Zhruba pol roka pred výmenou bankoviek a mincí za európske musia prevádzky viditeľne zobraziť predajnú aj jednotkovú cenu tovaru v oboch menách. Termínom, odkedy sa tak malo stať, bol 24. august.
Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá sídli aj v Banskej Bystrici, vykonala od tohto dátumu, až do 23. septembra, celkom 362 kontrol. V okrese Banská Bystrica zistili mnohé nedostatky. „Porušenia generálneho zákona o zavedení eura, vyhlášky o podrobnostiach duálneho zobrazovania pre oblasť ochrany spotrebiteľov a nariadenie vlády o označovaní výrobkov cenami sme zistili v 184 prevádzkach, z toho v 150 v samotnom meste a prímestských častiach a v 34 obciach Banskobystrického okresu,“ povedala Božena Debnárová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie v Banskej Bystrici.
Ako ďalej uviedla, obchodníci pochybili najmä v zaokrúhľovaní eura, ako u predajných, tak aj u jednotkových cien. Nesprávne prepočítali zaokrúhlené ceny služieb na cenníku, chýbalo duálne označenie cien u výrobkov, niektorí nezverejnili konverzný kurz. Ak tak urobili, ten nebol uvedený správne. Až neskôr prišli upozornenia, že kurz nie je 30,126 korún za euro, ale 30,1260. „Podľa jednotlivých sortimentov sme najviac kontrol vykonali u priemyselného tovaru, ako elektrické motorové náradie, železiarstvo, záhradkárske potreby, hračky, bicykle, kočíky, papiernictvo, nábytok, športové potreby, obuv, textil, odevy, drogéria, stavebný materiál, elektrospotrebiče a iné. Na druhom mieste boli potraviny a rozličný tovar, tretie boli pohostinské, reštauračné, ubytovacie služby a nakoniec ostatné služby, ako autoservisy, reklamy, realitné kancelárie a podobne,“ upresnila Debnárová.
Veľké problémy robil aj počet desatinných miest, niektorí uvádzali ceny zaokrúhlené na štyri, iní na dve.
V Breznianskom okrese kontrolovali spolu 51 prevádzok. Nesprávny výpočet jednotkovej ceny v informatívnej mene našli v potravinách v Telgárte a v Pohorelej, nepresné počítanie jednotkovej ceny narobilo problémy v Beňuši. Potraviny v Brezne si nerobili hlavu v zostavovaní konverznej tabuľky, ceny uviedli chaoticky. Ani zostupne, ani vzostupne.
„Kontroly budeme vykonávať naďalej, aj po zavedení eura. Zatiaľ prevádzky, respektíve podnikateľov nesankcionujeme, tam, kde zistíme nedostatky, prijímame opatrenia na nápravu. Nechceme dávať pokuty. Pri opakovaných zisteniach vážnejších pochybení, poprípade pri neakceptovaní prijatých opatrení podnikateľským subjektom pristúpime k ukladaniu pokút v súlade so zákonom. Zatiaľ však obchodníci pristupujú k veci seriózne, chyby odstraňujú buď hneď pri kontrole, alebo do stanoveného termínu,“ dodala Debnárová.