Prevod krytej plavárne na Štiavničkách do základného imania BPM, s.r.o. sa stretáva s rozpornými reakciami. Plánovaná rekonštrukcia zasiahne masový aj vrcholový šport.
Približne na rok, až rok a pol sa odhaduje rekonštrukcia krytej plavárne na banskobystrických Štiavničkách. O osude mestskej plavárne rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí odsúhlasili jej prevod do základného imania Bytového podniku mesta, s.r.o., za účelom jej technického zhodnotenia a rekonštrukcie. Nezávislý poslanec Vladimír Pirošík je presvedčený, že dlhodobé uzatvorenie plavárne vážne ohrozí vrcholový šport a poškodí masový:
„Rekonštrukcia sa mohla robiť odlišným spôsobom. Postačili by tri – štyri roky, počas ktorých sa vždy mohla zavrieť na letné mesiace,“ dodal. Prevod nepodporil aj preto, že plaváreň mala ostať podľa neho mestská a ľudová. V tomto prípade to zaručené nie je. „BPM sa venuje správe bytov a s plavárňami nemá žiadne skúsenosti. Navyše je to spoločnosť s ručením obmedzeným, teda podnikateľský subjekt, ktorého cieľom je generovať zisk. Už dnes vieme, že by malo prísť k zvýšeniu vstupného z dnešných 50 korún na minimálne tri eurá,“ dodal Pirošík.
Konateľ BPM, s.r.o. Tomáš Novanský sa pre agentúru SITA vyjadril, že rekonštrukcia by sa mala začať na jar budúceho roka. Pôvodný projekt, ktorý počítal so sumou na rekonštrukciu vo výške 160 – 170 miliónov korún (5 311 027 až 5 642 969 eur) by chceli upraviť a výšku rekonštrukcie odhadujú na 90 – 120 miliónov korún (2 987 453 až 3 983 270 eur). Spoločnosť si nebude brať na tento účel úver, ale opraví plaváreň z vlastných zdrojov.
Obavy plavcov a trénerov
Ročné, prípadne i dlhšie zatvorenie plavárne môže mať dopad predovšetkým na plavecké oddiely. Hlavný tréner plaveckého oddielu Milan Záborský je presvedčený, že ohroziť to môže jednu celú generáciu plavcov:
„V Bystrici by sme náhradné priestory na tréningy nenašli, takže by sme museli cestovať do Brezna, Zvolena, Banskej Štiavnice či Žiaru nad Hronom. Spôsobilo by to obrovské časové straty a najmä zvýšené finančné náklady. Mnohí plavci by sa možno radšej rozhodli ukončiť kariéru,“ dodal. A čo ďalej s využitím voľného času detí a občanov nášho mesta? Akú alternatívu ponúkne mesto počas zatvorenia plavárne - pýta sa tréner.
Situáciu považuje za zložitú aj najlepší slovenský plavec, medailista z majstrovstiev Európy Ľuboš Križko: „Plaváreň síce potrebuje rekonštrukciu, no minimálne ročný výpadok môže vážne narušiť tréningový proces.“ Tréner päťbojárov Dušan Poláček je presvedčený, že ak budú musieť za vodou dochádzať do iných miest, už nepôjde o rozvíjacie, ale iba o udržiavacie tréningy.
Pred rokmi pomohla petícia
Bystričania bojovali o plaváreň už v predchádzajúcich volebných obdobiach. V roku 2000 petíciou žiadali, aby ostala v majetku mesta a aby sa zabezpečila jej ľudová funkčnosť, vrátane cien. V tom čase sa im podarilo plaváreň pod mestom udržať.
Mnohým ľuďom, ktorých sa problém v súčasnosti dotkne, sa nepáči ani formulácia v uznesení mestského zastupiteľstva. Podľa nej sa majetok mesta vkladá do základného imania spoločnosti za účelom jeho zhodnotenia. Technické zhodnotenie neznamená iba rekonštrukciu, ale môže priniesť zásadnú zmenu technických parametrov, či rozšírenie príslušenstva. Obavy sú predovšetkým z využitia projektu pre sféry biznisu, či z rastu cien.