Nie. Slovenská atletika sa v Pekingu neprekonáva. Keby sa kladivárka Martina Hrašnová priblížila k svojmu osobnému rekordu (76,82), stala by sa olympijskou víťazkou. Zlato brala novým olympijským rekordom Bieloruska Meňkovová (76,34).
Posledný pokus našej kladivárky skončil v sieti, ona dopadla na zadok priamo v kruhu. Hlava trénera Jozefa Hanušovského skončila v dlaniach. Na detaile veľkej obrazovky Vtáčieho hniezda sa mu dalo prečítať z pier: „Ježišmária!“ Hrašnová výkonom 71,00 skončila rovnako ako Charfreitag ôsma. Dvadsaťpäťročná členka banskobystrickej Dukly prišla do mixzóny vysmiata. Zo zúfalstva.
„Som sklamaná. Chcela som oveľa viac, ale veľa som kazila. Mrzí ma, že som si zbabrala prvé veľké finále. Je mi ľúto, že som zranila seba aj mnohých ľudí okolo, čo mi dôverovali. Jednoznačne som chcela medailu, trúfala som si na 74 metrov, čo som na sústredení v japonskom Koči bežne hádzala bez problémov.“
Neutešovalo ju, že vo svojom prvom finále v kariére predsa len postúpila do užšej osmičky. Tri z jej šiestich pokusov boli neplatné.
„Kladivo som hodila do siete už na rozcvičke. Nerobila som si z toho ťažkú hlavu. Druhý pokus ma mrzí, bol najdlhší, no skončil tesne mimo výseče na ľavej strane. Aj pri piatom meranom som kladivom pri otočke škrtla o zem, nemohlo letieť optimálne. Škoda, opakujem, že som veľmi túžila po mediale. Nosila som ju v hlave celú noc pred pretekmi. Možno som mala byť v myšlienkach skromnejšia a sústrediť sa radšej iba na techniku.“
Po každom pokuse zabehla do rohu oválu za trénerom Hanušovským: „Potvrdil mi chyby, o ktorých som vedela. Povzbudzoval ma, že mám formu a musí to prísť. Po treťom pokuse znamenajúcom postup som bola úplne pokojná. Tiež som si bola istá, že ešte musím hodiť bližšie k 75 metrom. Každý ma pred pretekmi vyprevádzal, aby som si finále užila. Nik ma neťažil medailovým očakávaním. Asi iba ja sama.“
Martina Hrašnová nebola jedinou kladivárkou, ktorá zhorela. Olympijská víťazka zo Sydney 2000 Poľka Skolimowská mala tri prešľapy, vlaňajšia majsterka sveta Betty Heiderová hodila po dvoch prešľapoch slabých 70,06 m. Pre Slovenku toto konštatovanie nemôže byť útechou, ani ospravedlnením. Sklamala.
V pekinskom finále si iba Číňanka Žang zlepšila tohtoročný najlepší výkon, ostatné pretekárky za ním o čosi zaostali. Hrašnová však riadne. Poradie na stupni víťazov je takmer totožné s tabuľkami 2008. Pribudla naň iba Žang a vypadla Hrašnová.
Martina Hrašnová si po skončení olympijského vrcholu roka aj poplakala a prežívala veľké sklamanie. ,,Ani sa mi nechce veriť, že som hodila vo finále 71 m. Aj na tréningoch je to podpriemerný výkon. Zbabrala som si to sama, s technikou jednotlivých pokusov nemôžem byť spokojná,“ smútila po finále Martina Hrašnová.
Dvadsaťpäťročná atlétka Dukly Banská Bystrica vo svojom prvom veľkom seniorskom finále kariéry doplatila na technické chyby pri jednotlivých pokusoch. Prvý, tretí a piaty sa síce merali, ale ani tie neboli úplne podľa jej predstáv. V druhom skončilo kladivo z jej rúk mimo výseče, vo štvrtom a šiestom v sieti klietky. ,,Vôbec mi nejde do hlavy, že to takto dopadlo. Verila som, že aspoň jeden zo šiestich pokusov musí byť technicky dobrý. Málokedy som so svojimi pokusmi spokojná, ale toto bolo veľmi, ale veľmi zlé. Určite to bola moja najhoršia súťaž v tomto roku,“ priznala Hrašnová.
Zverenkyňa trénera Jozefa Hanušovského sa pred pekinskými hrami cítila v dobrej forme a túžila hádzať ďaleko. V stredu večer by ju potešil pokus za 74 m, ktorým by mohla brať medailu. Tesne pred finále sa cítila byť dostatočne uvoľnená, aj keď priznala, že od pondelkovej kvalifikácie sa na svoju súťaž sústredila asi až príliš. ,,Ja som si to finále už veľakrát odhádzala v hlave. Ťažko sa mi potom zaspávalo, nevedela som prestať myslieť na súťaž. Škoda, že to napokon nedopadlo rovnako ako v mojej hlave. Medailu som určite chcela. Možno som mala byť trocha skromnejšia a viac sa sústrediť na techniku,“ zamýšľala sa slovenská ženská kladivárska jednotka, ktorá vyrovnala najlepšie umiestnenie atléta spod Tatier na pekinských hrách. Jej sklamanie je o to väčšie, že ju podporovalo veľa ľudí a všetci jej držali palce. Pre mnohých bola adeptkou na medailu, aj keď medzi kolegyňami - atlétkami sa o tom nerozprávalo.
Hrašnovej séria
1. pokus (68,28 m): Hoci neprekonala hranicu 70 metrov, po úvodnej sérii jej patrila lichotivá 5. priečka.
2. pokus (nevydarený): Štvorkilové kladivo zaletelo niekde medzi 72 a 73 metrov, avšak tesne mimo výseče. Hneď po pokuse sa Hrašnová vybrala po radu za trénerom Jozefom Hanušovským sediacim v hľadisku.
3. pokus (71,00 m): Na poslednom postupovom mieste mala poľská reprezentantka Wlodarczyková 69,39 m, tento výkon potrebovala Hrašnová prekonať. V kruhu zvládla štyri obrátky, hodila rovných 71,00 m a dostala sa na šiestu priečku. Potom ju ešte prekonala práve Wlodarczyková (71,56), takže do užšieho finále medzi osmičku najlepších sa kvalifikovala zo 7. miesta.
4. pokus (nevydarený): Pokus Hrašnovej nevyšiel, kladivo sa ocitlo v ochrannej sieti. Keďže Francúzka Montebrunová dosiahla 72,54 m, slovenská rekordérka klesla na 8. miesto.
5. pokus (70,19 m): Tretí platný pokus v súťaži, avšak ďaleko za očakávaním.
6. pokus (nevydarený): Dovŕšenie nie najlepšieho dňa. Kladivo letelo znovu do ochrannej siete a Hrašnová okúsila po páde aj tvrdosť pekinského vrhačského kruhu.