Jej užívateľmi sú najmä stredoškolskí a vysokoškolskí študenti, ale aj zamestnanci verejného a súkromného sektora. Po skončení letných prázdnin sa záujem o služby knižníc opäť zvyšuje. Návštevníci ŠVK sa pritom môžu tešiť na vyšší štandard ponúkaných služieb.
„V súčasnosti vrcholí modernizácia, ktorá si vyžiadala viac ako 12 miliónov korún (vyše 385-tisíc eur). Tá je súčasťou širšieho projektu, realizovaného na viacerých miestach Slovenska, ktorého cieľom je vzájomné prepojenie vedeckých, akademických a špecializovaných knižníc. Po jeho dokončení tak bude získavanie informácií efektívnejšie,“ povedala Oľga Doktorová, vedecká tajomníčka knižnice.
Od februára 2008 môžu návštevníci využívať miesto prvého kontaktu, ktoré vzniklo v zrekonštruovaných vstupných priestoroch budovy. Ďalšou novinkou, prístupnou od 2. septembra, je zmodernizovaná Študovňa hudobnín a audiovizuálnych dokumentov, vybavená novými multimediálnymi počítačmi. V nej je užívateľom k dispozícii interná zvuková databáza nahrávok. Už pred pár rokmi nastala zmena v jej umiestnení. „Kým v minulosti sa nachádzala v iných, samostatných priestoroch, v súčasnosti už sídli v hlavnej budove,“ dodala.
Pracovníci knižnice sa rovnako snažia neustále rozširovať knižničný fond. „V súčasnosti máme v našom fonde asi dva milióny dokumentov, pričom ročne nám pribudne zhruba 12 000 zväzkov. Od februára tohto roku sme spustili službu, ktorá umožňuje našim používateľom, ale aj zamestnancom, elektronickou formou podávať akvizičné návrhy. V prvom polroku sme zaznamenali 230 podaní,“ uviedla.
„Archív Štátnej vedeckej knižnice ukrýva aj historicky cenné knihy. Vo Fonde starých a vzácnych tlačí máme takmer 12 000 zväzkov, pričom niektoré z nich pochádzajú až zo 16. storočia. Najstaršie dielo je z roku 1513,“ povedala Oľga Doktorová.
Autor: Patrik Krnáč