Povinnosť platiť odvody v novej výške podľa vlaňajšieho zárobku už od polovice tohto roka sa netýka len bežných podnikateľov, ale aj podnikajúcich dôchodcov.
Prvé prepočítané príspevky sú za júl. Podnikatelia, teda aj tí, ktorí sú už dôchodcami, ich musia do Sociálnej a zdravotných poisťovní odviesť najneskôr do 8. augusta. Majú na to už len týždeň. Penzisti, na rozdiel od podnikateľov v produktívnom veku, neplatia niektoré odvody, napríklad na invalidné poistenie.
Bez výhod
Pracujúci penzisti tým, že platia zdravotné a sociálne odvody, získavajú len malé alebo žiadne výhody. „Napríklad zdravotné poistenie je systém postavený na plnej solidarite, čiže pracujúci dôchodca s relatívne vyšším príjmom, ktorý platí zdravotné poistenie, z toho nemá žiaden prínos,“ povedal odborník na dane Jozef Mihál.
Preto je pre dôchodcov výhodné, keď využijú niektoré možnosti, ktoré im zákon ponúka a legálne sa plateniu odvodov vyhnú.
Ak dôchodca podniká a nechce platiť zdravotné odvody, mal by sa snažiť, aby jeho vymeriavací základ, teda suma, z ktorej platí poistné, neprekročil 64 332 korún (2 35,43 eur). Pri vyššom základe platí z celej sumy odvody 14 percent. Pri základe menšom ako 64 332 korún ročne platí za penzistu poistné štát.
V hrubom môže penzista zarobiť aj viac ako 64 332 korún. Vymeriavací základ je totiž necelá polovica daňového základu. A daňový základ je zas hrubý príjem znížený o daňové výdavky, teda napríklad paušálne, ktoré sú 40 percent. Keď teda penzista podniká a uplatní si 40-percentné výdavky, tak zdravotné odvody nebude platiť, ak jeho celkový hrubý príjem nepresiahne 229 450 korún (7 616,34 eur).
V takomto prípade sa však nevyhne sociálnym odvodom a dani. Odvody do Sociálnej poisťovne platí každý, kto za rok v hrubom (bez ohľadu na výšku výdavkov) zarobí viac ako 12-násobok minimálnej mzdy.
Ak podnikateľ penzista vlani zarobil viac ako 97 200 korún (3 226,45 eur), musí od júla platiť odvody do Sociálnej poisťovne. V prípade, že od júla budúceho roka už odvody platiť nechce, jeho príjem by tento rok nemal byť vyšší ako 104 280 korún (3 461,46 eur). Keď zarobí viac, musí do Sociálnej poisťovne platiť odvody z vymeriavacieho základu (polovica zo základu dane) na nemocenské a starobné poistenie a do rezervného fondu.
Dohodári bez odvodov
Penzista, ktorý sa chce úplne vyhnúť zdravotným a sociálnym odvodom, by mal pracovať na niektorú z pracovných dohôd.
„Práca na dohodu o vykonaní práce nezakladá účasť na sociálnom poistení,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná. Dohodári nemusia platiť ani príspevky do zdravotných poisťovní. Z pracovných dohôd však zamestnávatelia platia úrazové a garančné poistenie (1,05 percenta zo zárobku).
Autor: SME