Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Dvakrát obeťou toho istého páchateľa

NÁUKU O OBETIACH trestných činov pomenovali odborníci viktimológia. Podľa tejto náuky, hoci to znie až absurdne, sa neraz stáva, že obeť páchateľa doslova k jeho konaniu vyprovokuje. Keby nie jej vyzývavé správanie, možno sa nič nestane. To však na skutk

Na úvod
V tomto príbehu zo súdneho archívu sa obeť stala hneď dvakrát obeťou toho istého páchateľa. Okolnosti však boli zakaždým iné.
Už ste počuli o prípade Hepnarová? Minulý mesiac ho pripomenul denník SME. Olga Hepnarová, dvadsaťdvaročná krehká dievčina, ináč vodička z povolania, si 10. júla 1973 požičala v požičovni áut nákladné auto Praga RN, v Prahe si vyhliadla cestu so strmým sklonom a električkovou zastávkou, na ktorej čaká čím viac ľudí. Dobre sa rozbehla a s autom nabehla do davu na chodníku. Na zastávke čakali väčšinou starší ľudia. Na mieste zostali traja mŕtvi, ďalší traja zomreli ten istý deň a dve ženy po niekoľkých dňoch. Šesť osôb utrpelo ťažké a taký istý počet ľahké zranenia.
Pri výsluchu, prečo vedome narazila do ľudí, vyhlásila: „Chcela som si vyrovnať účty so spoločnosťou. Nemala som v úmysle usmrtiť konkrétnych ľudí, bolo mi to jedno. Išlo mi o princíp. Princíp spočíval v tom, že ak spoločnosť má svedomie ničiť jednotlivcov, jednotlivec môže ničiť spoločnosť. To je ten môj princíp!“
Kto a ako ničil Olgu, nie je jasné. Ale zdá sa, že nikto. Skôr to vyzerá, že Olga bola od detstva poriadne problémová, čo je trošku slabý výraz. Otázku o ničení Olgy položili aj súdnym znalcom, psychológom a psychiatrom, ktorí sa ale mali hlavne vyjadriť, či si uvedomuje trestnú zodpovednosť a následky svojho činu. Tí sa vyjadrili, že obžalovaná netrpí žiadnou duševnou poruchou, ktorá by mala vplyv na rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Keďže súd musí prihliadať na závery znalcov a za taký čin prislúchal len trest smrti, znamenalo to pre ňu automaticky šibenicu. Výslovne sa vzdala odvolania. Rozsudok bol vykonaný.
Prečo pripomíname práve tento prípad? Lebo aj v tom, ktorý prinášame, rozhodovali súdni znalci, psychológovia. Tentoraz ale opačne. Mládencovi, ktorému ako mladistvému hrozil najmenej päťročný trest, pomohli.
Tak sa zoznámili
Bola to zvláštna známosť. Taká zvláštna, ako okolnosti, za ktorých sa spoznali. Málokedy sa stane, aby sa partneri zoznámili pri spáchaní trestného činu. Najmä, keď ona bola obeťou a on páchateľom.
Ona mala vtedy pätnásť, on necelých šestnásť. Prišla do susednej dediny navštíviť starú mamu, v rómskej časti dediny. Popoludní vybehla na lúku za domom. Sedela v tráve, vystavovala na obdiv dlhé nohy, predčasne vyvinutú postavu. Usmievala sa, sledovala chlapcov, ako naháňajú loptu po improvizovanom futbalovom ihrisku. Zrazu stáli okolo nej. Boli štyria. Zvláštne sa usmievali. Ligotali sa im oči, približovali sa zo všetkých strán, stále tesnejšie. V panike sa obzerala z jedného na druhého. Tušila, že nemajú nič dobré za lubom. Odrazu, ako na povel, sa na ňu hodili. Strhali z nej šaty. Krik ani náreky jej nepomohli. Vystriedali sa na nej všetci štyria. Keď ušli, chvíľu ležala ubolená, ponížená, v pováľanej tráve, potom sa pozviechala na nohy a s plačom sa vliekla do osady.
Ešte v ten deň si policajti všetkých štyroch odviedli. Ukázalo sa, že traja chlapci nemajú ani pätnásť. On jediný prekročil tento vek, bol teda trestne zodpovedný.
„Ja som to nechcel!“ - vypovedal. „Hovoril som tým trom, aby to nerobili. Oni sa smiali ako tam sedí, ako vytŕča nohy. A keď tam sedí tak sama a usmieva sa na nich, hovorili, že určite od nich niečo chce! A keď to robili oni, tak som sa pridal aj ja...“
Do basy išiel iba on. Maloletí ešte neboli trestne zodpovední. Dostal pätnásť mesiacov v nápravnom ústave pre mladistvých. Trest si odpykal.
Po dvoch rokoch
Stretli sa celkom náhodou, po dvoch rokoch, v tej istej dedine, na diskotéke. Spoznala ho na prvý pohľad. Dievča na čosi také, ako znásilnenie skupinkou výrastkov, len tak rýchle nezabudne. Spoznal ju aj on a smutne sa na ňu usmial. Najprv sa chcela odvrátiť a čím rýchlejšie niekde ujsť. Von zo sály, niekde ďaleko. Ale čosi ju prinútilo opätovať úsmev. Hodnú chvíľu sa nedialo nič a zdalo sa, že zostane len pri výmene úsmevov. No naostatok sa odhodlal a podišiel ku nej.
„Ešte stále sa na mňa hneváš?“ - oslovil ju.
„Hnevám! Ale už nie tak veľmi...“ - odpovedala.
„Vieš, ani neviem, ako sa to vtedy strhlo. Prepáč. To tí chlapci. Tárali kadejaké sprostosti, vyťahovali sa, čo všetko už vyvádzali s dievčatami, hoci boli mladší ako ja. Vraj to má každá rada, no a každá hovorí nie, ale pritom to chce, myslí áno. Že každá sa bráni len naoko... Videli ťa tam a...
„Radšej o tom nehovorme“ - prerušila ho. „Nechcem si na to spomínať!“
„Prepáč, chcem sa ti ospravedlniť. Mrzí ma, čo sa stalo. Nezatancujeme si?“
Večer sa už držali v náručí. Nadránom, cestou z diskotéky, zistil, že sa to dá aj bez násilia. A je to tak oveľa lepšie.
Stretávali sa pravidelne. Boli spolu každý deň. Nepracoval. Ani ona. Spoľahli sa na sociálne dávky. Času mali habadej. Najprv žili u jeho matky, potom u jej. Naostatok sa v rómskej časti dediny nasťahovali do opusteného domu.
Prichádzajú hádky
Vtedy mal zlý deň. Nič sa mu nedarilo. Už ráno, ešte v posteli, na neho nakričala. Vrieskala na neho, ako má dokázať žiť bez peňazí. Urazil sa. Veď či za to môže, keď si madam zo sociálky hneď nakúpi kadejaké zmrzlinky, pudingy, koláčiky a ďalšie drahé somarinky, bez ktorých možno v pohode existovať, a potom, po pár dňoch, už nemajú ani korunu?
Rozhodol sa - ukáže jej, že peniaze zarobiť vie. Do roboty nepôjde, to zase nie! Ale v dedine vždy niekto potrebuje pomôcť. Pokálať drevo, opraviť plot, niečo vykopať. Veľa peňazí to nevynesie, ale voľačo je vždy lepšie ako nič. Povedal jej to a odišiel z domu.
Mal smolu. Vrátil sa s dlhým nosom, s prázdnymi vreckami. To mu náladu nevylepšilo. A jej to nahnalo vodu na mlyn. Výsmešne sa na neho zazrela a vyhlásila, že ide na návštevu k svojej matke a určite sa tam zdrží, lebo jej chlap nedokáže domov doniesť ani poriadne jedlo.
Šomral. Nikdy nebol nadšený, keď chodila za svojou mamou. Tušil, že tam chodí vyplakávať sa a ohovárať ho. K nálade mu nepridali ani policajti, ktorí z neho páčili, či niečo nevie o krádeži magnetofónu u nejakého gádža. Ako keby v dedine kradol iba on!
Družka sa večer nevracala. Nerád chodil k svokre. Ale keď sa nezjavila ani po zotmení a jemu zostalo samému otupno, zašiel tam.
Odmietla sa vrátiť: „S mamou mi je lepšie ako s chlapom, čo nevie doniesť domov peniaze! Vieš, že čakám dieťa! Musím teda viac a lepšie jesť! A odkiaľ mám vziať na výbavičku? Kúpiš ju ty?“
Pohádali sa pred jej mamou. Veľmi sa pohádali. Napokon s ním išla. Ale celou cestou mu brýzgala. Doma sa hodila na posteľ. Ústa jej stále pracovali.
„Nič nedokážeš!“ - vykrikovala mu. „Nič nevieš! Ani len v posteli nie si dobrý! Ja potrebujem chlapa! Skutočného chlapa! Ty si choď radšej za svojou mamičkou! Veru tak! Choď za ňou, nech ťa aspoň voľačo naučí. Choď si ju obrábať do jej postele! Keď ťa vyškolí, ako sa to robí, môžeš sa ku mne vrátiť!“
Dobodaná nožom
Ľudí k nej doviedol jej plač. Ležala na ulici, uprostred cesty, celá zakrvavená. Nejako sa jej ešte podarilo vypotácať sa z domu, ale ďaleko nedošla. S unikajúcou krvou rýchle strácala sily. Zavolali záchranku, no bolo už neskoro. Už sa jej nedalo pomôcť. Zomrela v nemocnici, ešte v ten istý deň. Na jej tele súdny lekár napočítal štrnásť bodných rán. Dve prenikali do hrude. Bola v desiatom týždni tehotenstva.
Rozhodli súdni znalci
„Aspoň keby, pán sudca, tak nehovorila o mojej mame“ - vysvetľoval plačlivo. „Všetko mi zastrela tma. Možno som ju najprv udrel päsťou. Ale neviem naisto. Viem len to, ako som vyšiel von z domu a uvedomil si, čo sa stalo. Že som ju pichal nožom. Hneď odtiaľ som išiel na políciu a všetko som im povedal. Keby sa to tak, pán sudca, dalo vrátiť späť... Veď som sa tešil na naše dieťa!
Bola to jasná vražda. Každý predsa musí vedieť, že keď pichá človeka nožom do hrude, môže ho zabiť. Na to nemusí mať skončenú ani len základnú školu.
Zaujímavý názor však predniesli súdni znalci, psychiatri a psychológovia. Podľa nich bola vražda výsledkom dlhodobej chronickej konfliktnej situácie medzi ním a jeho družkou. Svojím správaním ho doslova vyprovokovala. Vzhľadom na jeho osobnosť mohol iba v podstatne zníženej miere rozpoznať a ovládať svoje správanie. V čase činu trpel krátkodobou duševnou poruchou nazývanou abnormná afektová reakcia. Súd musel prihliadnuť na ich názor. Vyniesol rozsudok: Obžalovaný sa ako mladistvý odsudzuje na tri roky straty slobody a zároveň sa mu ukladá ochranné psychiatrické liečenie.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 077
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 421
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 625
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 395
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 362
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 069
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 952
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 542
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 541
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 1 972

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Marian Baran: Bol som na hubách
 3. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 4. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 5. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 6. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 7. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 8. Jozef Ivan: Nová Bermudská záhada? Tentoraz - obdĺžnik...
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 18 476
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 243
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 813
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 116
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 563
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 988
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 916
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 873
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Stanislav Mičev

Mičev bol proti rozdeleniu múzea na tri časti.


20. sep

Auto skončilo na streche.


(mb) 2 h
Ilustračné foto.

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


8 h

Tréner hokejovej Nitry nám povedal viac o sľubnom kádri a pozrieme sa aj na začiatok druhej hokejovej ligy.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ súkromného dopravcu sa odmietol vyjadriť.


Lenka Drahňáková 10 h

O nájomné bývanie je v dedine veľký záujem.


14 h

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


8 h

Páchateľa ešte nevypočuli, nevedia ho nájsť.


6 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Marian Baran: Bol som na hubách
 3. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 4. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 5. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 6. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 7. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 8. Jozef Ivan: Nová Bermudská záhada? Tentoraz - obdĺžnik...
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 18 476
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 243
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 813
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 116
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 563
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 988
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 916
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 873

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu