Pred 50 rokmi požiadalo maďarské ministerstvo školstva československú stranu o vyslanie hosťujúceho pedagóga na slovenské gymnázium do Békešskej Čaby.
Ponuku prijal Karol Langstein, rodák z Fiľakova, ktorý už niekoľko desaťročí žije v Banskej Bystrici. Stal sa tak prvým oficiálnym hosťujúcim slovenským učiteľom v Maďarsku.
„Na tomto gymnáziu som pôsobil tri roky, pričom ako výhoda sa ukázala znalosť maďarčiny, ktorú som ako rodák z Fiľakova ovládal. Žiakom som tak mohol odborné výrazy z chémie a biológie, ktorú som tam učil, uviesť v oboch jazykoch – svoje znalosti teda mohli bez problémov využiť na maďarských vysokých školách,“ povedal Karol Langstein.
Príchod do Békeškej Čaby bol pre neho veľmi príjemný – ostatní kolegovia, ale aj obyvatelia, ho veľmi dobre prijali. Najmä slovenskí obyvatelia Békešskej Čaby boli veľmi radi, keď mohli počuť spisovnú slovenčinu a dozvedieť sa viac o živote v domovine.
„Treba si totiž uvedomiť, že mimo Slovenska žili vyše 300 rokov. Používali veľa archaizmov a moderné výrazy, ktoré priniesla doba, preberali z maďarčiny. Takejto slovenčine bolo teda niekedy dosť ťažké rozu-mieť, čo komplikovalo aj samotný vyučovací proces. Práca to však bola aj napriek tomu nádherná, a mnohí moji bývalí žiaci sa uplatnili ako lekári, diplomati a podobne. Jeden sa dokonca stal atómovým fyzikom,“ uviedol.
Rozhodnutie odísť učiť do Békešskej Čaby bolo pre neho významné nielen z profesionálneho hľadiska, ale aj súkromného. Našiel si tam totiž svoju manželku Evu.
Po ukončení pobytu v Maďarsku sa Karol Langstein vrátil späť do Banskej Bystrice, kde až do dôchodku pôsobil na Pedagogickej fakulte.
Trvalo ďalších 28 rokov, kým sa do Békešskej Čaby dostal slovenský učiteľ. Bol ním Miroslav Kmeť, zhodou okolností žiak Karola Langsteina.