Strata životného partnera je závažnou traumou.„Je to veľká zmena v doterajšom živote, ktorej
je nutné sa prispôsobiť,“ hovorí psychoterapeutka Eva Janíková.
Odhliadnuc od praktických povinností, ktoré na žijúceho partnera prechádzajú, stráca podporu v závažných rozhodnutiach, spoločníka pri záujmoch, no najmä bytosť, s ktorou je za roky spolunažívania prepojený.
Smutné formality
Prvou zaťažkávacou skúškou, ktorú musí pozostalý partner napriek hlbokému žiaľu zo straty blízkeho absolvovať, je vybavenie radu formalít, ktoré treba bezodkladne po smrti blízkeho vyriešiť. S mnohými môže vypomôcť aj rodina.
Ak došlo k úmrtiu v domácnosti, prvou povinnosťou je zavolať lekára z pohotovosti. Prehliadku mŕtveho tela vykoná lekár poverený Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten vyplní list o prehliadke mŕtveho, prípadne nariadi pitvu. Po vykonaní prehliadky treba kontaktovať dispečing na odvoz zosnulých a pohrebnú službu.
Ak úmrtie nastalo v nemocnici, spoja sa s vami jej pracovníci a poskytnú vám všetky informácie o úmrtí i o mieste, kam zosnulého previezli.
Pohrebnú službu vyberajte
Pohrebná služba, ak je seriózna, vie byť účinným pomocníkom. Niektoré ponúkajú kompletný servis. Okrem ponuky truhly, zabezpečenia pochovania zosnulého na cintoríne alebo v krematóriu, priebehu pohrebného obradu vrátane kvetov a vencov, pridelenia hrobového miesta a vydania užívacieho práva na hrobové miesto na cintoríne, vyhotovia aj parte, objednajú oznámenie o úmrtí v tlači, pomôžu s vybavením úmrtného listu na matrike i príspevku na pohreb.
V prípade, že pozostalí chcú aj alebo len cirkevný pohreb, musia osobne navštíviť farnosť. „So zosúladením termínu pohrebu a možnosťami fary pomôže aj vybavovateľka pohrebnej služby,“ hovorí Miloslav Hrádek z bratislavskej pohrebnej služby Marianum.
Zabezpečenie dôstojnej rozlúčky nie je lacná záležitosť. Náklady zvyčajne predstavujú sumu okolo dvadsať- až tridsaťtisíc korún (zhruba 660 až 990 eur). Pri výbere pohrebnej služby je vhodné sa riadiť referenciami známych a zaváži aj preveriť si celkový prístup pracovníkov k pozostalým.
Pohreb nemusí zabezpečovať tá pohrebná služba, ktorá zabezpečovala napríklad prevoz zosnulého z nemocnice.
Matrika
Ak vybavenie zápisu do knihy úmrtí nezveríte pohrebnej službe, čaká vás návšteva matriky.
Údaje matrike poskytuje osoba, ktorá vybavuje pohreb a to najneskôr do piatich pracovných dní, keď sa dozvedela o úmrtí. Túto nevyhnutnú záležitosť môže vybaviť aj prostredníctvom matričného úradu v mieste je trvalého pobytu.