Podľa všetkého si však obyvatelia obce môžu vydýchnuť. Zásoby uránu sú v okolí malé. Obavy obyvateľov z možnej ťažby sú tak, zdá sa, zažehnané.
Skontaktovali sme sa s Ivanom Ožvoldom, jedným z konateľov spoločnosti Crown Energy, ktorý nám povedal: „Na základe prieskumu, ktorý sme prednedávnom urobili, sme sa rozhodli podať návrh na zrušenie prieskumnej oblasti, nakoľko výsledky geologického prieskumu sú neperspektívne.“
Prieskumná oblasť má vyše 14 kilometrov štvorcových, pričom zasahuje aj do katastrov obcí Priechod, Baláže, Nemce, Uľanka a Špania Dolina.
Schvaľovanie prieskumov rieši Geologický zákon. Jediným účastníkom je spoločnosť, žiadajúca o otvorenie prieskumnej oblasti. Ak splní všetky potrebné náležitosti, Ministerstvo životného prostredia SR musí žiadateľovi vyhovieť. Povolenie na prieskum však ešte automaticky neznamená aj povolenie ťažby.
Obec Selce dostala rozhodnutie len ako súčasť platobného dokladu, keďže podobné prieskumy sú spoplatnené. V tomto prípade išlo o sumu tritisíc korún (99,50 eur) za meter štvorcový. Časť peňazí sa odvádza do Environmentálneho fondu, časť jednotlivým obciam, v závislosti od veľkosti dotknutého územia.
Obec prieskum odmietla
Ako nám povedala Božena Zázrivcová, starostka obce, „hoci išlo len o morálne stanovisko, ktoré nič neriešilo, obecné zastupiteľstvo prieskum jednoznačne odmietlo. Okrem toho sme požiadali o projektový spis.“
Viac možností by obec mala v prípade, ak by začalo správne konanie o povolení ťažby. „To už spadá pod Banský zákon, pričom jeho účastníkom by bola aj obec. Dúfame však, že až tak ďaleko to nezájde. V tomto momente je na ťahu spoločnosť Crown Energy, ktorá požiadala o prieskum. Musíme počkať, aké kroky podnikne,“ dodala.
Nateraz obec spolupracuje s organizáciou Greenpeace, ktorá iniciovala petíciu, žiadajúcu zastavenie prieskumov vo všetkých lokalitách na Slovensku. Aby sa ňou ministerstvo životného prostredia zaoberalo, je potrebné nazbierať minimálne 100-tisíc podpisov.
Starostka uviedla, že „obec sa snaží o rozvoj cestovného ruchu. V blízkosti sa nach ádzajú dve lyžiarske strediská - Šachtičky a Čachovo, v ich okolí sa rozrastá chatová oblasť. Zároveň je tu do budúcnosti potenciál vzájomného prepojenia susediacich stredísk pomocou lanoviek. V prípade, ak by celá záležitosť dospela až do fázy, že by sa naozaj začala samotná ťažba, toto všetko by mohlo byť samozrejme ohrozené."
Negatívny dopad by s najväčšou pravdepodobnosťou pocítili aj obyvatelia blízkej Banskej Bystrice, keďže ruda sa musí niekde spracovať, niekde musí byť umiestnené odkalisko. Podľa organizácie Greenpeace by bol ďalším problémom rádioaktívny plyn radón, ktorý sa uvoľňuje pri ťažbe a má silné karcinogénne účinky. Takisto škodlivá by bola aj vyťažená hornina, z ktorej 99 percent končí ako odpad, no stále si zachováva vysoké hodnoty rádioaktivity. To všetko by malo zlý vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Domáci preto dúfajú, že výsledky spomínaného prieskumu sú konečné.