Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Dvakrát obeťou toho istého páchateľa

NÁUKU O OBETIACH trestných činov pomenovali odborníci viktimológia. Podľa tejto náuky, hoci to znie až absurdne, sa neraz stáva, že obeť páchateľa doslova k jeho konaniu vyprovokuje. Keby nie jej vyzývavé správanie, možno sa nič nestane. To však na skutk

Na úvod
V tomto príbehu zo súdneho archívu sa obeť stala hneď dvakrát obeťou toho istého páchateľa. Okolnosti však boli zakaždým iné.
Už ste počuli o prípade Hepnarová? Minulý mesiac ho pripomenul denník SME. Olga Hepnarová, dvadsaťdvaročná krehká dievčina, ináč vodička z povolania, si 10. júla 1973 požičala v požičovni áut nákladné auto Praga RN, v Prahe si vyhliadla cestu so strmým sklonom a električkovou zastávkou, na ktorej čaká čím viac ľudí. Dobre sa rozbehla a s autom nabehla do davu na chodníku. Na zastávke čakali väčšinou starší ľudia. Na mieste zostali traja mŕtvi, ďalší traja zomreli ten istý deň a dve ženy po niekoľkých dňoch. Šesť osôb utrpelo ťažké a taký istý počet ľahké zranenia.
Pri výsluchu, prečo vedome narazila do ľudí, vyhlásila: „Chcela som si vyrovnať účty so spoločnosťou. Nemala som v úmysle usmrtiť konkrétnych ľudí, bolo mi to jedno. Išlo mi o princíp. Princíp spočíval v tom, že ak spoločnosť má svedomie ničiť jednotlivcov, jednotlivec môže ničiť spoločnosť. To je ten môj princíp!“
Kto a ako ničil Olgu, nie je jasné. Ale zdá sa, že nikto. Skôr to vyzerá, že Olga bola od detstva poriadne problémová, čo je trošku slabý výraz. Otázku o ničení Olgy položili aj súdnym znalcom, psychológom a psychiatrom, ktorí sa ale mali hlavne vyjadriť, či si uvedomuje trestnú zodpovednosť a následky svojho činu. Tí sa vyjadrili, že obžalovaná netrpí žiadnou duševnou poruchou, ktorá by mala vplyv na rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Keďže súd musí prihliadať na závery znalcov a za taký čin prislúchal len trest smrti, znamenalo to pre ňu automaticky šibenicu. Výslovne sa vzdala odvolania. Rozsudok bol vykonaný.
Prečo pripomíname práve tento prípad? Lebo aj v tom, ktorý prinášame, rozhodovali súdni znalci, psychológovia. Tentoraz ale opačne. Mládencovi, ktorému ako mladistvému hrozil najmenej päťročný trest, pomohli.
Tak sa zoznámili
Bola to zvláštna známosť. Taká zvláštna, ako okolnosti, za ktorých sa spoznali. Málokedy sa stane, aby sa partneri zoznámili pri spáchaní trestného činu. Najmä, keď ona bola obeťou a on páchateľom.
Ona mala vtedy pätnásť, on necelých šestnásť. Prišla do susednej dediny navštíviť starú mamu, v rómskej časti dediny. Popoludní vybehla na lúku za domom. Sedela v tráve, vystavovala na obdiv dlhé nohy, predčasne vyvinutú postavu. Usmievala sa, sledovala chlapcov, ako naháňajú loptu po improvizovanom futbalovom ihrisku. Zrazu stáli okolo nej. Boli štyria. Zvláštne sa usmievali. Ligotali sa im oči, približovali sa zo všetkých strán, stále tesnejšie. V panike sa obzerala z jedného na druhého. Tušila, že nemajú nič dobré za lubom. Odrazu, ako na povel, sa na ňu hodili. Strhali z nej šaty. Krik ani náreky jej nepomohli. Vystriedali sa na nej všetci štyria. Keď ušli, chvíľu ležala ubolená, ponížená, v pováľanej tráve, potom sa pozviechala na nohy a s plačom sa vliekla do osady.
Ešte v ten deň si policajti všetkých štyroch odviedli. Ukázalo sa, že traja chlapci nemajú ani pätnásť. On jediný prekročil tento vek, bol teda trestne zodpovedný.
„Ja som to nechcel!“ - vypovedal. „Hovoril som tým trom, aby to nerobili. Oni sa smiali ako tam sedí, ako vytŕča nohy. A keď tam sedí tak sama a usmieva sa na nich, hovorili, že určite od nich niečo chce! A keď to robili oni, tak som sa pridal aj ja...“
Do basy išiel iba on. Maloletí ešte neboli trestne zodpovední. Dostal pätnásť mesiacov v nápravnom ústave pre mladistvých. Trest si odpykal.
Po dvoch rokoch
Stretli sa celkom náhodou, po dvoch rokoch, v tej istej dedine, na diskotéke. Spoznala ho na prvý pohľad. Dievča na čosi také, ako znásilnenie skupinkou výrastkov, len tak rýchle nezabudne. Spoznal ju aj on a smutne sa na ňu usmial. Najprv sa chcela odvrátiť a čím rýchlejšie niekde ujsť. Von zo sály, niekde ďaleko. Ale čosi ju prinútilo opätovať úsmev. Hodnú chvíľu sa nedialo nič a zdalo sa, že zostane len pri výmene úsmevov. No naostatok sa odhodlal a podišiel ku nej.
„Ešte stále sa na mňa hneváš?“ - oslovil ju.
„Hnevám! Ale už nie tak veľmi...“ - odpovedala.
„Vieš, ani neviem, ako sa to vtedy strhlo. Prepáč. To tí chlapci. Tárali kadejaké sprostosti, vyťahovali sa, čo všetko už vyvádzali s dievčatami, hoci boli mladší ako ja. Vraj to má každá rada, no a každá hovorí nie, ale pritom to chce, myslí áno. Že každá sa bráni len naoko... Videli ťa tam a...
„Radšej o tom nehovorme“ - prerušila ho. „Nechcem si na to spomínať!“
„Prepáč, chcem sa ti ospravedlniť. Mrzí ma, čo sa stalo. Nezatancujeme si?“
Večer sa už držali v náručí. Nadránom, cestou z diskotéky, zistil, že sa to dá aj bez násilia. A je to tak oveľa lepšie.
Stretávali sa pravidelne. Boli spolu každý deň. Nepracoval. Ani ona. Spoľahli sa na sociálne dávky. Času mali habadej. Najprv žili u jeho matky, potom u jej. Naostatok sa v rómskej časti dediny nasťahovali do opusteného domu.
Prichádzajú hádky
Vtedy mal zlý deň. Nič sa mu nedarilo. Už ráno, ešte v posteli, na neho nakričala. Vrieskala na neho, ako má dokázať žiť bez peňazí. Urazil sa. Veď či za to môže, keď si madam zo sociálky hneď nakúpi kadejaké zmrzlinky, pudingy, koláčiky a ďalšie drahé somarinky, bez ktorých možno v pohode existovať, a potom, po pár dňoch, už nemajú ani korunu?
Rozhodol sa - ukáže jej, že peniaze zarobiť vie. Do roboty nepôjde, to zase nie! Ale v dedine vždy niekto potrebuje pomôcť. Pokálať drevo, opraviť plot, niečo vykopať. Veľa peňazí to nevynesie, ale voľačo je vždy lepšie ako nič. Povedal jej to a odišiel z domu.
Mal smolu. Vrátil sa s dlhým nosom, s prázdnymi vreckami. To mu náladu nevylepšilo. A jej to nahnalo vodu na mlyn. Výsmešne sa na neho zazrela a vyhlásila, že ide na návštevu k svojej matke a určite sa tam zdrží, lebo jej chlap nedokáže domov doniesť ani poriadne jedlo.
Šomral. Nikdy nebol nadšený, keď chodila za svojou mamou. Tušil, že tam chodí vyplakávať sa a ohovárať ho. K nálade mu nepridali ani policajti, ktorí z neho páčili, či niečo nevie o krádeži magnetofónu u nejakého gádža. Ako keby v dedine kradol iba on!
Družka sa večer nevracala. Nerád chodil k svokre. Ale keď sa nezjavila ani po zotmení a jemu zostalo samému otupno, zašiel tam.
Odmietla sa vrátiť: „S mamou mi je lepšie ako s chlapom, čo nevie doniesť domov peniaze! Vieš, že čakám dieťa! Musím teda viac a lepšie jesť! A odkiaľ mám vziať na výbavičku? Kúpiš ju ty?“
Pohádali sa pred jej mamou. Veľmi sa pohádali. Napokon s ním išla. Ale celou cestou mu brýzgala. Doma sa hodila na posteľ. Ústa jej stále pracovali.
„Nič nedokážeš!“ - vykrikovala mu. „Nič nevieš! Ani len v posteli nie si dobrý! Ja potrebujem chlapa! Skutočného chlapa! Ty si choď radšej za svojou mamičkou! Veru tak! Choď za ňou, nech ťa aspoň voľačo naučí. Choď si ju obrábať do jej postele! Keď ťa vyškolí, ako sa to robí, môžeš sa ku mne vrátiť!“
Dobodaná nožom
Ľudí k nej doviedol jej plač. Ležala na ulici, uprostred cesty, celá zakrvavená. Nejako sa jej ešte podarilo vypotácať sa z domu, ale ďaleko nedošla. S unikajúcou krvou rýchle strácala sily. Zavolali záchranku, no bolo už neskoro. Už sa jej nedalo pomôcť. Zomrela v nemocnici, ešte v ten istý deň. Na jej tele súdny lekár napočítal štrnásť bodných rán. Dve prenikali do hrude. Bola v desiatom týždni tehotenstva.
Rozhodli súdni znalci
„Aspoň keby, pán sudca, tak nehovorila o mojej mame“ - vysvetľoval plačlivo. „Všetko mi zastrela tma. Možno som ju najprv udrel päsťou. Ale neviem naisto. Viem len to, ako som vyšiel von z domu a uvedomil si, čo sa stalo. Že som ju pichal nožom. Hneď odtiaľ som išiel na políciu a všetko som im povedal. Keby sa to tak, pán sudca, dalo vrátiť späť... Veď som sa tešil na naše dieťa!
Bola to jasná vražda. Každý predsa musí vedieť, že keď pichá človeka nožom do hrude, môže ho zabiť. Na to nemusí mať skončenú ani len základnú školu.
Zaujímavý názor však predniesli súdni znalci, psychiatri a psychológovia. Podľa nich bola vražda výsledkom dlhodobej chronickej konfliktnej situácie medzi ním a jeho družkou. Svojím správaním ho doslova vyprovokovala. Vzhľadom na jeho osobnosť mohol iba v podstatne zníženej miere rozpoznať a ovládať svoje správanie. V čase činu trpel krátkodobou duševnou poruchou nazývanou abnormná afektová reakcia. Súd musel prihliadnuť na ich názor. Vyniesol rozsudok: Obžalovaný sa ako mladistvý odsudzuje na tri roky straty slobody a zároveň sa mu ukladá ochranné psychiatrické liečenie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 224
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 243
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 753
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 861
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 853
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 005
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 797
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 208
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Archeológ predstaví tajomstvá ukryté v meste pod Urpínom online

Záchranné archeologické výskumy v Banskej Bystrici uskutočnené v posledných piatich rokoch predstaví archeológ Martin Kvietok v Stredoslovenskom múzeu (SSM).

Archeológ Martin Kvietok

Železiarne Podbrezová nebudú zriaďovať samostatné testovacie miesto

Firma má minimálne výpadky zamestnancov v dôsledku ochorenia COVID-19 a zvláda ich riešiť bez väčších problémov.

Verejní zdravotníci sa na plošnom testovaní podieľajú nepriamo

Ich úlohou je posudzovanie priestorov určených na odber, spracovávanie údajov z testovania a kontaktovanie pozitívnych osôb.

Testovanie na nový koronavírus.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Agrokomplex musí po desaťročiach odstrániť svoj ikonický nápis

Konštrukciu vytvorili v roku 1974. Jej súčasťou bol aj klas.

Tu sú výsledky víkendového testovania na Orave. Prečo ste boli vy?

Za tri dni otestovali odberové tímy 91 505 ľudí. Do karantény poslali 3 904 infikovaných.

Už ste čítali?