Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Kúzlo Banskej Bystrice jej pomáhal objavovať Anton Anderle

PO DVOCH ROKOCH sa začiatkom októbra do Banskej Bystrice opäť nasťahujú bábkové divadlá, bábky, herci, herečky a príbehy z rôznych kútov Európy.

Program už šestnástej Bábkarskej Bystrice sľubuje nielen množstvo zážitkov ale tiež tri ceny, ktoré na medzinárodnom festivale udeľujú tri poroty. Je to Cena diváka, ktorú, samozrejme, udeľujú diváci, ďalej je to Hašterica, cena za tvorivý čin v slovenskom bábkovom divadle a Cena Henryka Jurkowského, ktoré udeľujú odborné poroty. Do jednej z nich aj tohto roku zasadne Nina Malíková. Teatrologička, dramaturgička, novinárka... a v neposlednom rade, po svojom otcovi, významnom českom bábkarovi Janovi Malíkovi, tiež bábkarka.
Dalo by sa povedať, že ste vyrastali s bábkami, čo iste ovplyvnilo váš život. Uvažovali ste niekedy aj nad iným životným smerom, než venovať sa bábkovému divadlu a všetkému, čo s ním súvisí? Pokiaľ viem, študovali ste dejiny...
-Nechcem nikoho vyľakať, ani mu kaziť ilúzie, ale bábkovému divadlu som dlho nevenovala pozornosť. Celkom iste to bolo preto, že vyrastať v tieni takej osobnosti, ako bol môj otec Jan Malík, nebolo vôbec jednoduché. Možno to bola taká osobná revolta. Chcela som robiť divadlo, dokonca som sa pokúšala, neúspešne, o prijatie na herectvo. Venovala som sa divadelnej kritike a napokon dramaturgii. Najprv vo vtedajšom Divadle Víťazného februára, dnes opäť Klicperovom divadle, v Hradci Králové a potom dvanásť rokov v Divadle S. K. Neumanna, dnes Divadle pod Palmovkou v Prahe. Ale bábky si ma našli. Po absolutóriu divadelnej vedy na filozofickej fakulte som začala učiť dejiny na bábkarskej katedre. A odrazu všetko to, čo som dovtedy doma podvedome vnímala, pomaly vyplávalo na povrch a napokon sa snáď nejako zúročilo. Vlastne som s bábkami začala až po otcovej smrti a naozaj som mala čo doháňať. V tomto ohľade nado mnou so značným sklamaním zlomil palicu s tým, že sa bábkam nikdy nebudem venovať. To by sa čudoval!
Iste ste ako dieťa chodievali do bábkového divadla. Ktoré rozprávky boli vaše obľúbené?
-Návštevu bábkového divadla, Ústredného bábkového divadla v Prahe, som mala tak trochu v „popise práce“. Otec, jeho zakladateľ a dlhoročný riaditeľ, ma brával na skúšky aj na predstavenia. Bola som tiež jeho prvým, a dosť prísnym, detským kritikom pri všetkých jeho réžiách. Ale tajne som poškuľovala po Divadle Spejbla a Hurvínka – veľmi nahlas som to obdivovať nemohla, predsa len išlo v Prahe o konkurenciu – aj po Divadle Jiřího Wolkra, ktoré bolo pre mňa to „naozajstné“. Tak vidíte, tá revolta bola asi skutočne silná, a to sa otcovi veľmi odporovať nedalo. V Ústrednom bábkovom divadle som však prenikla do ďalších profesií, dokonca som sa ako malá učila aj kašírovať, napodobňovať bábky. Mojou obľúbenou rozprávkou bola Princezná so zlatou hviezdou na čele, ale práve tú som v bábkovom divadle nikdy nevidela a neskorším filmom som bola sklamaná.
A ktoré postavičky z tradičného bábkového divadla ste mali a máte rada?
-Patrilo by sa povedať, že Gašparka, ale ja som sa najradšej hrala s bábkou Sarmika z Hrdinov severu, pôvodný názov je Sarmikova pieseň. Bol to malý statočný čukotský chlapec z inscenácie, ktorú režíroval môj otec a za ktorú v päťdesiatych rokoch divadlo aj on dostali štátnu cenu. Ťažko sa to dnes vysvetľuje. Poriadneho Gašparka som ako dieťa vlastne nevidela a rozhodne to nebol môj hrdina. To skôr Hurvínek.
Bábkovému divadlu sa venujete ako dramaturgička, aj ako novinárka. Ste šéfredaktorkou časopisu Loutkář, aj predsedníčkou českej sekcie UNIMA. Chodievate do porôt na festivaly, spolupracujete na príprave festivalov, vyučujete alternatívne a bábkové divadlo na DAMU... Je toho naozaj veľa. Ako to všetko stíhate?
-Ak čakáte nejaké optimistické návody, tak vás sklamem. Strašne ťažko to stíham a mám z toho niekedy naozaj nočné mory! Ono to síce všetko spolu nejako súvisí, účasťou na festivaloch získavam prehľad, o nových trendoch potom môžem písať aj prednášať v škole, ale niekedy som skutočne unavená. Ale keď je tu ten neustály nepokoj! Nikto neverí, že keby som sa všetkého vzdala, sedela by som doma. Ani ja nie. Ale nepopieram, z času na čas uvažujem, čo z týchto aktivít vypustím. Ale nechcem hrešiť. Možno to niekto urobí za mňa.
Myslíte, že s bábkami sa žije ľahšie ako s ľuďmi?
-Lenže bábky bez toho, že s nimi manipulujú ľudia, predsa neexistujú! Potom sú to len artefakty. Veľmi neverím všetkým tým vznešeným rečiam o tom, že bábka je „poslušná, skromná“ atď. To je akoby sme ju poľudšťovali. Bábka je však predsa len bábka, to je jej podstata. Takže dobre sa žije s príjemnými ľuďmi, trebárs aj bábkarmi, ktorí majú radi svoje remeslo a netrpia žiadnymi komplexmi.
Na čom teraz ako dramaturgička pracujete a v ktorých divadlách?
-Sú to už skoro dva roky, čo som skončila angažmán v kladenskom Divadle Lampion. Od tej doby som dramaturgovala Aucassina a Nicolettu (Chantefable) v Théatre Illusion v Montreali a Macbeth v nitrianskom Starom divadle. Dramaturgovanie bolo však ku všetkým mojim povinnostiam naozaj náročné. Navyše som, v rámci novinárskej etiky, nemohla písať o iných českých bábkových divadlách... Ale musím priznať, že mi divadlo chýba...
Rovnako ako v minulom ročníku festivalu Bábkarská Bystrica, budete aj tohto roku členkou poroty, ktorá udeľuje cenu Henryka Jurkowského. Aký vzťah máte k banskobystrickému festivalu?
-Nebude to znieť ako fráza, keď poviem, že viac ako kladný? Chodím na festival do Bystrice už pekných pár rokov a mám rada tento festival, jeho atmosféru, ľudí v Bystrici, kamarátov, ktorí sem prídu, Radvanský jarmok... Tohto roku mi tam ale budú chýbať dvaja ľudia, ku ktorým som mala blízko. Režisér Karol Spišák a vynikajúci bábkar Anton Anderle, ktorý mi pomáhal objavovať kúzlo Banskej Bystrice.
Čo vás na predchádzajúcom ročníku Bábkarskej Bystrice zaujalo? Cenu H. Jurkowského porota prisúdila Divadlu Alfa z Plzne za Troch mušketierov...
-Nie je žiadnym tajomstvom, že vo finále nebolo rozhodovanie jednoduché. A čo ma minule na festivale zaujalo? Jednoznačne nasadenie, s akým sa súbor Divadla na Rázcestí ujal nielen svojich predstavení, ale aj hostiteľských povinností. Neberte to, prosím, ako pochlebovanie. Napokon som o tom aj napísala. Objavom pre mňa bol francúzsky súbor Compagnie Jose Manuel Cano Lopez z Tours s inscenáciou Sofiine nešťastia a zaujala ma aj Krvavá svadba poslucháčov VŠMU z Bratislavy.
Spolupracujete na príprave festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem... Môžete porovnať tento festival s banskobystrickým?
-Přelet nad loutkářským hnízdem je národná prehliadka, na ktorej sa stretávajú českí profesionáli aj amatéri. A tiež udeľujeme len jednu jedinú cenu, nie však festivalu, ale na základe ankety oslovených odborníkov a členov UNIMA (Union Internationale de la Marionnette). Zahraničný hosť býva jeden. Bábkarská Bystrica je dnes veľkým medzinárodným festivalom, a tiež cien je viac. Přelet je oveľa komornejší. Čo ma ale teší, že si zo skromných začiatkov našiel medzi tými mnohými českými divadelnými festivalmi svoje miesto a že je pre bábkarov skutočne prestížnym.
V čom je podľa vás banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí výnimočné a jedinečné?
-Už som povedala, že v tom ohromnom nasadení. Pamätám si ešte staré pôsobisko divadla a dodnes neprestávam obdivovať, ako skvelo si vedú aj v stiesnenejších priestoroch. A tiež to, že sa snažia o kontakt so svetom, že „nesprovinčneli“, ako sa to môže stať divadlám, ktoré nie sú práve v metropolách. Netajím sa obdivom k ambicióznej a dôsledne tematizovanej dramaturgii a už roky mám rada fantazijnú a vskutku divadelnú réžiu Mariána Pecka. To, ako počas festivalu všetci členovia divadla dômyselne „obývajú“ celé mesto. Ako dlho neúnavne hrajú a moderujú v stane na lúke pod pamätníkom. Ako aj napriek únave nestrácajú úsmev... Tak a teraz mi po tomto všetkom určite nebudete veriť, že si to u mňa divadlo neobjednalo! Viete, čo mám ešte na banskobystrickom Divadle na Rázcestí rada? Že tam svojim priateľom môžem povedať aj kritické slová. A že sa neurazia. A že o tom môžem aj napísať. A že aj napriek tomu zostávajú mojimi priateľmi. Už sa tam zase teším...

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 5. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 6. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 7. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 5. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 6. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. QSI International School of Bratislava
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 982
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 073
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 813
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 796
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 732
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 337
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 302
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 104
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 100

Blogy SME

 1. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 4. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 5. Anton Kaiser: Florencia I.
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 7. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 8. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 512
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 983
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 546
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 399
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 208
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 563
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Počas dvoch dní sa predstaví päť hudobných zoskupení.


ANNA GUDZOVÁ 9 h
Martina Mészáros Bariaková.

V stredu ju do funkcie vymenovala vláda.


TASR a 1 ďalší 9 h

Výstavba by mala trvať rok a pol.


11 h
Monument Majer v Banskej Bystrici

Na vojenskom cintoríne je pochovaných asi 1500 vojakov.


SITA 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


18 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 17 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


14 h

Blogy SME

 1. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 4. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 5. Anton Kaiser: Florencia I.
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 7. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 8. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 512
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 983
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 546
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 399
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 208
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 563
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu