Školskú reformu v najbližších dňoch najviac pocíti 110-tisíc prvákov a piatakov na 2 254 základných školách a prváci na stredných. Obsah ich učiva bude prispôsobený a voľnejší.
Rušia sa úrovne maturiy
Školy dostanú viac priestoru učiť po svojom. Štát určí prostredníctvom štátneho vzdelávacieho programu približne 70 percent učiva, ktoré bude povinné. O zvyšných 30 percentách rozhodnú samotné školy v školských vzdelávacích programoch. Podiel školských vzdelávacích programov na celkovom rozsahu sa bude líšiť od druhu školy a ročníka. Najväčšiu voľnosť budú mať napríklad posledné ročníky stredných škôl, kde to bude až polovica učiva.
Zákon zachováva povinnú desaťročnú školskú dochádzku. Umožní aj individuálne vzdelávanie, no deti budú môcť doma učiť len ľudia s pedagogickým vzdelaním. Zmeny čakajú aj maturity, rušia sa úrovne A, B a C, zostane len jedna spoločná.
Reforma zasiahne aj osemročné gymnáziá. Prináša obmedzenie, pretože na takomto type škôl bude môcť študovať len päť percent detí z populačného ročníka.
Školské vzdelávacie programy
Pred prázdninami mali mnohé školy obavy, ako budú stíhať tvorbu vzdelávacích programov. Učitelia tak museli pracovať aj počas dovolenky.
V Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej čaká prvákov informatika a jeden cudzí jazyk. Piataci si zo štyroch predmetov môžu vybrať dva povinne voliteľné. Ponúknu im takisto informatiku, nový predmet podnikanie v cestovnom ruchu, mediálnu výchovu a posledný vyučovací predmet bude zameraný na životné prostredie. Riaditeľ školy Ivan Smerek povedal, že v týchto dňoch už finišujú na kompletizácii materiálov.
Školáci v Základnej škole v Štítniku dostanú v piatom ročníku ako nový predmet regionálnu výchovu.
V Základnej škole J. Hronca v Rožňave budú mať prváci ako voliteľný predmet cudzí jazyk. Novému predmetu vyčlenili dve vyučovacie hodiny a jedna hodina pripadne informatike.
Zmeny aj do náboženskej výchovy
Nové učebné osnovy sa dotknú aj náboženskej výchovy. Štátny pedagogický ústav v týchto dňoch rokuje o zmenách s katolíckou cirkvou. Na ústave zasadala predmetová komisia tohto predmetu a posudzovala nové osnovy pre prvý, piaty ročník a pre prvý ročník gymnázií.
Sexuálna výchova nebude ako samostatný predmet. Tak ako doteraz bude súčasťou etickej výchovy, biológie a ďalších predmetov, napríklad aj informatiky. „Pridali sme tam psycho-sociálny tréning, ktorý sa môže uskutočňovať v prvom ročníku strednej školy,“ povedal Július Hauser, riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu.