Slnko či búrky, dážď alebo sneh. Predpovede počasia sú fuška

V LETNÝCH MESIACOCH sa striedajú búrky s horúcimi dňami, daždivé rána s teplejšími večermi. Počasie je nevyspytateľné. Dokonca sa ani nedá presne predpovedať.

Môžeme sa akurát dozvedieť, koľko bude približne stupňov, či bude pršať alebo nie. A na to sú tu meteorológovia, ktorí každodenne pozorujú dianie na oblohe. Ich prácu priblížil meteorológ Peter Borsányi zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Banskej Bystrici.
Čo pozoruje meteorológ každý deň?
- Pre pozorovanie a zaznamenávanie stavu a priebehu počasia, čo je nepretržitá činnosť, sa používa rad jednoduchých aj dômyselných prístrojov, pomôcok a celosvetovo zjednotených postupov meteorologických meraní a pozorovaní.
Tvorí ho celý rad tradičných aj moderných prístrojov na meranie a zaznamenávanie teploty, tlaku, vlhkosti vzduchu, oblačnosti, dohľadnosti, vetra, slnečného svitu, zrážok a ďalších meteorologických prvkov a javov. Tieto pozorovania sa zvyčajne uskutočňujú v sieti meteorologických a zrážkomerných staníc.
V Banskej Bystrici a v jej najbližšom okolí ich máme niekoľko. Okrem klimatologickej stanice na Zelenej ulici, ktorá monitoruje mezoklímu Banskej Bystrice, je k nám najbližšie letecká meteorologická stanica v Sliači, ktorá poskytuje celý rad meteorologických správ, potrebných pre leteckú prevádzku, či pre iné ľudské aktivity v oblasti Zvolenskej kotliny.
Meteorologické údaje sa celosvetovo zhromažďujú a vymieňajú. Na ich základe potom vznikajú predpovede počasia, výstrahy na nebezpečné poveternostné javy, mapy, správy, štúdiá, atlasy či expertízy. Sú potrebné prakticky pre každú ľudskú činnosť. Včasným prispôsobením sa vrtochom počasia či zmenám klímy je možné ušetriť prírodné, hospodárske či ľudské zdroje.
Podľa čoho vydáva ústav výstrahy pre obyvateľstvo?
- Vydávanie výstrah je skutočnou výzvou každej meteorologickej služby kdekoľvek vo svete. Vyžaduje si však najmodernejšie vybavenie, skúsených odborníkov a premyslený systém informovanosti obyvateľstva, pretože dynamika nebezpečných poveternostných javov, ako sú búrky, krúpy, víchrice či prívalové dažde, zo svojej povahy poskytujú meteorológom len veľmi krátky čas na ich detekciu či odhad očakávaných účinkov.
S dobrým predstihom je možné vydať výstrahu na pravdepodobný výskyt javu v tom ktorom dni či časovom intervale. Pri veľmi dynamických javoch, akými sú búrky či víchrice, je však určenie konkrétneho miesta a času výskytu už dosť obmedzené pre ich veľmi rýchly vývin.
Preto má meteorológ rádovo len minúty, v lepšom prípade pár desiatok minút na detekciu nebezpečného javu a vydanie výstrahy.
Ako by ste opísali búrku? Čo to vlastne je?
- A práve búrka je jedným z najnebezpečnejších poveternostných javov, pred ktorým má rešpekt naozaj každý, meteorológovia obzvlášť. Je to mohutný oblačný systém s veľkými teplotnými rozdielmi, nasiaknutý vlhkosťou, s výstupnými a zostupnými prúdmi, s rýchlosťou extrémne až 50 metrov za sekundu.
Má veľký elektrický náboj, často s výskytom krúp, ktoré narastajú a vzájomne sa zlepujú vo výstupných prúdoch tzv. Cumulonimbu. Búrková oblačnosť sa tvorí najmä v letnom polroku.
Rozlišujeme búrky frontálne, vyskytujúce sa na rozhraní studeného a teplého vzduchu, miestne, tvoriace sa v labilnom zvrstvení vzduchu.
Niekedy sa vyskytnú aj podmienky pre vznik tzv. supercely – monštra, tvoreného zhlukom mimoriadne rozvinutých búrok s podmienkami pre výskyt tornád aj v našich zemepisných šírkach.
Búrky sú často sprevádzané prívalovými dažďami, ktoré spôsobujú vybreženie miestnych tokov, hlavne v horských oblastiach s lievikovým tvarom povodia.
Rekordný denný úhrn sa vyskytol v Salke, kde 12. júla 1957 pri búrke počas jedinej hodiny spadlo až 228 milimetrov zrážok, ktorý na území Slovenska dodnes nebol prekonaný.
Ďalším extrémnym prejavom búrky sú aj húľavy, tvoriace sa v čele búrkového oblaku, kde vzdušný vír s horizontálnou osou rotácie „valcuje“ terén pred sebou. Môžeme si pripomenúť víchricu v Osrblí, kedy za takejto situácie vznikli rozsiahle škody na lesnom poraste.
Rekord však patrí Skalnatému Plesu, vietor o rýchlosti 283 kilometrov za hodinu bol zaznamenaný 29. novembra 1965 na Skalnatom Plese.
Mimoriadne nebezpečné sú aj výboje bleskov, ktoré každoročne spôsobujú obrovské škody na majetku a, žiaľ, aj na životoch. Je veľmi nepríjemné, ak sa s týmto živlom stretneme nechránení vo voľnej prírode
Je počasie v Banskej Bystrici odlišné od toho na ostatnom území? Nájdu sa nejaké špecifiká?
- Banská Bystrica sa nachádza na severnom okraji Zvolenskej kotliny obklopenej horskými masívmi. Klíma Banskej Bystrice je mierne teplého a mierne vlhkého, kotlinovo údolného charakteru. Je typická slabším prúdením vzduchu, údolného typu, s častými inverziami, relatívne väčšou oblačnosťou, najmä zo smeru Kremnických a Starohorských vrchov.
Pre bývanie sú najpriaznivejšie južne orientované pahorkatinné lokality Banskej Bystrice, kde je dostatok slnečného svitu a relatívne málo inverzných situácií. Tie, hlavne v zimnom období, nám strpčujú život v uzavretých kotlinách.
A ako zatiaľ hodnotíte tohtoročné leto?
- Tohtoročné leto v Banskej Bystrici je teplotne aj zrážkovo normálne až nadnormálne, júnové zrážky boli prevažne búrkového a prehánkového rázu.
Doterajší júlový priebeh nám naznačuje, že bude teplotne normálny, zároveň však veľmi vlhký. Denné úhrny zrážok nad 40 milimetrov spadli v dňoch 7. a 20. júla, a od začiatku mesiaca sme na našej meteorologickej stanici zaznamenali 160 milimetrov zrážok, teda takmer dvojnásobok júlového dlhodobého priemeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počasie nám môže spríjemniť, ale aj skomplikovať život. Predpovede na obdobie jeden až tri dni dosahujú zväčša vysokú pravdepodobnosť, dlhodobé predpovede, nad 5 dní, nám poskytujú výhľad na dlhšie obdobie. Za pomerne stabilných poveternostných situácií sú aj dostatočne presné.
Je ale ťažké s presnosťou určiť, aký deň môžeme očakávať. Aj keď meteorológovia pravidelne, najmenej každú hodinu, aktualizujú údaje. Ako sme sa však dozvedeli, ich práca nie je jednoduchá. Veď počasie je vrtkavé.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 463
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 381
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 357
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 463
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 381
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 357
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu