Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Nechcel sa stať kriminálnikom

NEMAL TO V ŽIVOTE ľahké. Narodil sa v rodine kriminálnikov a on sa z plných síl snažil, aby bol iným, ako jeho príbuzní.

Chcel si spraviť maturitu a oslobodiť sa od spôsobu života, aký bol bežným v jeho komunite. Zdá sa, že sa mu to už nepodarí.
Dvere pojednávacej siene sa otvorili. Ruky v oceľových putách držal bezmocne pred sebou, vyplašene sa obzeral po zamračených ľuďoch na miestach pre verejnosť. Pozrieť sa do očí tým, ktorým spôsobil žiaľ, sa neodvážil. Pohľadom preletel senát v talároch, na chvíľočku sa zastavil pri prokurátorovi oproti. Sklopil zrak. Muži v uniformách ho obklopili po oboch stranách.
Nechcelo sa mu veriť, že mládenec, ktorého voviedli do pojednávacej siene, je vrahom. S necelými šesťdesiatimi kilogramami váhy, výškou stosedemdesiat centimetrov a takmer dievčenskou tvárou pôsobil ako chlapča, ktoré by mohlo akurát tak rozbiť v šibalstve susedovi okno. Nie ako zločinec, ktorý dokáže pripraviť iného človeka o život.
Predseda senátu si odkašľal.
„Pani zapisovateľka, píšte! Pred senát predstúpil obžalovaný...“
Hlavné pojednávanie sa začínalo.
„Pán prokurátor, môžete predniesť obžalobu!“
Čo objavil Peter
Bolo príjemné nedeľné popoludnie. Slnko hrialo. To vítali všetci obyvatelia. Pred necelým mesiacom ich mesto postihli záplavy, voda vnikla do domov, premočila múry, zničila maľovky, poškodila nábytok. Okná domov boli dokorán, ľudia vetrali, vysúšali.
Rodinný dom, v ktorom bratia Milan a Peter bývali, stál hneď vedľa hlavnej cesty, neďaleko autobusovej zastávky. Bolo niečo pred šiestou večer, keď sa Peter vracal domov. Bol na návšteve u starej mamy. Brat išiel na slávnosti v neďalekej obci, príde až neskoro večer, mama zostala doma.
V poslednom čase sa to na ich rodinu akosi všetko valilo. Zom-rel im otec, a aby toho nebolo ešte všetkého dosť, privalila sa voda.
Aj na ich dome boli okná dokorán. Aj oni využívali teplé počasie, aby slnko aspoň čiastočne odčinilo, čo napáchala voda.
Vošiel do domu. V chodbičke vedúcej do kuchyne stŕpol a zostal stáť ako vrazený do zeme. Ten pohľad ho úplne ochromil. Zabudol aj dýchať. Nechcel veriť vlastným očiam. Na podlahe ležala mama. Celá zakrvavená, pri jej hrudi krvavá kaluž. Elastické nohavice stiahnuté až po kolená, roztrhané nohavičky. Všetko, čo mali skrývať, bolo odhalené. Len s vypätím síl sa ovládol a utekal k rodine, do neďalekého domu, zavolať pomoc.
Oznámenie na polícii
O šiestej večer sa na polícii rozdrnčal zvonček pri vstupných dverách. Mladý muž, ktorý zvonček stláčal, sa im zdal byť hysterický. A zároveň opitý. Pod obraz. Keď prestal stláčať zvonček, kopal do dvier, do stien, búchal po plote.
„Čo je, čo sa stalo?“
„Je tam mŕtva žena!“
„Kde? Aká žena?“
„Boli tam traja zločinci! Mali nôž! Nútili ma! Musel som! Ja som musel!"
Mladý muž sa rozplakal. Po tvári mu stekali slzy. „Možno ešte žije! - pokračoval. „Treba jej ísť pomôcť!“
Z toho, čo nesúvisle mlel, sa im podarilo poskladať asi toľko: Traja muži ho vtiahli cez okno do domu, nútili ho vziať do ruky nôž a bodnúť ženu, ktorá ležala zakrvavená na zemi. Potom musel tú ženu obchytávať na intímnych miestach. Prikázali mu povyzliekať sa a obliecť si šaty zo skrine v dome. Videl tých mužov ako potom jeho šaty a nôž zahodili pod kríky. Muži ho nútili, aby s nimi odcestoval, ale on ušiel a utekal rovno na políciu.
Mladík po celý čas hystericky nariekal a presviedčal policajtov, aby s ním okamžite išli, lebo žena ešte možno žije a treba jej pomôcť. K domu ich môže zaviesť. Pamätá si aj miesto, kde zahrabali jeho šaty a nôž.
Potvrdené oznámenie
Znelo to nedôveryhodne, no pre každý prípad mládenca posadili do auta a nechali sa ním viesť. Doviedol ich k domu, pred ktorým už stála sanitka.
Zdalo sa, že mládenec si predsa len nevymýšľa. Aspoň nie všetko.
Vošli dnu. Žena v bielom plášti, ktorá sa predstavila ako lekárka rýchlej zdravotníckej pomoci, práve konštatovala násilnú smrť zavinenú inou osobou. Poškodená mala štyridsať osem rokov. Ktosi ju zavraždil viacerými ranami, ostrým bodnorezným nástrojom, pravdepodobne nožom.
Súdni znalci neskôr zistili, že páchateľ bodal veľkou intenzitou. Tri rany boli smrteľné. Žena sa pokúšala brániť. Pred ranami nastavila ruky, ktoré mala dorezané. Jedno bodnutie jej dokonca skrz-naskrz preniklo cez predlaktie.
Výpoveď mladého muža, o ktorom zistili, že sa volá Karol, nedávno mal devätnásť rokov, je nezamestnaný, doposiaľ súdne netrestaný, bola aspoň v jednom bode potvrdená. Odviezli si ho so sebou na ďalší výsluch. Najprv ale museli počkať, kým trošku vytriezvie.
Pri výsluchu sa ukázalo, že policajti mali dobrý nos a zvyšok príbehu, najmä s troma neznámymi mužmi a ich čudesnou nezákonnou aktivitou si Karol bohapusto navymýšľal. Po výsluchu ho vyšetrovateľ obvinil zo spáchania trestného činu vraždy a porušovania domovej slobody.
Rodinné memento
Karol patril medzi smoliarov. Osud sa k nemu zachoval macošsky. Nie je žiadnou slávou narodiť sa v rodine kriminálnikov... Matke sa narodil zaslobodna. Ešte bol maličký, keď ju zavreli. Sotva sa dostala na slobodu, zavreli ju zase. Matke syna odňali a vychovávala ho stará mama. Potom, vlastne od základnej školy, poznal už len život v internátoch.
V základnej škole sa mu spočiatku príliš nedarilo, preto ho preradili do osobitnej. Tam začal excelovať. Skončil s vyznamenaním. Prijali ho na učňovku, býval v internáte. Túžil po maturite. Vyzeralo, že sa mu to aj podarí. Že ho na maturitné štúdium prijmú. Zatiaľ bol ale bez práce.
Veľmi chcel žiť ináč ako jeho rodina. Veď takmer všetci okolo neho, všetci jeho príbuzní, boli čímsi poznačení. Dvaja strýkovia dokonca sedeli za vraždu. Mama sa teraz síce držala, ale už tiež bola za mrežami. Ich život bol pre neho mementom.
Veľmi si prial byť iným ako oni. Ale akosi mu nič nevychádzalo. Ba ešte aj frajerka ho nechala. Nedávno sa doviezla autom, za volantom ktorého sedel mladý muž. Predstavila ho ako svojho nového priateľa a Karolovi povedala, že sa s ním už nechce nikdy stretnúť. Bol z toho celkom zničený.
Dom po povodni
Deň predtým bral podporu. Mame, s ktorou teraz býval, dal tisícpäťsto korún. Na domácnosť. Zvyšok si nechal. Mal v pláne ísť na návštevu. K tete a ďalším príbuzným do neďalekého mesta. Hneď ráno sa vybral na zastávku autobusu. Neprišiel s prázdnymi rukami. Doniesol pollitrovku vodky a dve pivá. Teta si synovca tiež uctila. Padla pri tom ďalšia fľaša pálenky. Popoludní odišiel, no zastavil sa ešte so známou v neďalekom bare, kde si doprial niekoľko vínnych strekov s vodkou.
Cítil, že je už opitý, preto sa o piatej rozhodol ísť domov. Autobus na zastávke síce stál, no šofér odmietol opilca, ktorý mu búchal po kapote autobusu a mal vulgárne reči, odviezť. Karol zostal na zastávke. Cítil, že je veľmi unavený, opitý a potrebuje si oddýchnuť.
Všimol si, že na neďalekom dome sú dokorán otvorené okná. V opitej hlave sa zrodil nápad.
Vo výpovedi tvrdil, že dom sa mu zdal opustený, neobývaný. Vraj si chcel len trošku oddýchnuť. Vyspať sa z opitosti.
Nechcel niečo ukradnúť?
Tvrdil, že nie. Hoci väčšinu peňazí minul, ešte čosi mu zostalo a on nikdy nekradol. Nechcel byť ako jeho rodina.
Útok nožom
Vliezol cez otvorené okno. Z prvej miestnosti vošiel do chodbičky a odtiaľ do kuchyne. Nábytok bol odsunutý od rozmočených stien. Práve keď prišiel ku kuchynskej linke, uvidel vo dverách ženu. Rozkričala sa na neho. Čo tam vraj robí, a aby okamžite zmizol, lebo bude zle!
Tvrdil, že sa jej zľakol. Bál sa, že zavolá obyvateľov domu, mužov, a tí ho zbijú.
Na kuchynskej linke ležal veľký nôž. Zobral ho do pravačky. Tak, aby to žena nezbadala. Potom vykročil k dverám s tým, že ide preč. Ale žena sa vraj na neho zahnala. Tak pichol. Asi trikrát. Nevie presne. Na zem spadla už po prvom pichnutí, ale pichal ju ďalej. Potom zisťoval, či ešte dýcha. Naostatok jej stiahol nohavice, roztrhal nohavičky a obchytkával ju.
Prečo?
Nie preto, žeby mal sexuálne chúťky, ale napadlo mu, či na tele nezostanú jeho odtlačky. Preto sa rozhodol, že všetko zvedie na troch neznámych mužov, ktorí ho k všetkému prinútili.
Všimol si, že má zakrvavené šaty, preto sa povyzliekal a našiel si v skrini niečo na prezlečenie. Svoje šaty a zakrvavený nôž skryl pri úteku pod kríky. Pokúšal sa chytiť domov nejaký autostop, ale potom sa rozhodol ísť na políciu. Aj preto, aby mohli pomôcť tej žene, ak ešte žije...
Vymýšľal si, klamal? Zdá sa, že nie. Podľa znalcov sa to skutočne mohlo takto odohrať.
A takto rozhodol súd
Karola obžalovali zo spáchania trestného činu vraždy a porušovania domovej slobody so zbraňou. Opäť sa k všetkému priznal. Aj na hlavnom pojednávaní. V práve na posledné slovo pred rozsudkom sa vyjadril: „Chcem len povedať, že veľmi, veľmi ľutujem... Viem, že si zaslúžim ťažký trest...“
Krajský súd uznal obžalovaného vinným, že v auguste 1999 viacerými bodnými ranami kuchynským nožom dobodal svoju obeť aj preto, aby ho neoznámila polícii. Spáchal teda trestný čin vraždy v úmysle zakryť iný trestný čin a trestný čin porušovania domovej slobody so zbraňou.
Odsúdil ho na dvanásť aj pol roka straty slobody a nariadil mu aj ústavné ochranné psychiatrické liečenie.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 5. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 503
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 5 989
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 102
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 178
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 774
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 527
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 303
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 137
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 124
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 596

Blogy SME

 1. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 2. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 3. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 6. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 7. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 8. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 391
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 032
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 171
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 967
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 435
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 540
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 530
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


1 h
Ilustračné foto.

Župa vloží do spoločnosti 110-tisíc eur.


SITA 2 h
V Banskej Bystrici zasadili prvú lipu za obete pandémie nového koronavírusu.

Výsadba výnimočných líp bude pokračovať po celom Slovensku.


ROS 7 h

Vodička je vo vážnom stave, spolujazdec nehodu neprežil.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


13 h

V ankete uspelo až päť žilinských lekárov.


23. sep

Z miesta, na ktoré pred dvadsiatimi rokmi ľudia prichádzali s radosťou, sa stal objekt, od akého obyvatelia radšej odvrátia zrak. Avšak, možno už nie nadlho.


23. sep

Sieť supermarketov sa o expanziu v Žiline môže pokúsiť aj napriek tomu, že u mestským poslancov neuspela.


23. sep

Blogy SME

 1. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 2. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 3. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 6. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 7. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 8. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 391
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 032
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 171
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 967
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 435
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 540
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 530
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu