Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Nechcel sa stať kriminálnikom

NEMAL TO V ŽIVOTE ľahké. Narodil sa v rodine kriminálnikov a on sa z plných síl snažil, aby bol iným, ako jeho príbuzní.

Chcel si spraviť maturitu a oslobodiť sa od spôsobu života, aký bol bežným v jeho komunite. Zdá sa, že sa mu to už nepodarí.
Dvere pojednávacej siene sa otvorili. Ruky v oceľových putách držal bezmocne pred sebou, vyplašene sa obzeral po zamračených ľuďoch na miestach pre verejnosť. Pozrieť sa do očí tým, ktorým spôsobil žiaľ, sa neodvážil. Pohľadom preletel senát v talároch, na chvíľočku sa zastavil pri prokurátorovi oproti. Sklopil zrak. Muži v uniformách ho obklopili po oboch stranách.
Nechcelo sa mu veriť, že mládenec, ktorého voviedli do pojednávacej siene, je vrahom. S necelými šesťdesiatimi kilogramami váhy, výškou stosedemdesiat centimetrov a takmer dievčenskou tvárou pôsobil ako chlapča, ktoré by mohlo akurát tak rozbiť v šibalstve susedovi okno. Nie ako zločinec, ktorý dokáže pripraviť iného človeka o život.
Predseda senátu si odkašľal.
„Pani zapisovateľka, píšte! Pred senát predstúpil obžalovaný...“
Hlavné pojednávanie sa začínalo.
„Pán prokurátor, môžete predniesť obžalobu!“
Čo objavil Peter
Bolo príjemné nedeľné popoludnie. Slnko hrialo. To vítali všetci obyvatelia. Pred necelým mesiacom ich mesto postihli záplavy, voda vnikla do domov, premočila múry, zničila maľovky, poškodila nábytok. Okná domov boli dokorán, ľudia vetrali, vysúšali.
Rodinný dom, v ktorom bratia Milan a Peter bývali, stál hneď vedľa hlavnej cesty, neďaleko autobusovej zastávky. Bolo niečo pred šiestou večer, keď sa Peter vracal domov. Bol na návšteve u starej mamy. Brat išiel na slávnosti v neďalekej obci, príde až neskoro večer, mama zostala doma.
V poslednom čase sa to na ich rodinu akosi všetko valilo. Zom-rel im otec, a aby toho nebolo ešte všetkého dosť, privalila sa voda.
Aj na ich dome boli okná dokorán. Aj oni využívali teplé počasie, aby slnko aspoň čiastočne odčinilo, čo napáchala voda.
Vošiel do domu. V chodbičke vedúcej do kuchyne stŕpol a zostal stáť ako vrazený do zeme. Ten pohľad ho úplne ochromil. Zabudol aj dýchať. Nechcel veriť vlastným očiam. Na podlahe ležala mama. Celá zakrvavená, pri jej hrudi krvavá kaluž. Elastické nohavice stiahnuté až po kolená, roztrhané nohavičky. Všetko, čo mali skrývať, bolo odhalené. Len s vypätím síl sa ovládol a utekal k rodine, do neďalekého domu, zavolať pomoc.
Oznámenie na polícii
O šiestej večer sa na polícii rozdrnčal zvonček pri vstupných dverách. Mladý muž, ktorý zvonček stláčal, sa im zdal byť hysterický. A zároveň opitý. Pod obraz. Keď prestal stláčať zvonček, kopal do dvier, do stien, búchal po plote.
„Čo je, čo sa stalo?“
„Je tam mŕtva žena!“
„Kde? Aká žena?“
„Boli tam traja zločinci! Mali nôž! Nútili ma! Musel som! Ja som musel!"
Mladý muž sa rozplakal. Po tvári mu stekali slzy. „Možno ešte žije! - pokračoval. „Treba jej ísť pomôcť!“
Z toho, čo nesúvisle mlel, sa im podarilo poskladať asi toľko: Traja muži ho vtiahli cez okno do domu, nútili ho vziať do ruky nôž a bodnúť ženu, ktorá ležala zakrvavená na zemi. Potom musel tú ženu obchytávať na intímnych miestach. Prikázali mu povyzliekať sa a obliecť si šaty zo skrine v dome. Videl tých mužov ako potom jeho šaty a nôž zahodili pod kríky. Muži ho nútili, aby s nimi odcestoval, ale on ušiel a utekal rovno na políciu.
Mladík po celý čas hystericky nariekal a presviedčal policajtov, aby s ním okamžite išli, lebo žena ešte možno žije a treba jej pomôcť. K domu ich môže zaviesť. Pamätá si aj miesto, kde zahrabali jeho šaty a nôž.
Potvrdené oznámenie
Znelo to nedôveryhodne, no pre každý prípad mládenca posadili do auta a nechali sa ním viesť. Doviedol ich k domu, pred ktorým už stála sanitka.
Zdalo sa, že mládenec si predsa len nevymýšľa. Aspoň nie všetko.
Vošli dnu. Žena v bielom plášti, ktorá sa predstavila ako lekárka rýchlej zdravotníckej pomoci, práve konštatovala násilnú smrť zavinenú inou osobou. Poškodená mala štyridsať osem rokov. Ktosi ju zavraždil viacerými ranami, ostrým bodnorezným nástrojom, pravdepodobne nožom.
Súdni znalci neskôr zistili, že páchateľ bodal veľkou intenzitou. Tri rany boli smrteľné. Žena sa pokúšala brániť. Pred ranami nastavila ruky, ktoré mala dorezané. Jedno bodnutie jej dokonca skrz-naskrz preniklo cez predlaktie.
Výpoveď mladého muža, o ktorom zistili, že sa volá Karol, nedávno mal devätnásť rokov, je nezamestnaný, doposiaľ súdne netrestaný, bola aspoň v jednom bode potvrdená. Odviezli si ho so sebou na ďalší výsluch. Najprv ale museli počkať, kým trošku vytriezvie.
Pri výsluchu sa ukázalo, že policajti mali dobrý nos a zvyšok príbehu, najmä s troma neznámymi mužmi a ich čudesnou nezákonnou aktivitou si Karol bohapusto navymýšľal. Po výsluchu ho vyšetrovateľ obvinil zo spáchania trestného činu vraždy a porušovania domovej slobody.
Rodinné memento
Karol patril medzi smoliarov. Osud sa k nemu zachoval macošsky. Nie je žiadnou slávou narodiť sa v rodine kriminálnikov... Matke sa narodil zaslobodna. Ešte bol maličký, keď ju zavreli. Sotva sa dostala na slobodu, zavreli ju zase. Matke syna odňali a vychovávala ho stará mama. Potom, vlastne od základnej školy, poznal už len život v internátoch.
V základnej škole sa mu spočiatku príliš nedarilo, preto ho preradili do osobitnej. Tam začal excelovať. Skončil s vyznamenaním. Prijali ho na učňovku, býval v internáte. Túžil po maturite. Vyzeralo, že sa mu to aj podarí. Že ho na maturitné štúdium prijmú. Zatiaľ bol ale bez práce.
Veľmi chcel žiť ináč ako jeho rodina. Veď takmer všetci okolo neho, všetci jeho príbuzní, boli čímsi poznačení. Dvaja strýkovia dokonca sedeli za vraždu. Mama sa teraz síce držala, ale už tiež bola za mrežami. Ich život bol pre neho mementom.
Veľmi si prial byť iným ako oni. Ale akosi mu nič nevychádzalo. Ba ešte aj frajerka ho nechala. Nedávno sa doviezla autom, za volantom ktorého sedel mladý muž. Predstavila ho ako svojho nového priateľa a Karolovi povedala, že sa s ním už nechce nikdy stretnúť. Bol z toho celkom zničený.
Dom po povodni
Deň predtým bral podporu. Mame, s ktorou teraz býval, dal tisícpäťsto korún. Na domácnosť. Zvyšok si nechal. Mal v pláne ísť na návštevu. K tete a ďalším príbuzným do neďalekého mesta. Hneď ráno sa vybral na zastávku autobusu. Neprišiel s prázdnymi rukami. Doniesol pollitrovku vodky a dve pivá. Teta si synovca tiež uctila. Padla pri tom ďalšia fľaša pálenky. Popoludní odišiel, no zastavil sa ešte so známou v neďalekom bare, kde si doprial niekoľko vínnych strekov s vodkou.
Cítil, že je už opitý, preto sa o piatej rozhodol ísť domov. Autobus na zastávke síce stál, no šofér odmietol opilca, ktorý mu búchal po kapote autobusu a mal vulgárne reči, odviezť. Karol zostal na zastávke. Cítil, že je veľmi unavený, opitý a potrebuje si oddýchnuť.
Všimol si, že na neďalekom dome sú dokorán otvorené okná. V opitej hlave sa zrodil nápad.
Vo výpovedi tvrdil, že dom sa mu zdal opustený, neobývaný. Vraj si chcel len trošku oddýchnuť. Vyspať sa z opitosti.
Nechcel niečo ukradnúť?
Tvrdil, že nie. Hoci väčšinu peňazí minul, ešte čosi mu zostalo a on nikdy nekradol. Nechcel byť ako jeho rodina.
Útok nožom
Vliezol cez otvorené okno. Z prvej miestnosti vošiel do chodbičky a odtiaľ do kuchyne. Nábytok bol odsunutý od rozmočených stien. Práve keď prišiel ku kuchynskej linke, uvidel vo dverách ženu. Rozkričala sa na neho. Čo tam vraj robí, a aby okamžite zmizol, lebo bude zle!
Tvrdil, že sa jej zľakol. Bál sa, že zavolá obyvateľov domu, mužov, a tí ho zbijú.
Na kuchynskej linke ležal veľký nôž. Zobral ho do pravačky. Tak, aby to žena nezbadala. Potom vykročil k dverám s tým, že ide preč. Ale žena sa vraj na neho zahnala. Tak pichol. Asi trikrát. Nevie presne. Na zem spadla už po prvom pichnutí, ale pichal ju ďalej. Potom zisťoval, či ešte dýcha. Naostatok jej stiahol nohavice, roztrhal nohavičky a obchytkával ju.
Prečo?
Nie preto, žeby mal sexuálne chúťky, ale napadlo mu, či na tele nezostanú jeho odtlačky. Preto sa rozhodol, že všetko zvedie na troch neznámych mužov, ktorí ho k všetkému prinútili.
Všimol si, že má zakrvavené šaty, preto sa povyzliekal a našiel si v skrini niečo na prezlečenie. Svoje šaty a zakrvavený nôž skryl pri úteku pod kríky. Pokúšal sa chytiť domov nejaký autostop, ale potom sa rozhodol ísť na políciu. Aj preto, aby mohli pomôcť tej žene, ak ešte žije...
Vymýšľal si, klamal? Zdá sa, že nie. Podľa znalcov sa to skutočne mohlo takto odohrať.
A takto rozhodol súd
Karola obžalovali zo spáchania trestného činu vraždy a porušovania domovej slobody so zbraňou. Opäť sa k všetkému priznal. Aj na hlavnom pojednávaní. V práve na posledné slovo pred rozsudkom sa vyjadril: „Chcem len povedať, že veľmi, veľmi ľutujem... Viem, že si zaslúžim ťažký trest...“
Krajský súd uznal obžalovaného vinným, že v auguste 1999 viacerými bodnými ranami kuchynským nožom dobodal svoju obeť aj preto, aby ho neoznámila polícii. Spáchal teda trestný čin vraždy v úmysle zakryť iný trestný čin a trestný čin porušovania domovej slobody so zbraňou.
Odsúdil ho na dvanásť aj pol roka straty slobody a nariadil mu aj ústavné ochranné psychiatrické liečenie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 295
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 299
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 845
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 693
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 372
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 982
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 513
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 497
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 415
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Od nedele príde k zmenám cestovných poriadkov na prímestských linkách

Od 1. novembra budú prímestské spoje premávať v rozšírenom prázdninovom režime.

V Rooseveltovej nemocnici pribudli dve úmrtia na COVID - 19

Vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici zomreli 70-ročný muž a 82-ročná žena.

Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.

Pre dušičkový trh vypestovali tisícky chryzantém. Teraz môže veľká časť z nich skončiť ako kompost

Starostlivosť o chryzantémy sa začína už na jar, trvá niekoľko mesiacov.

Opakovaný test potvrdil, že primátor Nosko je pozitívny na nový koronavírus

Pozitívny test má aj poslanec NR SR a mestský poslanec Igor Kašper.

Pozitívni na ochorenie sú primátor Ján Nosko aj poslanec NR SR a mestský poslanec Igor. Kašper. Zatiaľ čo Ján Nosko má iba mierne príznaky, Igor Kašper ( vľavo) musel bojovať s vážnejšími príznakmi ochorenia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Už ste čítali?