Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Nechcel sa stať kriminálnikom

NEMAL TO V ŽIVOTE ľahké. Narodil sa v rodine kriminálnikov a on sa z plných síl snažil, aby bol iným, ako jeho príbuzní.

Chcel si spraviť maturitu a oslobodiť sa od spôsobu života, aký bol bežným v jeho komunite. Zdá sa, že sa mu to už nepodarí.
Dvere pojednávacej siene sa otvorili. Ruky v oceľových putách držal bezmocne pred sebou, vyplašene sa obzeral po zamračených ľuďoch na miestach pre verejnosť. Pozrieť sa do očí tým, ktorým spôsobil žiaľ, sa neodvážil. Pohľadom preletel senát v talároch, na chvíľočku sa zastavil pri prokurátorovi oproti. Sklopil zrak. Muži v uniformách ho obklopili po oboch stranách.
Nechcelo sa mu veriť, že mládenec, ktorého voviedli do pojednávacej siene, je vrahom. S necelými šesťdesiatimi kilogramami váhy, výškou stosedemdesiat centimetrov a takmer dievčenskou tvárou pôsobil ako chlapča, ktoré by mohlo akurát tak rozbiť v šibalstve susedovi okno. Nie ako zločinec, ktorý dokáže pripraviť iného človeka o život.
Predseda senátu si odkašľal.
„Pani zapisovateľka, píšte! Pred senát predstúpil obžalovaný...“
Hlavné pojednávanie sa začínalo.
„Pán prokurátor, môžete predniesť obžalobu!“
Čo objavil Peter
Bolo príjemné nedeľné popoludnie. Slnko hrialo. To vítali všetci obyvatelia. Pred necelým mesiacom ich mesto postihli záplavy, voda vnikla do domov, premočila múry, zničila maľovky, poškodila nábytok. Okná domov boli dokorán, ľudia vetrali, vysúšali.
Rodinný dom, v ktorom bratia Milan a Peter bývali, stál hneď vedľa hlavnej cesty, neďaleko autobusovej zastávky. Bolo niečo pred šiestou večer, keď sa Peter vracal domov. Bol na návšteve u starej mamy. Brat išiel na slávnosti v neďalekej obci, príde až neskoro večer, mama zostala doma.
V poslednom čase sa to na ich rodinu akosi všetko valilo. Zom-rel im otec, a aby toho nebolo ešte všetkého dosť, privalila sa voda.
Aj na ich dome boli okná dokorán. Aj oni využívali teplé počasie, aby slnko aspoň čiastočne odčinilo, čo napáchala voda.
Vošiel do domu. V chodbičke vedúcej do kuchyne stŕpol a zostal stáť ako vrazený do zeme. Ten pohľad ho úplne ochromil. Zabudol aj dýchať. Nechcel veriť vlastným očiam. Na podlahe ležala mama. Celá zakrvavená, pri jej hrudi krvavá kaluž. Elastické nohavice stiahnuté až po kolená, roztrhané nohavičky. Všetko, čo mali skrývať, bolo odhalené. Len s vypätím síl sa ovládol a utekal k rodine, do neďalekého domu, zavolať pomoc.
Oznámenie na polícii
O šiestej večer sa na polícii rozdrnčal zvonček pri vstupných dverách. Mladý muž, ktorý zvonček stláčal, sa im zdal byť hysterický. A zároveň opitý. Pod obraz. Keď prestal stláčať zvonček, kopal do dvier, do stien, búchal po plote.
„Čo je, čo sa stalo?“
„Je tam mŕtva žena!“
„Kde? Aká žena?“
„Boli tam traja zločinci! Mali nôž! Nútili ma! Musel som! Ja som musel!"
Mladý muž sa rozplakal. Po tvári mu stekali slzy. „Možno ešte žije! - pokračoval. „Treba jej ísť pomôcť!“
Z toho, čo nesúvisle mlel, sa im podarilo poskladať asi toľko: Traja muži ho vtiahli cez okno do domu, nútili ho vziať do ruky nôž a bodnúť ženu, ktorá ležala zakrvavená na zemi. Potom musel tú ženu obchytávať na intímnych miestach. Prikázali mu povyzliekať sa a obliecť si šaty zo skrine v dome. Videl tých mužov ako potom jeho šaty a nôž zahodili pod kríky. Muži ho nútili, aby s nimi odcestoval, ale on ušiel a utekal rovno na políciu.
Mladík po celý čas hystericky nariekal a presviedčal policajtov, aby s ním okamžite išli, lebo žena ešte možno žije a treba jej pomôcť. K domu ich môže zaviesť. Pamätá si aj miesto, kde zahrabali jeho šaty a nôž.
Potvrdené oznámenie
Znelo to nedôveryhodne, no pre každý prípad mládenca posadili do auta a nechali sa ním viesť. Doviedol ich k domu, pred ktorým už stála sanitka.
Zdalo sa, že mládenec si predsa len nevymýšľa. Aspoň nie všetko.
Vošli dnu. Žena v bielom plášti, ktorá sa predstavila ako lekárka rýchlej zdravotníckej pomoci, práve konštatovala násilnú smrť zavinenú inou osobou. Poškodená mala štyridsať osem rokov. Ktosi ju zavraždil viacerými ranami, ostrým bodnorezným nástrojom, pravdepodobne nožom.
Súdni znalci neskôr zistili, že páchateľ bodal veľkou intenzitou. Tri rany boli smrteľné. Žena sa pokúšala brániť. Pred ranami nastavila ruky, ktoré mala dorezané. Jedno bodnutie jej dokonca skrz-naskrz preniklo cez predlaktie.
Výpoveď mladého muža, o ktorom zistili, že sa volá Karol, nedávno mal devätnásť rokov, je nezamestnaný, doposiaľ súdne netrestaný, bola aspoň v jednom bode potvrdená. Odviezli si ho so sebou na ďalší výsluch. Najprv ale museli počkať, kým trošku vytriezvie.
Pri výsluchu sa ukázalo, že policajti mali dobrý nos a zvyšok príbehu, najmä s troma neznámymi mužmi a ich čudesnou nezákonnou aktivitou si Karol bohapusto navymýšľal. Po výsluchu ho vyšetrovateľ obvinil zo spáchania trestného činu vraždy a porušovania domovej slobody.
Rodinné memento
Karol patril medzi smoliarov. Osud sa k nemu zachoval macošsky. Nie je žiadnou slávou narodiť sa v rodine kriminálnikov... Matke sa narodil zaslobodna. Ešte bol maličký, keď ju zavreli. Sotva sa dostala na slobodu, zavreli ju zase. Matke syna odňali a vychovávala ho stará mama. Potom, vlastne od základnej školy, poznal už len život v internátoch.
V základnej škole sa mu spočiatku príliš nedarilo, preto ho preradili do osobitnej. Tam začal excelovať. Skončil s vyznamenaním. Prijali ho na učňovku, býval v internáte. Túžil po maturite. Vyzeralo, že sa mu to aj podarí. Že ho na maturitné štúdium prijmú. Zatiaľ bol ale bez práce.
Veľmi chcel žiť ináč ako jeho rodina. Veď takmer všetci okolo neho, všetci jeho príbuzní, boli čímsi poznačení. Dvaja strýkovia dokonca sedeli za vraždu. Mama sa teraz síce držala, ale už tiež bola za mrežami. Ich život bol pre neho mementom.
Veľmi si prial byť iným ako oni. Ale akosi mu nič nevychádzalo. Ba ešte aj frajerka ho nechala. Nedávno sa doviezla autom, za volantom ktorého sedel mladý muž. Predstavila ho ako svojho nového priateľa a Karolovi povedala, že sa s ním už nechce nikdy stretnúť. Bol z toho celkom zničený.
Dom po povodni
Deň predtým bral podporu. Mame, s ktorou teraz býval, dal tisícpäťsto korún. Na domácnosť. Zvyšok si nechal. Mal v pláne ísť na návštevu. K tete a ďalším príbuzným do neďalekého mesta. Hneď ráno sa vybral na zastávku autobusu. Neprišiel s prázdnymi rukami. Doniesol pollitrovku vodky a dve pivá. Teta si synovca tiež uctila. Padla pri tom ďalšia fľaša pálenky. Popoludní odišiel, no zastavil sa ešte so známou v neďalekom bare, kde si doprial niekoľko vínnych strekov s vodkou.
Cítil, že je už opitý, preto sa o piatej rozhodol ísť domov. Autobus na zastávke síce stál, no šofér odmietol opilca, ktorý mu búchal po kapote autobusu a mal vulgárne reči, odviezť. Karol zostal na zastávke. Cítil, že je veľmi unavený, opitý a potrebuje si oddýchnuť.
Všimol si, že na neďalekom dome sú dokorán otvorené okná. V opitej hlave sa zrodil nápad.
Vo výpovedi tvrdil, že dom sa mu zdal opustený, neobývaný. Vraj si chcel len trošku oddýchnuť. Vyspať sa z opitosti.
Nechcel niečo ukradnúť?
Tvrdil, že nie. Hoci väčšinu peňazí minul, ešte čosi mu zostalo a on nikdy nekradol. Nechcel byť ako jeho rodina.
Útok nožom
Vliezol cez otvorené okno. Z prvej miestnosti vošiel do chodbičky a odtiaľ do kuchyne. Nábytok bol odsunutý od rozmočených stien. Práve keď prišiel ku kuchynskej linke, uvidel vo dverách ženu. Rozkričala sa na neho. Čo tam vraj robí, a aby okamžite zmizol, lebo bude zle!
Tvrdil, že sa jej zľakol. Bál sa, že zavolá obyvateľov domu, mužov, a tí ho zbijú.
Na kuchynskej linke ležal veľký nôž. Zobral ho do pravačky. Tak, aby to žena nezbadala. Potom vykročil k dverám s tým, že ide preč. Ale žena sa vraj na neho zahnala. Tak pichol. Asi trikrát. Nevie presne. Na zem spadla už po prvom pichnutí, ale pichal ju ďalej. Potom zisťoval, či ešte dýcha. Naostatok jej stiahol nohavice, roztrhal nohavičky a obchytkával ju.
Prečo?
Nie preto, žeby mal sexuálne chúťky, ale napadlo mu, či na tele nezostanú jeho odtlačky. Preto sa rozhodol, že všetko zvedie na troch neznámych mužov, ktorí ho k všetkému prinútili.
Všimol si, že má zakrvavené šaty, preto sa povyzliekal a našiel si v skrini niečo na prezlečenie. Svoje šaty a zakrvavený nôž skryl pri úteku pod kríky. Pokúšal sa chytiť domov nejaký autostop, ale potom sa rozhodol ísť na políciu. Aj preto, aby mohli pomôcť tej žene, ak ešte žije...
Vymýšľal si, klamal? Zdá sa, že nie. Podľa znalcov sa to skutočne mohlo takto odohrať.
A takto rozhodol súd
Karola obžalovali zo spáchania trestného činu vraždy a porušovania domovej slobody so zbraňou. Opäť sa k všetkému priznal. Aj na hlavnom pojednávaní. V práve na posledné slovo pred rozsudkom sa vyjadril: „Chcem len povedať, že veľmi, veľmi ľutujem... Viem, že si zaslúžim ťažký trest...“
Krajský súd uznal obžalovaného vinným, že v auguste 1999 viacerými bodnými ranami kuchynským nožom dobodal svoju obeť aj preto, aby ho neoznámila polícii. Spáchal teda trestný čin vraždy v úmysle zakryť iný trestný čin a trestný čin porušovania domovej slobody so zbraňou.
Odsúdil ho na dvanásť aj pol roka straty slobody a nariadil mu aj ústavné ochranné psychiatrické liečenie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 2. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 5. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 6. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 890
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 791
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 077
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 478
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 852
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 569
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 270
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 122
 9. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 879
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 5 853
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V Brezne je jediné mobilné odberné miesto, masívne testovanie pripravujú cez víkend

Počas týždňa nevie podľa primátora Abela zdravotnícky personál na testovanie poskytnúť ani breznianska nemocnica.

Testovanie na koronavírus SARS-CoV-2 v Českej republike.

Vyhlásili výberové konanie na šéfov Rooseveltovej nemocnice a DFNsP

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vyhlásilo výberové konanie.

Rooseveltova nemocnica
Ilustračné foto.

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Slovenská pošta.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

V druhom kole v Nitre otestovali takmer 41-tisíc ľudí

Väčšina ľudí využila novú aplikáciu, aj vďaka nej sa netvorili rady.

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Už ste čítali?