Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Dvakrát obeťou toho istého páchateľa

NÁUKU O OBETIACH trestných činov pomenovali odborníci viktimológia. Podľa tejto náuky, hoci to znie až absurdne, sa neraz stáva, že obeť páchateľa doslova k jeho konaniu vyprovokuje. Keby nie jej vyzývavé správanie, možno sa nič nestane. To však na skutk

Na úvod
V tomto príbehu zo súdneho archívu sa obeť stala hneď dvakrát obeťou toho istého páchateľa. Okolnosti však boli zakaždým iné.
Už ste počuli o prípade Hepnarová? Minulý mesiac ho pripomenul denník SME. Olga Hepnarová, dvadsaťdvaročná krehká dievčina, ináč vodička z povolania, si 10. júla 1973 požičala v požičovni áut nákladné auto Praga RN, v Prahe si vyhliadla cestu so strmým sklonom a električkovou zastávkou, na ktorej čaká čím viac ľudí. Dobre sa rozbehla a s autom nabehla do davu na chodníku. Na zastávke čakali väčšinou starší ľudia. Na mieste zostali traja mŕtvi, ďalší traja zomreli ten istý deň a dve ženy po niekoľkých dňoch. Šesť osôb utrpelo ťažké a taký istý počet ľahké zranenia.
Pri výsluchu, prečo vedome narazila do ľudí, vyhlásila: „Chcela som si vyrovnať účty so spoločnosťou. Nemala som v úmysle usmrtiť konkrétnych ľudí, bolo mi to jedno. Išlo mi o princíp. Princíp spočíval v tom, že ak spoločnosť má svedomie ničiť jednotlivcov, jednotlivec môže ničiť spoločnosť. To je ten môj princíp!“
Kto a ako ničil Olgu, nie je jasné. Ale zdá sa, že nikto. Skôr to vyzerá, že Olga bola od detstva poriadne problémová, čo je trošku slabý výraz. Otázku o ničení Olgy položili aj súdnym znalcom, psychológom a psychiatrom, ktorí sa ale mali hlavne vyjadriť, či si uvedomuje trestnú zodpovednosť a následky svojho činu. Tí sa vyjadrili, že obžalovaná netrpí žiadnou duševnou poruchou, ktorá by mala vplyv na rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Keďže súd musí prihliadať na závery znalcov a za taký čin prislúchal len trest smrti, znamenalo to pre ňu automaticky šibenicu. Výslovne sa vzdala odvolania. Rozsudok bol vykonaný.
Prečo pripomíname práve tento prípad? Lebo aj v tom, ktorý prinášame, rozhodovali súdni znalci, psychológovia. Tentoraz ale opačne. Mládencovi, ktorému ako mladistvému hrozil najmenej päťročný trest, pomohli.
Tak sa zoznámili
Bola to zvláštna známosť. Taká zvláštna, ako okolnosti, za ktorých sa spoznali. Málokedy sa stane, aby sa partneri zoznámili pri spáchaní trestného činu. Najmä, keď ona bola obeťou a on páchateľom.
Ona mala vtedy pätnásť, on necelých šestnásť. Prišla do susednej dediny navštíviť starú mamu, v rómskej časti dediny. Popoludní vybehla na lúku za domom. Sedela v tráve, vystavovala na obdiv dlhé nohy, predčasne vyvinutú postavu. Usmievala sa, sledovala chlapcov, ako naháňajú loptu po improvizovanom futbalovom ihrisku. Zrazu stáli okolo nej. Boli štyria. Zvláštne sa usmievali. Ligotali sa im oči, približovali sa zo všetkých strán, stále tesnejšie. V panike sa obzerala z jedného na druhého. Tušila, že nemajú nič dobré za lubom. Odrazu, ako na povel, sa na ňu hodili. Strhali z nej šaty. Krik ani náreky jej nepomohli. Vystriedali sa na nej všetci štyria. Keď ušli, chvíľu ležala ubolená, ponížená, v pováľanej tráve, potom sa pozviechala na nohy a s plačom sa vliekla do osady.
Ešte v ten deň si policajti všetkých štyroch odviedli. Ukázalo sa, že traja chlapci nemajú ani pätnásť. On jediný prekročil tento vek, bol teda trestne zodpovedný.
„Ja som to nechcel!“ - vypovedal. „Hovoril som tým trom, aby to nerobili. Oni sa smiali ako tam sedí, ako vytŕča nohy. A keď tam sedí tak sama a usmieva sa na nich, hovorili, že určite od nich niečo chce! A keď to robili oni, tak som sa pridal aj ja...“
Do basy išiel iba on. Maloletí ešte neboli trestne zodpovední. Dostal pätnásť mesiacov v nápravnom ústave pre mladistvých. Trest si odpykal.
Po dvoch rokoch
Stretli sa celkom náhodou, po dvoch rokoch, v tej istej dedine, na diskotéke. Spoznala ho na prvý pohľad. Dievča na čosi také, ako znásilnenie skupinkou výrastkov, len tak rýchle nezabudne. Spoznal ju aj on a smutne sa na ňu usmial. Najprv sa chcela odvrátiť a čím rýchlejšie niekde ujsť. Von zo sály, niekde ďaleko. Ale čosi ju prinútilo opätovať úsmev. Hodnú chvíľu sa nedialo nič a zdalo sa, že zostane len pri výmene úsmevov. No naostatok sa odhodlal a podišiel ku nej.
„Ešte stále sa na mňa hneváš?“ - oslovil ju.
„Hnevám! Ale už nie tak veľmi...“ - odpovedala.
„Vieš, ani neviem, ako sa to vtedy strhlo. Prepáč. To tí chlapci. Tárali kadejaké sprostosti, vyťahovali sa, čo všetko už vyvádzali s dievčatami, hoci boli mladší ako ja. Vraj to má každá rada, no a každá hovorí nie, ale pritom to chce, myslí áno. Že každá sa bráni len naoko... Videli ťa tam a...
„Radšej o tom nehovorme“ - prerušila ho. „Nechcem si na to spomínať!“
„Prepáč, chcem sa ti ospravedlniť. Mrzí ma, čo sa stalo. Nezatancujeme si?“
Večer sa už držali v náručí. Nadránom, cestou z diskotéky, zistil, že sa to dá aj bez násilia. A je to tak oveľa lepšie.
Stretávali sa pravidelne. Boli spolu každý deň. Nepracoval. Ani ona. Spoľahli sa na sociálne dávky. Času mali habadej. Najprv žili u jeho matky, potom u jej. Naostatok sa v rómskej časti dediny nasťahovali do opusteného domu.
Prichádzajú hádky
Vtedy mal zlý deň. Nič sa mu nedarilo. Už ráno, ešte v posteli, na neho nakričala. Vrieskala na neho, ako má dokázať žiť bez peňazí. Urazil sa. Veď či za to môže, keď si madam zo sociálky hneď nakúpi kadejaké zmrzlinky, pudingy, koláčiky a ďalšie drahé somarinky, bez ktorých možno v pohode existovať, a potom, po pár dňoch, už nemajú ani korunu?
Rozhodol sa - ukáže jej, že peniaze zarobiť vie. Do roboty nepôjde, to zase nie! Ale v dedine vždy niekto potrebuje pomôcť. Pokálať drevo, opraviť plot, niečo vykopať. Veľa peňazí to nevynesie, ale voľačo je vždy lepšie ako nič. Povedal jej to a odišiel z domu.
Mal smolu. Vrátil sa s dlhým nosom, s prázdnymi vreckami. To mu náladu nevylepšilo. A jej to nahnalo vodu na mlyn. Výsmešne sa na neho zazrela a vyhlásila, že ide na návštevu k svojej matke a určite sa tam zdrží, lebo jej chlap nedokáže domov doniesť ani poriadne jedlo.
Šomral. Nikdy nebol nadšený, keď chodila za svojou mamou. Tušil, že tam chodí vyplakávať sa a ohovárať ho. K nálade mu nepridali ani policajti, ktorí z neho páčili, či niečo nevie o krádeži magnetofónu u nejakého gádža. Ako keby v dedine kradol iba on!
Družka sa večer nevracala. Nerád chodil k svokre. Ale keď sa nezjavila ani po zotmení a jemu zostalo samému otupno, zašiel tam.
Odmietla sa vrátiť: „S mamou mi je lepšie ako s chlapom, čo nevie doniesť domov peniaze! Vieš, že čakám dieťa! Musím teda viac a lepšie jesť! A odkiaľ mám vziať na výbavičku? Kúpiš ju ty?“
Pohádali sa pred jej mamou. Veľmi sa pohádali. Napokon s ním išla. Ale celou cestou mu brýzgala. Doma sa hodila na posteľ. Ústa jej stále pracovali.
„Nič nedokážeš!“ - vykrikovala mu. „Nič nevieš! Ani len v posteli nie si dobrý! Ja potrebujem chlapa! Skutočného chlapa! Ty si choď radšej za svojou mamičkou! Veru tak! Choď za ňou, nech ťa aspoň voľačo naučí. Choď si ju obrábať do jej postele! Keď ťa vyškolí, ako sa to robí, môžeš sa ku mne vrátiť!“
Dobodaná nožom
Ľudí k nej doviedol jej plač. Ležala na ulici, uprostred cesty, celá zakrvavená. Nejako sa jej ešte podarilo vypotácať sa z domu, ale ďaleko nedošla. S unikajúcou krvou rýchle strácala sily. Zavolali záchranku, no bolo už neskoro. Už sa jej nedalo pomôcť. Zomrela v nemocnici, ešte v ten istý deň. Na jej tele súdny lekár napočítal štrnásť bodných rán. Dve prenikali do hrude. Bola v desiatom týždni tehotenstva.
Rozhodli súdni znalci
„Aspoň keby, pán sudca, tak nehovorila o mojej mame“ - vysvetľoval plačlivo. „Všetko mi zastrela tma. Možno som ju najprv udrel päsťou. Ale neviem naisto. Viem len to, ako som vyšiel von z domu a uvedomil si, čo sa stalo. Že som ju pichal nožom. Hneď odtiaľ som išiel na políciu a všetko som im povedal. Keby sa to tak, pán sudca, dalo vrátiť späť... Veď som sa tešil na naše dieťa!
Bola to jasná vražda. Každý predsa musí vedieť, že keď pichá človeka nožom do hrude, môže ho zabiť. Na to nemusí mať skončenú ani len základnú školu.
Zaujímavý názor však predniesli súdni znalci, psychiatri a psychológovia. Podľa nich bola vražda výsledkom dlhodobej chronickej konfliktnej situácie medzi ním a jeho družkou. Svojím správaním ho doslova vyprovokovala. Vzhľadom na jeho osobnosť mohol iba v podstatne zníženej miere rozpoznať a ovládať svoje správanie. V čase činu trpel krátkodobou duševnou poruchou nazývanou abnormná afektová reakcia. Súd musel prihliadnuť na ich názor. Vyniesol rozsudok: Obžalovaný sa ako mladistvý odsudzuje na tri roky straty slobody a zároveň sa mu ukladá ochranné psychiatrické liečenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 2. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 3. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 2. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Svalovice sa netreba obávať
 5. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 6. Study program MANAGEMENT in English language
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 318
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 648
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 021
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 797
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 667
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 585
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 533
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 858

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 3. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 4. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 5. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 6. Jozef Stasík: EU v mobile
 7. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 8. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 25 747
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 871
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 981
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 4 713
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 640
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 128
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 831
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 3. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 4. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 5. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 6. Jozef Stasík: EU v mobile
 7. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 8. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 25 747
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 871
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 981
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 4 713
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 640
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 128
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 831
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu