„V Banskej Bystrici sú všetky archeologické výskumy záchranného charakteru. To znamená, že sú vyvolané najmä stavebnou činnosťou. Ide pritom o celoslovenský trend. Drvivá väčšina archeologických aktivít ma takýto charakter. Systematických a dlhodobých projektov je na Slovensku málo,“ povedal Ján Zachar zo Stredoslovenského múzea.
Orgánom, ktorý vydáva rozhodnutia o nutnosti vykonať archeologický výskum, je Krajský pamiatkový úrad. Investor je potom povinný podpísať zmluvu s kompetentnou inštitúciou, ktorá má oprávnenie na výkon prieskumov. Náklady, ktoré sú s tým spojené, hradí investor.
Ak sa archeológom podarí nájsť niečo, čo má regionálny alebo dokonca väčší význam, môže to výrazne zdržať stavebné práce. Podľa Zachara to väčšinou dopadne tak, že nález developer zakomponuje do architektonického projektu. Jedným z príkladov je stredoveká studňa objavená na Hornej ulici, ktorú musí staviteľ na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu zachovať.
„Spomedzi ďalších objavov je významné napríklad odhalenie západného ukončenia mestských hradieb v priestore Fortničky, ktoré vybudovali na začiatku 17. storočia. V blízkosti Pretória sme zas objavili časť pravdepodobne stredovekého objektu. Jeho funkciu sa nám však nepodarilo bližšie zistiť, keďže investorský zámer zaberal len časť plochy, na ktorej sa objekt nachádzal,“ uviedol Zachar.
Autor: Patrik Krnáč