Staré občianske preukazy sa však budú používať aj naďalej, až do dátumu skončenia ich platnosti.
Tri línie ochrany
Zavedenie nových OP európskeho formátu vyplývalo z potreby boja proti falšovaniu dokladov, organizovanému zločinu a nelegálnemu prisťahovalectvu do EÚ.
Nové OP obsahujú ochranné prvky, ktoré zodpovedajú najvyššej úrovni ochrany.
„Budú mať ochranné prvky v troch líniách, pričom jedna z nich je tajná. Ďalšou je grafika v dvoch farbách, viditeľná iba pod UV svetlom. Na preukaze sa bude nachádzať aj kinegram, známy zo súčasných identifikačných kariet, prechádzajúci cez fotku,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
„Nové občianske preukazy pozostávajú z polykarbonátovej karty, na ktorej je laserom vygravírovaná podoba tváre a osobné údaje občana. Okrem pôvodných údajov, zaznamenaných v starých OP, budú nové obsahovať aj podpis a osobitné záznamy, kde možno uviesť napríklad krvnú skupinu či údaje o závažných chorobách.“
Mobilné pracoviská pre imobilných
Novinkou sú aj mobilné pracoviská pre občanov s dlhodobo obmedzenou pohyblivosťou alebo občanov dlhodobo pripútaných na lôžko. Sú zriadené pri všetkých krajských riaditeľstvách policajného zboru.
„Občania môžu prostredníctvom príbuzného alebo opatrovníka na príslušnom okresnom riaditeľstve policajného zboru požiadať o to, aby ich pracovníci mobilného pracoviska navštívili priamo doma, kde im nasnímajú tvár a zapíšu všetky údaje potrebné na vydanie OP. Ten im po vyhotovení bude doručený priamo domov,“ povedala Faltániová.
„Existuje aj druhá možnosť, a síce, že fotografiu a podpis imobilného príbuzného prinesiete na OR PZ. Po vyhotovení preukazu im ho policajti osobne prinesú kvôli podpisu.“ V oboch prípadoch je potrebné predložiť aj potvrdenie od lekára o zdravotnom stave žiadateľa. Mobilné pracoviská nebudú slúžiť tým, ktorí sú imobilní len dočasne, napríklad po zlomenine nohy.
Nečaká sa dlho
Lehoty a poplatky za vydanie OP ostávajú nezmenené. Zákonná lehota na vydanie OP je 30 dní od podania žiadosti. Bez poplatkov možno nový preukaz získať až po uplynutí doby platnosti toho starého.
Ak preukaz stratíte, zaplatíte 500 korún (16,60 eur). V prípade zmien údajov vás to bude stáť 150 korún (4,98 eur).
„Čakacia doba pri vybavovaní nepresiahne 15 až 20 minút, ak sa nevyskytnú žiadne neštandardné situácie. Od 1. do 29. júla vydali v Banskobystrickom kraji celkom 1263 nových preukazov, žiadostí bolo celkom 1885. Ľudia sú spokojní,“ povedala policajná hovorkyňa Petra Babulicová. Preukaz ste zatiaľ povinní vymeniť len vtedy, ak vám skončila platnosť starého.