Mestská polícia v Banskej Bystrici má nového náčelníka. Poslanci Mestského zastupiteľstva schválili vymenovanie Ľubomíra Piterku na tento post na ostatnom zasadnutí. Doteraz bol šéfom priestupkového oddelenia na obvodnom úrade.
Vo funkcii ste len krátko, napriek tomu, v čom vidíte najväčšie nedostatky?
- Nakoľko máme málo policajtov, nemôžeme efektívne plniť úlohy, ktoré nám vyplývajú zo zákona. Tam patrí aj ochrana zdravia a majetku občanov mesta.
Všeobecné štatistiky hovoria, že na jedného policajta by malo pripadnúť tisíc obyvateľov. Ako je to u vás?
- V súčasnosti máme vo výkone 37 príslušníkov. Ideálne by bolo, aby u nás pracovalo aspoň šesťdesiat. Mojou snahou je rozšíriť rady policajtov. V minulosti od nás odišlo veľa kvalitných, vyškolených pracovníkov. Keďže patríme pod mesto, boli vycvičení z jeho rozpočtu. Teraz pracujú pre Justičnú stráž, armádu a iné silové zložky.
Čo bolo dôvodom ich odchodu?
- Nerád by som sa vyjadroval k tomu, ako to tu fungovalo predtým. Bola to však aj záležitosť financií. Už som požiadal primátora, aby aj s poslancami podporili stabilitu personálneho zabezpečenia, napríklad aj zaradením do platových tried. Mestský policajt v súčasnosti zarába v priemere 11-tisíc korún (vyše 365 eur) bez príplatkov. Je často v ohrození života, prvý sa dostáva do kontaktu s osobou, ktorá narúša poriadok.
Uplynulý týždeň ste mali taktické cvičenie v Radvanskom kaštieli. Ako často sa budú opakovať?
- Doteraz bývali jedenkrát za mesiac. Radi by sme ich zintenzívnili, tak dva- až trikrát do mesiaca. Tieto prípravy slúžia aj na väčšiu akcieschopnosť polície. Dôležitá je ich okamžitá reakcia na vzniknutú situáciu, zároveň vzájomná spolupráca.
Ste spokojní so spoluprácou so štátnou políciou?
- Aj tu vidím určité rezervy, najmä čo sa týka komunikácie. Je mojou úlohou, aby sa to zlepšilo.
Čo plánujete zmeniť v najbližšom období?
- Mojou prioritou je prevencia. Tej sme venovali málo pozornosti. Zamerať sa chceme najmä na mládež a kriminalitu. Od prvého septembra, kedy som nastúpil do funkcie, sme urobili viaceré akcie. Zatiaľ bez súčinnosti so štátnou políciou. Kontrolovali sme požívanie alkoholu mladistvými, návykové látky, hľadané osoby a záškoláctvo. V tomto trende budeme pokračovať.
Je podľa Vás správne, aby strážcovia zákona kontrolovali poriadok v meste spoza volantu, v idúcom vozidle?
- Od začiatku sa s tým nestotožňujem. Práve preto som obmedzil motorizované jednotky na pešej zóne, naopak, posilnili sme pešie hliadky počas dňa, aj v nočných hodinách. Vo výkone bude väčší počet príslušníkov najmä v piatky a soboty, keď je v uliciach veľa mladých ľudí.
Veľkým problémom v Banskej Bystrici je Internátna ulica. Býva tam niekoľko neprispôsobivých osôb, ktoré ohrozujú okolie. Na júnovom mestskom zastupiteľstve sa hovorilo aj o plánoch vytvoriť v oblasti detašované pracovisko polície. Aké opatrenia prijmete?
- K tomu mám jasné stanovisko. Jednak je to časť, kde sú združené internáty pre študentov, a občania sú neustále konfrontovaní s komunitou v tejto časti mesta. O týchto problémoch vieme, práve z tohto dôvodu sme minulý týždeň zasiahli. Zistili sme tam dva prípady záškoláctva a posunuli sme ich ďalším kompetentným orgánom. Podobnými akciami chceme prevenčne pôsobiť na obyvateľov v lokalite.
Dlhšiu dobu sa v centre za parkovanie neplatilo. Ako je to teraz?
- V Banskej Bystrici budujú kanalizáciu, ulice sú rozkopané. Stav v doprave teda nie je ideálny. Podľa posledných informácií, občania za parkovanie v meste platiť musia. nie je ideálny. Podľa posledných informácií, občania za parkovanie v meste platiť musia. My sa však chceme orientovať na dodržiavanie dopravných značení, ako sú vyhradené parkovacie miesta pre zdravotne ťažko postihnutých a zákaz zastavenia a státia. Mesto plánuje zriadiť odťahovú službu, aby sme pomáhali občanom v rôznych situáciách. Dlhodobo stojace autá, vyhradené parkovacie miesta, napríklad pre invalidov. Jednoducho reagovať okamžite.