Skúsený Peter Korčok (na fotografii), ktorý pomýšľal aj na miesto v elitnej desiatke, pekinskú päťdesiatku nedokončil pre problémy s pravým stehenným svalom. Z trate zišiel už po 12 kilometroch. Miloš Bátovský, pred štyrmi rokmi osemnásty, sa prepadol o sedemnásť priečok. Kazimír Verkin prešiel cieľom posledný, štyridsiaty siedmy, so stratou takmer 45 minút na víťazného Taliana Schwazera.
V závere došla energia
,,Zo začiatku som sa necítil dobre, pobolievali ma obe holene. Musel som vydržať, kým bolesť ustúpi. Po dvanástich kilometroch to prešlo a ja som sa dobre rozchodil. Mal som to rozbehnuté rovnako ako v Aténach, tesne pod štyri hodiny a až do 40. kilometra to vyzeralo nádejne,“ opisoval 29-ročný Miloš Bátovský svoju druhú olympijskú päťdesiatku v kariére. ,,V závere mi však došla energia a z očakávaného posunu dopredu nič nebolo. Som sklamaný, veľmi ma trápi, že som nedosiahol lepšie umiestnenie.“
Bátovského aj Verkinovo účinkovanie na trati chodeckého maratónu nemožno nazvať inak ako obrovským trápením sa. Záverečných 10 kilometrov odkráčali obaja v „prechádzkovom“ tempe na pokraji síl za 54:52, resp. 58:52 min. Do cieľa vo „Vtáčom hniezde“ ich posunula len pevná vôľa. ,,Na štadión som prišiel už polomŕtvy. Bozky na kameru som posielal z posledných síl, sotva som zodvihol ruky. Už som skutočne ani nevedel, ako kráčam,“ tvrdil vyčerpaný Kazimír Verkin.
Verkin radšej vyzul tenisky
Pred olympiádu avizoval, že päťdesiatka v Pekingu bude asi jeho posledná v kariére. Na tomto rozhodnutí mohlo niečo zmeniť iba mimoriadne priaznivé umiestnenie. Nestalo sa a v 36 rokoch definitívne skončil. ,,V cieli som si vyzul tenisky a nechal som ich na dráhe. Tak sa končí chodecká kariéra. Nemám už chuť opäť prežívať takéto muky. Chôdza je náročná športová disciplína, človeku berie zdravie, ktoré mu nik nikdy nevráti,“ dodal Verkin.
Priznal, že posledných 15 kilometrov sa veľmi vytrápil. ,,Na tridsiatom šiestom kilometri som začal močiť krv a nevedel som, čo sa bude so mnou diať ďalej. Slabšie typy by to už asi vzdali,“ pripomenul.
Do cieľa silou vôle
Zverenec Martina Pupiša je však veľký bojovník. S chôdzou sa nechcel lúčiť so zápisom DNF (did not finish) vo výsledkovej listine olympijskej súťaže. ,,Tí, čo ma poznajú, vedia, že sa nevzdávam a bojujem vždy do konca. Do cieľa som prišiel len silou vôle. Netušil som, že som posledný. A čas 4:21 v tomto teple? Na viac som naozaj nemal. Mal som len obavy, či vôbec dokončím.“
Slovenský chodec Kazimír Verkin pútal pozornosť divákov pri trati olympijských pretekov na 50 km aj svojím účesom. Na zadnej časti hlavy mal melírom nakreslené rovnako ako v Aténach 2004 olympijské kruhy. ,,Ani tentoraz som si ich neodpustil. Malo tam byť ešte niečo viac, ale melírom sa zle píše na hlavu. Je to moje bojové pomaľovanie, niečo podobné mali v minulosti Indiáni,“ uviedol Verkin, ktorému farbu na vlasy naniesla jeho exmanželka ešte pred odchodom do Ázie.
Bátovský nechcel vzdať
Vzdať nechcel ani Miloš Bátovský, hoci aj on toho mal po 40 kilometroch plné zuby. ,,Keď na mňa prišla kríza, najprv som nechcel tempo zvoľniť a snažil som sa udržať ho. Ale uvedomil som si, že ak tak neurobím, nemusel by som dôjsť do cieľa. Mrzí ma, že sme si nešťastne načasovali formu,“ krútil hlavou nespokojný chodec banskobystrickej Dukly.
,,Túžil som, aby sa moje pekinské umiestnenie začínalo jednotkou. Preteky však ukázali, že chodecký svet sa rýchlo posúva dopredu a my sme tento nástup nezachytili.“
Miloš Bátovský počas pretekov zaregistroval, že jeho kolega z reprezentácie Peter Korčok už nie je na trati a pridal aj vysvetlenie, čo sa stalo: ,,Na štart išiel s natiahnutou kolennou šľachou na pravej nohe. Začala ho pobolievať minulý týždeň po vylaďovacom tréningu na 25 km. Snažil sa to dať do poriadku, ale jeden deň ho to bolelo a druhý nie. Vo vysokom tempe, keďže Peter mal ambície na popredné umiestnenie, sa však päťdesiatka s takýmto zranením nedá prejsť.“