Tohto roku, v dňoch 27.-29. 6. 2008, sa odohrávalo toto už 43. stretnutie. Predstavujeme obce regiónu – je názov úspešného projektu Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe, ktorý v roku 2002 do dramaturgie zaradilo Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici. Zámerom pripravovateľov projektu bolo obohatiť ponuku folklórneho festivalu a zároveň jeho návštevníkom čo najkomplexnejšie predstaviť obce, ktoré sa výrazne zapísali do folklórneho registra regiónu. Jeho obsahom je scénický program uvádzaný na javisku amfiteátra, sprievodné podujatia na heľpianskom námestí s tradičnými remeslami, zamestnaniami, domácou kuchyňou, miestnymi zaujímavosťami a výstavami, ktoré približujú históriu obcí, ich hmotnú a duchovnú kultúru i súčastný život.
V tomto roku sme veľmi úspešne predstavili obce spod Vepra – Ľubietovú, Strelníky a Povrazník. Sú to obce v ktorých stále žijú zapálenci, ktorí majú záujem o to, aby dedičstvo našich predkov nevymizlo z povedomia súčastného ľudu. K tomu prispelo aj vystúpenie senického programu na javisku v podaní FSk Debnár, speváci a speváčky zo Strelník, Karol Kočík a Ľubomír Tatarka.
Pán starosta Ján Majer sa zapojil do programu na javisku aj na tržnici a pod jeho vedením nám obec Strelníky predstavila ich živú domácu výrobu ako šitie tradičného odevu pánom Miroslavom Majerom, šitie a zdobenie kabaníc i súkenných nohavíc. Pán Zdenko Majer, hrnčiar, rád predstavil svoju súčastnú tvorbu a zbierku tradičnej keramiky. Videli sme tradičné kroje, svadobné rúcha pripravené Lýdiou Majerovou, Elenou Valaskajovou, činovať a svadobnú partu. Vahančeky a drevené lyžičky vyrezával Ján Purgat, a výrobu pastierskych palíc a metiel s brezového prútia predvádzal Karol Dimoš. Ovčiarstvo bolo predstavené Emilom Majerom a Ľudovítom Majerom a zbierkou baču Dušana Matulu zo Šajby, ako črpáky a zvonce. Ďalej nám pani Želka Majerová – bylinkárka ukázala zbierku elixírov života. Ochutnali sme strelnícke tradičné koláče, bryndzovníky a kapustníky od Lýdie Majerovej, Elenky Kováčovej a Anky Majerovej. Ako jedno z baníckych mestečiek, Ľubietová je tiež známa svojou keramiku, v minulosti aj v súčasnosti, preto bolo predstavené súčasné kachliarstvo paňou Miroslavou Filadelfiovou a keramika Igora Hudeca. Tiež ste mohli vidieť debnárske výrobky. Naďalej táto obec predstavila zbierku ktorá bola zastúpená jednou liatinovou pecou a náhrobným krížom. Bol prítomný hasičský spolok ako aj včelársky spolok. Napokon boli zahrnuté ľudové výrobky v podobe zhotovenia a zdobenia pastierskych fujár pánom Jánom Majerom. Kroje pre folklórnu skupinu našila pani Janka Majerová. Slečna Martuška Paceltová tiež doniesla svoje domáce koláče ale najvýraznejšou formou kuchyne bolo pečenie býka. Občania obce Povrazník, Anna Potančoková zastúpená vnučkou Annou Filadelfiovou predstavili tradičný odev, tkaniny ripsovinu a činovatinu. Ako remeselníka ste mohli pozorovať košikára Jána Hronca pri práci v pletení chrbtových košov z parenej liesky. Taktiež tam bola medovnikárka, krasličiarka, Anka Jonáčková s manželom, med od včelára Milana Potančoka, bylinkárka Jaroslava Potančoková. Návštevníci obdivovali vystavenú hasičskú striekačku ťahanú koňmi. Pán starosta Ivan Kováč za pomoci Ruda Černáka pripravil repliku nástroja na výrobu povrazov čím bola známa obec v minulosti. Nezabudli sme na ovčiarstvo a na výstavu črpákov pána Jána Kováča, rezbára náturistu, a oštiepky z povraznického salaša od Dušana Majera. Nakoniec bola k pochuteniu aj domáca kuchyňa Jany Kantorovej, a domáce koláče ktoré ponúkala Jana Hroncová.
Autor: MAREK ROHR