Rumanovská si niečo podobné nepamätá

Banskobystrické hádzanárky vyhrali v medzinárodnej súťaži WHIL nad Pískom, celkove padlo 85 gólov, čo znamená, že v každej minúte priemerne 1,4. Najlepšou streľkyňou zápasu bola Katarína Lapinová so štrnástim gólmi.

Začiatok však na víťazstvo Bystričaniek nevyzeral. V siedmej minúte prehrávali o dva góly (3:5), až potom prišiel obrat. Na palubovku poslal tréner Ivanu Žigovú a tá pomohla tromi gólmi k obratu. V 12. minúte už domáce viedli o štyri góly (9:5) a náskok si dlho udržiavali. V závere polčasu však dovolili Českám znížiť na rozdiel dvoch gólov a nezvládli ani úvod druhej časti. Po dvoch minútach bolo vyrovnané a po nepremenej sedmičke Lapinovej sa zdalo, že súper bude vo výhode. Nestalo sa, lebo Lapinová svoju chybu napravila dvomi gólmi, o chvíľu ju napodobnila Rumanovská a keď Kollárová v 38. min zvýšila na rozdiel štyroch gólov (27:23) začal sa jasne črtať víťaz. Policajtky potom postupne zvyšovali náskok. V 45. min viedli o päť (32:27), v 51. o šesť (37:31), v 53. o sedem (39:32) a v 55. min dokonca o osem (41:33) gólov. V posledných piatich minútach však dovolili Písku skorigovať výsledok na prijateľnejší rozdiel.
Udalosťou prvého zápasu bol aj návrat hráčok, ktoré stáli pri najväčších úspecho banskobystrickej hádzanej. Po materských dovolenkách sa vrátil Monika Kollárová (za slobodna Lapinová), Martina Rumanovská (Ozimá), Lenka Hajíčková a pridali sa k Jane Oborilovej, ktorá hrala už v minulej sezóne po návrate z Nemecka. Navyše po zranení nastúpila aj Zuzana Vargová, ktorá tiež pomohla k zvýšeniu kvality hry. ,,Toľko gólov v ligovom zápase som nevidela už pekne dlho. Hralo sa bez obrán. V úvode sme mali ťažké nohy, jednoducho sme sa nechytili a museli sme pomôcť aj brankárke,“ povedala Martina Rumanovská.
Staršie hádzanárky sa síce ťažšie rozbiehali, ale potom predviedli niekoľko pekných akcií. Na druhej strane v záveroch polčasov akoby im dochádzali sily. ,,No, je to tak. Začali nám dýchať na krok, našťastie sme mali dostatočný náskok. Máme za sebou málo tréningov a musíme sa ešte lepšie zohrať. A dobehnúť fyzické resty. Na začiatok to však nebolo zlé, ešte sa môžeme zlepšiť,“ dodala „Ozi“.
V sobotu padol aj osobný rekord Katky Lapinovej, ktorá strelila štrnásť gólov. ,,V minulej sezóne som dala dvanásť, na štrnásť si nepamätám. Hralo sa mi veľmi dobre. Vedeli sme, že súper bude behavý, viac nás prekvapil streľbou zo stredných vzdialeností, čakali sme, že sa viac bude tlačiť na šestku. Ostatné taktické rady trénera sme splnili,“ povedala Lapinová.
Pred a po prestávke to vyzeralo, že bystričanky strácajú rytmus, ale nakoniec sa rýchlo preorientovali. ,,Ťažko sa hrá, keď začali hrať osobnú obranu na Moniku Kollárovú, ktorá je tvorcom hry. Museli sme sa tomu prispôsobiť, čo trvalo niekoľko minút. V závere, keď bolo o výsledku rozhodnuté, sme si mohli dovoliť vyskúšať si nejaké signály, chceli sme niečo ukázať aj divákom, nech sa pobavia. Lebo neverím, že v ďalších stretnutiach budeme mať podobnú možnosť,“ dodala Lapinová, ktorá tiež privítal návrat sestry a ďalších hráčok. ,,Je to super, mladé sa majú od koho učiť. Priniesli skúsenosti, ale káder treba ešte doplniť. Chýba dotiahnuť registráciu štyroch dievčat, ktoré už s nami trénujú.“
Minulý týždeň bol v klube kritický, rozhodovalo sa, či vôbec bude pokračovať v činnosti. Našťastie sa podarilo dať veci do poriadku, navyše športový riaditeľ Ivan Sauch odcestoval do Švajčiarska podpísať zmluvu s novým sponzorom.

Hlasy trénerov
Ivan Pompoš, B. Bystrica: ,,Spokojný som s víťazstvom. Úvodný zápas sezóny sa niesol v znamení množstva technických chýb a neuceleného výkonu z obidvoch strán. Podobný zápas s takým množstvom gólov sa len tak ľahko nevidí. Nefungovali obrany, v útoku sme sa však presadili, dievčatá našli svoju tvár. Predvádzali hru s akou sa chceme prezentovať aj v ďalších súbojoch. Pestro v útoku, akcie boli veľmi pekné. Mrzí ma obrana. Neplnili sme to, čo sme si povedali, nepristupovali sme k súperkám, išli do preskokov. Ešte máme pred sebou veľa roboty. Potešilo ma, že sa mi podarilo zapojiť tri dorastenky, s ich výkonmi som spokojný. Brankárka Gondová chytila niekoľko gólov, snažili sme sa ju povzbudiť a aj keď dostala niekoľko „ušmudlaných“ gólov, nemám jej čo vytnkúť. Práve naopak. Chcem ďalej zapájať mladé odchovankyne klubu.“
Ján Salač, Písek: ,,Rozhodol prvý polčas, keď po našom sľubnom náskoku v prvých minútach sa dievčatá trochu zasekli. Súper vyrovnal a posupne navyšoval skóre. Vôbec sa nám nechytil brankárky, ktoré to však nemali jednoduché, lebo sme ubránili možno jeden-dva útoky domácich. Dať 40 gólov, môže byť, ale dostať 45 je katastrófa. Mali sme deravú obranu a asi 25 gólov sme dostali z postu pivota. V druhom polčase si skúsené domáce hráčky náskok udržali, nepustili nás do ničoho. Naše dievčatá musím pochváliť za bojovnosť.“ ⋌