. Ľahol som si v spálni a hneď zaspal. Ráno sa pozriem na starkú a vidím – nedýcha. Pozriem sa na ňu lepšie a videl som krvavé rany po pichaní nožom. Na hrdle mala jasné stopy po hrdúsení. Bolo to dobre vidieť, poznám to. Pri škrtení, napríklad povrazom, zostanú na hrdle úplne iné stopy.
Brat spal vedľa na zemi, mal zakrvavenú ruku, a pri nej ležal zakrvavený nôž. Hneď mi napadlo, že ju zabil on. Bol stále taký opitý, že sa mi ho nepodarilo zobudiť. Viem, že keď ho raz vyšetrovala polícia, tak sa pokúsil o samovraždu. Chcel som ho z toho vytiahnuť, zachrániť ho, veď ho mám rád! Preto som nôž poumýval...“
Ivan si ihneď našiel odpoveď na každú otázku:
„Ako vysvetlíte škriabance na vašej ruke?“
„Viem, že keď človeka hrdúsia, bráni sa škriabaním. Preto som prišiel k mŕtvej, chytil som jej ruku a poškriabal som sa jej nechtami, aby to ukazovalo na mňa!“
„Odkiaľ sa na vašej topánke vzal vlas mŕtvej?“
„Mohol sa mi tam prilepiť hocikedy. Veď sme spolu bývali!“
„Ale na vašom tričku našli aj vlákna z nočnej košele nebohej. Ako sa vám tam dostali?“
„Aj tie sa mi tam mohli dostať hocikedy. Navyše, keď som sa škriabal jej rukou, musel som sa nakloniť až nad ňu!“

Skryť Vypnúť reklamu

Skutočne zamotaný prípad
Bol to skutočne zamotaný prípad. Navyše, všetci traja mali rovnakú krvnú skupinu a o identifikácii prostredníctvom DNA sa u nás v tom čase len hovorilo.
A aby to bolo ešte zamotanejšie, pri súdnej pitve zistili, že osemdesiatročná pani mala pohlavný styk. Určili to so stopercentnou istotou. Mohlo to byť v čase od dvadsať štyri hodín pred smrťou, až po dobu krátko pred jej posledným výdychom. Žeby bol páchateľom neznámy sexuálny maniak a stopa vedúca k bratom je zavádzajúca? Pre istotu viedli pátranie aj týmto smerom, ale bezvýsledne.
Prípad lúskali a lúskali, zvažovali všetky možnosti. Ivanova druhá verzia, podľa ktorej zachraňoval od basy možnej samovraždy mladšieho brata, vyznievala celkom zaujímavo a nie celkom bez logiky, no kadečo v nej nesedelo. Napríklad, všetci, ktorí starú pani poznali, tvrdili, že vchodové dvere zásadne zamykala, a to aj vtedy, keď sa bratia vybrali na flám. Bála sa, aby jej do domu nevošiel niekto cudzí. Mala veľmi ľahký spánok a radšej sa nechala zobudiť a bratom odom-kla. Ak teda prišiel starší brat domov prvý, odomkla mu. Musela ešte žiť. Starší brat našiel dvere zamknuté. Od vchodu, aj od kuchyne, keď sa mu podarilo preliezť na verandu. Pri dobýjaní sa na verandu a do kuchyne narobil taký rámus, ktorý by starú pani s ľahkým spánkom musel zobudiť. Bola už teda mŕtva.

Skryť Vypnúť reklamu

Usvedčil sa sám
Ivan sa napokon usvedčil aj sám. Keď sa snažil hrať sa na odborníka, veľmi dobre rozoznávajúceho stopy, aké vznikajú po hrdúsení a po škrtení. Totiž, súdny lekár, ktorý prišiel na miesto činu, zistil, že mŕtva má na hlave namiesto šatky uviazanú detskú plienku, dôkladne previazanú cez hrdlo. Stopy po hrdúsení sa objavili, až keď ju rozviazal. Dovtedy ich úplne zakrývala. Páchateľ musel starkú hrdúsiť tak, že mu ruky vkĺzli pod miesto, kde ju mala uviazanú okolo hrdla. O hrdúsení však vedel iba Ivan. Na hrdle starej mamy tie stopy teda mohli zanechať len jeho ruky...
Ivana za spáchanie vraždy obzvlášť surovým spôsobom odsúdili na dvadsať rokov straty slobody. Jedna záhada predsa len zostala – s kým mala stará pani najmenej dvadsať štyri hodín pred smrťou pohlavný styk a či to nejako súvisí s jej vraždou. Nápadníka podľa jej spôsobu života, a vzhľadom na vek starenky, vylúčili...

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 2. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Aj panelák môže byť Smart
 6. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 7. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 446
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 947
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 276
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 588
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 544
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 137
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 046
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 695
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 858
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 806
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Stanislav Mičev.

Múzeum čakajú organizačné zmeny.


TASR 10 h

V dnešnej časti sa dozviete aj to, ako sa darilo našim hokejistom v zámorí, aký úspech získali naši vodáci a ďalšie atraktívne informácie zo slovenského športu.


20 h
Ponická dúbrava.

V národnej prírodnej rezervácii v okrese Banská Bystrica nájdete aj 170-ročné stromy.


TASR 19. sep
Bernolákova – Radvanská.

Projekt Zelené sídliská zameraný na revitalizáciu siedmich vnútroblokov v rôznych častiach mesta Banská Bystrica sa dostáva do ďalšej fázy.


TASR 19. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z miesta činu unikalo biele auto.


17 h

Obnova mosta cez Váh v Hlohovci sa už onedlho rozbehne.


17 h

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


14 h

Epidemická situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy sú už oranžové.


18 h

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu