Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Dráma v zapadnutej dedinskej krčme

POCIT KRIVDY a nespravodlivosti, a zároveň neutíchajúca chuť na revanš, na odplatu, hlodajúce už desať rokov. To bolo motívom vraždy v tomto súdnom príbehu, ktorý sme vybrali v súdnom archíve.


Pach zvetraného piva z nepríliš často umývaného výčapného pultu, lacného tabaku a čerstvo naolejovanej doskovej podlahy, vytvárali charakteristický pach, vlastný len niekoľkým starosvetským krčmičkám, aké by človek mohol nájsť na Slovensku len v niektorých zapadnutých dedinkách. Cez okná otvorené dokorán dnu vnikal čerstvý vzduch neskorého letného večera.
Krčmár už dávno vyhlásil záverečnú. Vykladal staré čierne tonetky na o nič mladšie stoly, vymetal zadupané ohorky z cigariet. Bol rád, že sa mu bez väčších problémov podarilo vypuťkať posledných pripitých hostí, ktorým sa nechcelo domov. Buchot na dvere ho vytrhol zo snov o dobrej, hoci neskorej večeri, pohodlnej posteli. Najprv mu nevenoval prílišnú pozornosť. Kým sa neopakoval so stále rastúcou razantnosťou. Neochotne sa odšuchtal k dverám a zvrtol kľúčom. Postavu za dverami poznal. Poznal ju veľmi dobre. Veď boli rodinou.
„Nalej mi poldeci!“
„Mám už záverečnú!“
„Veď sa neondi, nalej!“
„Čo už s tebou... Ale iba za jeden, ako pre teba!“
Odzátkoval fľašu s rumom, odmeral po rysku a pohárik položil na pozinkovaný pult. Príchodzí najprv privoňal, potom vlial do seba jedným razom celý obsah pohárika a tľoskol jazykom.
Krčmár postrehol, že neskorý návštevník má od triezvosti veľmi ďaleko.
„Nože, nalej mi ešte za jeden!“
„Nenalejem! Je dávno po záverečnej a ty už máš vypité!
„Tak nenaleješ?“
„Nie!“
„Nalej, ty sviňa hnusná, lebo...!“
„Nie, už ti nenalejem!“
„Hm, myslím si, že medzi sebou ešte niečo máme, nie? Máš u mňa rováš!“
„Máš pravdu. Niečo medzi sebou skutočne máme!“
Chlapi, obaja tridsiatnici, si pozreli do očí. Hneď na to sa začali biť. Keď prestali, jeden z nich zostal bez pohnutia ležať na naolejovanej podlahe.

Skryť Vypnúť reklamu

Výpadok pamäte
Do pojednávacej siene vnikali cez vysoké klenuté okná lúče skúpeho januárového slnka, predierajúce sa pomedzi ťažké snehové mraky. Od času, keď jeden z tridsiatnikov zostal ležať a viac nevstával, prešlo viac ako pol roka.
Obžalovaný, s bielou páskou na rukáve, na vyzvanie vstal a podišiel k nízkemu stolíku. Bojazlivo si obzeral senát.
„Nepamätám si na to dobre. Pred časom som mal úraz hlavy, navyše, bol som veľmi opitý. Viem, že keď sme sa vrátili z návštevy, išiel som ešte na pivo. On ma z krčmy vyhadzoval, že je už záverečná. Nadával som mu. Napokon ma aj vyhodil. Viem, že kričal, preto som ušiel. Čo všetko sa tam dialo, naozaj neviem. Na podrobnosti si nepamätám...
„Obžalovaný, je zaujímavé, že si pamätáte iba na tie okolnosti, ktoré neosvetľujú trestný čin, zo spáchania ktorého vás obžalovali. Nespomeniete si ani na nôž?“
„Nie, nepamätám si...“
Bol to celkom obyčajný kuchynský nôž, s jedenásťcentimetrovou čepeľou. Ale aj obyčajný kuchynský nôž môže byť nebezpečnou zbraňou. Málokedy si to uvedomujeme, keď krájame chlieb. Nuž, nebezpečná môže byť aj taká vec ako mierumilovný počítač - ak ho niekto hodí sokovi na hlavu...
Oni dvaja priamo sokovia neboli. Niečo však medzi sebou mali. Niečo, po čom zostal rováš. Vrúbok. Časť svojsky chápanej krivdy, cez ktorú sa niekto nedokáže preniesť, zabudnúť. Ktorá môže prinášať chuť na odplatu. Revanš. Roky možno zostáva kdesi v úzadí, v podvedomí. No za určitých okolností sa dokáže predrať až na povrch a zahlodať sa do vedomia.
Preto si vložil do vrecka nôž.
Na návšteve u svokra
Od rána nemal najlepšiu náladu. So svokrom vychádzal veľmi dobre a rád k nemu chodieval. Vedel, že majú k nemu naplánovanú návštevu, čaká ich. No teraz sa mu na návštevu nechcelo. Zase sa mu vrátil ten sen. Nadránom sa prebudil, chvíľu sa prevaľoval, znovu zadriemal, a vtedy ten sen prišiel. Neuveriteľne plastický, farebný sen, s rovnako plastickými zvukmi: traktor rapotal, natriasalo ho na výmoľoch. Zreteľne cítil chvenie motora. Sedel v kabíne. Nebol sám. Bol to starý, už dosluhujúci Zetor. Kužele svetla sa prepaľovali cez tmu, osvetľovali šedavú poľnú cestu. Traktor nadhodilo. Poskočil. Nakláňal sa. Stále viac a viac.
Prebudil sa s boľavou hlavou. Hučalo mu v nej. Ale k svokrovi predsa len šiel.
Štrngli si. Po prvom poháriku sa cítil o niečo lepšie. Uvoľnil sa. Po treťom mu už stúpla nálada, usmieval sa. Kým sa znovu nezamyslel. Do mysle sa mu zase vtieral raňajší sen. Bol taký skutočný. Takmer ako naozaj. Presne ako vtedy, pred desiatimi rokmi.
Mali vtedy vynikajúcu náladu. Boli rozjarení. Traktor sa otriasal, sunul dopredu a...
„Zaťko, čože si taký sklesnutý, zamyslený? Nože, daj si ešte za jeden!“
„Dám, čože by som si nedal!“
Vďačne sa pozrel na svokra, ktorý mu doplnil pohárik a štrngol si s ním. Ale alkohol mu už dobrú náladu nevedel vrátiť, hoci mu svokor dolial ešte niekoľkokrát a pálenku už cítil v hlave.
Stále mu lietal po mysli traktor. A potom rinčanie plechu, tma a zhon, zápach dezinfekcie, postupný návrat do života. Myslel na to aj celou cestou domov. Ako sa to začalo?

Skryť Vypnúť reklamu

Bláznivý nápad
Boli ešte mládencami. Boli nielen príbuznými, ale i priateľmi. Vedeli, že v susednej dedine je svadba. Mal ju ich kamarát. Bolo by na škodu premeškať ju. Nezabaviť sa, nevypiť si. A navyše, ako by to vyzeralo, keby šťastnému páru nezagratulovali?
Neboli triezvi. Dopriali si zopár pohárikov. Vtedy mládenci dokážu navyvádzať kadečo. Zmiešanina recesie a nerozvážnosti vie priniesť aj najbláznivejšie nápady. Nápad bol na svete. Patril medzi tie bláznivejšie. Na svadbu predsa nepôjdu peši! Vedľa vo dvore je zaparkovaný traktor. Odvezú sa. Majiteľ traktora na to možno ani nepríde...
Za volant si sadol jeho kamarát. Motor chytil. Riadenie trochu strečkovalo, išli mierne kľukato, no predsa sa viezli. Dorazili šťastlivo. Na svadbe ich privítali ako sa patrí. Nešetrili na nich ničím. Aj sa pochválili ako prišli. Mladí sa na tom dobre zabávali. Potom sa rozhodli vrátiť sa domov. Samozrejme, že nie peši. Veď traktor treba aj vrátiť.
Traktor natriasalo po ceste. Kyvotalo ním. Zrazu poskočil a naklonil sa. Nakláňal sa stále viac. Prebehlo mu hlavou, že kamarát nezvládol volant a zišli z krajnice. Panebože! Prevrátime sa!
Potom už len rachot, teplo prehriateho motora, zápach nafty, iskričky pred očami, bolesť v hlave a tma.
Prebral sa až v nemocnici. Lekári hovorili o šťastí. Prežil zlomeninu lebky, ktorú utŕžil pod prevráteným traktorom.
Trestné stíhanie sa ani nezačalo. Jeho uprosili, aby ho nepodával. Veď je to jeho kamarát, rodina. A chudáčisko, už je v podmienke. A ak by sa to prevalilo cez súd, určite by musel za mreže, do basy.
Majiteľ traktora čušal. Čušal teda aj on. Bratranca uchránil od súdu, od basy. Od toho, aby mu musel platiť. A jemu sa nestalo nič. Vôbec nič. Mal len zopár škrabancov.
A čo on, ktorý na cestu traktorom tak škaredo doplatil? Zostalo mu bolenie hlavy a sny, vracajúce sa už po desať rokov. „Som somár!“ - zašomral si popod nos. „Mal som ho dať na súd. Platil by mi do konca života!“

Skryť Vypnúť reklamu

Nôž vo vrecku
Od svokra sa s manželkou vrátili až večer. Nebol triezvy. V hlave mu stále hlodali okamihy havárie. Boli to len sekundy, no jemu pripadali stále dlhšie a dlhšie. Nekonečne dlhé. Prečo by mal trpieť len on? Veď hlavným vinníkom je niekto druhý! A ten vyviazol tak, akoby sa nikdy nič nestalo!
Pocit krivdy, ľútej nespravodlivosti, v ňom narastal a narastal. Bujnel. Tak, ako ešte nikdy za desať rokov.
Doma jednoducho nemohol vydržať. Obrátil sa k žene.
„Idem ešte na pivo!“
„Dobre, ale nebuď dlho...“
„Nebudem...“
Pri odchode si nôž vložil do vrecka.
Chlapi sa začali biť. Päste narážali do tela, udierali do brucha, tváre. Na chvíľu sa do seba zaklínili, sácali sa, namykávali. Pri bitke sa dostali až k dverám. Von doslova vypadli. Opäť sa postavili na nohy a znovu sa bili. Bol to moment. Krčmár sa svojho soka usiloval kopnúť. Zrazu vyletela ruka. Smerovala rovno k hrdlu. Z ruky vyčnieval nôž. Na krčmárovu košeľu vystrekla krv. Zviezol sa na zem. Štvornožky sa ešte vyštveral do krčmy a spadol na podlahu. Bol mŕtvy.


Von sa zatiahlo. Za veľkými klenutými oknami poletoval sneh. Počúval tých ľudí, ktorí po jednom predstupovali pred päť vážnych tvárí v talároch. Počúval, ako svedkovia vypovedajú proti nemu, usvedčujú ho. Počúval: „Obžalovaný ma zastavil a pýtal sa, kde nájde poškodeného. Povedal som mu, že v krčme, že robí záverečnú. Odrazu, vôbec neviem prečo, ma chytil za krk a chcel ma udrieť. Úder som odrazil. Videl som, ako sa štverá po zavretých mrežiach a nazerá do miestnosti. Búchal na dvere, kým sa neotvorili. Vošiel dnu. Čo sa dialo ďalej, neviem. Pobral som sa domov.“
A potom ďalšia výpoveď: „Sledoval som ich asi z dvadsiatich metrov. Doslova vypadli z dvier. Hádali sa a potom bili. Jeden urobil prudký pohyb k hlave druhého a z jeho hrdla čosi vystreklo. Keď zodvihol ruku a bolo v nej vidieť ostrý predmet. Predmet potom pustil na zem. Ktosi zakričal: Pichol ho!“
Dôkazy sa vŕšili. Vychádzalo z nich len jediné - smrť mohol spôsobiť len muž sediaci na lavici obžalovaných. Podľa toho súd vyniesol rozsudok: Obžalovaný iného úmyselne usmrtil, čím spáchal trestný čin vraždy. Za to sa odsudzuje na trinásť rokov straty slobody.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 163
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 924
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 711
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 288
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 759
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 131
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 764
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 401
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 321
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 765
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Dôvodom sú nezhody okolo koncepcie udržateľného mestského rozvoja (UMR).

5 h

Návrh všeobecne záväzného nariadenia počíta s tým, že herne nebudú môcť byť umiestnené do 500 metrov od škôl, či zariadení sociálnych služieb.

5 h

Chcú tak získať viac miesta pre zákazníkov.

13 h

Na zásah vyslali profesionálnych hasičov aj niekoľko tímov dobrovoľných hasičov z okolia.

13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

12 h

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

4 h

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Záchranári odkazujú, nie každý s Covidom patrí do nemocnice.

17 h

Už ste čítali?