Najskôr v ľubovoľnej malokalibrovke 60 skončil v kvalifikácii bod od finále na 16. mieste, keď dosiahol výkon 593 bodov.
Po pretekoch cítil mierne sklamanie, ale snažil sa nájsť vo svojom vystúpení aj pozitíva. ,,Snažil som sa o maximum a čo najlepšie umiestnenie. Chýbal mi tam jeden bod, škoda štvrtého výstrelu od konca, ktorý mi nevyšiel. Je to veľmi náročná disciplína, jeden bod v nej rieši posun o 5 až 7 miest. Výkon nie je zlý, do finále sa však dalo dostať. V týchto pretekoch som nemal veľké ambície. Toto však nie je lotéria, treba strieľať do posledného výstrelu,“ uviedol Gönci, ktorý štyri zo šiestich položiek začínal deviatkou, pričom išlo o výstrely tesne od desaťbodovej hranice.
Na viacerých tohtoročných medzinárodných pretekoch zaostal za finálovou osmičkou o jeden, dva body. Z toho dôvodu nepociťuje výrazné sklamanie, navyše veľké ambície nemal. ,,Dnes som chcel z toho vyviaznuť so zdravou kožou. Človeka samozrejme neúčasť vo finále, zamrzí, ale zvykne si. Ak som sa chcel dnes niečomu vyhnúť, tak to bolo, aby som dosiahol neúspešný výsledok a skončil okolo 30. miesta. To sa podarilo,“ poznamenal Gönci.
Jozefovi sa ani záverečné preteky celého programu v športovej streľbe na OH v Pekingu nevydarili. V 49-člennej konkurencii v ľubovoľnej malokalibrovke na 3 x 40 výstrelov obsadil výkonom 1154 bodov až 37. miesto. ,,Trápil som sa od prvého po posledný výstrel. Dobre som začal, ale potom to už nešlo. Dnešný výkon je zrkadlom celej sezóny,“ hodnotil Gönci kvalifikáciu. Tridsaťštyriročný puškár začal svoje nedeľňajšie vystúpenie celkom dobre, v
polohe v ľahu dosiahol 394 bodov (100-96-99-99). O nádej na finálové umiestnenie však prišiel vzápätí, keď v stoji nastrieľal len 376 bodov (96-93-93-94) a ani s 374 bodmi (96-94-96-98) v pozícii kľačmo na výraznejší posun pomýšľať nemohol. Na účasť vo finále bolo potrebné dosiahnuť aspoň 1170 bodov. ,,Najmä v stoji, kde mi to vôbec nevyšlo, som počítal s aspoň o 5 bodov lepším výsledkom. Existujú príčiny, prečo je to tak, no bližšie ich nebudem rozoberať. Bol som pripravený na o máličko lepší výkon, ako som dosiahol, tých 1160 bodov tam malo byť.“
Košický rodák, ktorý pri predchádzajúcich troch účastiach na OH skončil v ĽM 3 x4 0 vždy v prvej desiatke, z toho dvakrát nechýbal vo finále (5. na OH 1996, 8. na OH 2000, 9. na OH 2004), zaznamenal svoje najhoršie umiestnenie nielen v tejto disciplíne, ale aj celkovo na olympiáde. Doteraz ním bolo 28. miesto vo vzduchovej puške 60 pri olympijskom debute pred 12 rokmi v americkej Atlante. ,,Od začiatku hovorím, že nie som v optimálnej forme a nie je to dobré ani celkovo. Za to, že sa to akosi nebralo na vedomie, a ja za to už nemôžem. Ten výsledok je obrazom posledných mesiacov, lebo som nebol úplne v pohode. Dnešný pekinský výsledok neprežívam tragicky, ale je mi z toho smutno, keďže som chcel viac. Nie som však momentálne taký silný, aby som na olympiáde miešal karty,“ povedal najlepší slovenský strelec histórie.
Nepohoda sa prejavila aj v tom, že po stom výstrele uvažoval aj o tom, či preteky nevzdať. Mentálne bol síce pripravený, ale v úplnej pohode nebol ani zďaleka. ,,V živote som neprežíval taký pocit úzkosti ako dnes. Namieril som a ostal som šokovaný z toho, čo som trafil. Pocitovo to bola desiatka, no objavilo sa len 9,0. Nevedel som, čo s tým mám robiť.“
Gönci v doterajšom priebehu kariéry vybojoval 82 medailí z veľkých podujatí. Zatiaľ ju nekončí a myslí na stovku cenných kovov. ,,Mám 34 rokov a pokojne by som to mohol zabaliť, svoje som si odmakal. Na druhej strane by som chcel získať 100 medailí, v tomto momente sa mi to javí reálne, aby som to do Londýna stihol, aj keď teraz neviem odhadnúť svoje sily,“ nádeja sa Gönci, ktorý sa ešte necíti byť na odpis.