Pôrod už v súčasnosti nie je iba nevyhnutnosť. Rodičia dopredu plánujú, kde svojho potomka privedú na svet. Nemocnice prechádzajú ich dôkladnou lustráciou. Mnohí rodičia sa preto napokon rozhodnú pre pôrod v zahraničí. Niektorí však inú možnosť nemajú.
Pôrodov Sloveniek v zahraničí, najmä v Česku, pribúda. Zdravotné poisťovne síce štatistiky nemajú, no najmä po vstupe do Európskej únie podľa Aleny Koišovej z tlačového odboru ministerstva vnútra celkový počet „udalostí“ stúpa. Pôrod v zahraničí však nemusí byť lacná záležitosť. Najmä, ak si rodičia, ktorí ho plánujú mimo Slovenska, nevypýtajú súhlas od poisťovne rodičky.
„Vopred pripravovaný pôrod v zahraničí sa považuje za plánovanú zdravotnú starostlivosť. Ak chce poistenka, aby jej ju zdravotná poisťovňa uhradila, musí ju o to vopred písomne požiadať,“ povedala Andrea Bakošová z tlačového odboru poisťovne Dôvera.
Až keď jej poisťovňa žiadosť schváli, uhradí jej spätne náklady súvisiace s pôrodom a popôrodnou starostlivosťou o dieťa. „Bez schválenej žiadosti si náklady hradí poistenka sama,“ povedala Bakošová. Rovnaký postup má aj poisťovňa Apollo.
Štátna náklady nehradí
No napríklad najväčšia štátna poisťovňa - Všeobecná zdravotná poisťovňa - plánovaný pôrod v zahraničí nehradí vôbec.
„Ak sa pacientka rozhodne rodiť v zahraničí, túto zdravotnú starostlivosť si hradí sama,“ povedala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
Podobný názor má aj poisťovňa Union. „V prípade poistenky rodičky zdržiavajúcej sa na Slovensku, ktorá si vopred dohodne pôrod v cudzine, je úhrada plne hradená poistenkou,“ povedala hovorkyňa Judita Smatanová.
Druhá štátna poisťovňa - Spoločná zdravotná poisťovňa - odpovede do uzávierky neposlala.
Treba si preto premyslieť, či máte peniaze na pôrod v zahraničí. Netreba sa však obávať priveľkých výdavkov v prípade náhleho pôrodu v zahraničí. „Ten sa naopak považuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Hradíme ju v zahraničí aj bez vopred odsúhlasenej žiadosti matky poistenky,“ povedala Bakošová z poisťovne Dôvera.
Súkromníka nepreplácajú
Výška úhrady zdravotnej poisťovne pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti, teda aj pri náhlom pôrode, je podľa nej závislá od legislatívy a príslušných noriem danej krajiny. Aj tu však existujú dve podmienky. Prvou je európsky preukaz zdravotného poistenia. Druhou je lekár, ktorý má prepojenie na systém verejného zdravotného poistenia. „To znamená, nie súkromní, nezmluvní lekári,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Apollo Radoslava Miklášová.
Aj pri náhlom pôrode v rámci krajín Európskej únie plus Nórska, Lichtenštajnska, Islandu a Švajčiarska však v závislosti od krajiny môže budúca matka hradiť spoluúčasť. „To znamená rôzne poplatky, ktoré platia aj domáce poistenky danej krajiny,“ dodáva Miklášová.
V rámci krajín mimo únie, pokiaľ ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, slovenská zdravotná poisťovňa hradí zahraničnému poskytovateľovi úhradu podľa slovenskej legislatívy.
„Tu si bude musieť poistenka uhradiť sumu sama a po návrate na Slovensko požiada o refundáciu,“ hovorí Miklášová. V EÚ náklady za bábätko hradí poisťovňa matky. Inde si ich musí matka zaplatiť, ale môže požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o ich preplatenie.
To, čo nikto nečaká
Budúci rodičia by si však mali uvedomiť ešte jednu vec, ktorá nie je síce nikdy plánovaná, ale môže byť okrem iného aj veľmi nákladná. A to je prípadná smrť matky alebo bábätka.
„Z verejného zdravotného poistenia totiž nie je možné uhrádzať prevoz poistencov zosnulých v cudzine,“ konštatuje Smatanová.
Aj pre takéto nešťastné udalosti preto treba rátať skôr s komerčným pripoistením. To pokrýva rôzne vedľajšie náklady, platby, spoluúčasť, prevoz, ktoré zdravotná poisťovňa neprepláca a ktoré môžu byť veľké.