Pôrod v zahraničí sa však nekončí odchodom z nemocnice a prekročením slovenských hraníc. Ešte pred príchodom domov sa totiž začína kolotoč vybavovačiek ohľadom rodného listu. Štátne občianstvo netreba vybavovať, dieťa ho nadobúda automaticky, ak je aspoň jeden z rodičov slovenským štátnym občanom.
„Narodenie slovenského občana na území cudzieho štátu sa zapisuje do osobitnej matriky. Zápis do osobitnej matriky sa vykoná na základe oznámenia o narodení,“ hovorí Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Oznámenie môžu rodičia podať na zastupiteľskom úrade v zahraničí alebo na matričnom úrade v územnom obvode, kde má matka trvalý pobyt. Pokiaľ rodičia nemajú trvalý pobyt na Slovensku, môžu podať oznámenie na hociktorom matričnom úrade na Slovensku.
Cesta na matriku
Zápis spraví osobitná matrika na základe rodného listu vydaného štátom, v ktorom sa dieťa narodilo. „Rodný list dieťaťa vydaný v cudzine musí byť preložený súdnym tlmočníkom,“ vysvetľuje Koišová.
Ak ide o rodný list z krajiny, s ktorou Slovensko nemá uzatvorenú zmluvu o právnej pomoci, musí byť tento doklad najprv superlegalizovaný. To znamená, že musí byť overená aj pravosť podpisov a pečiatok, ktorú vykonávajú naše zastupiteľské úrady v zahraničí. „Takto overený doklad je potom platný aj na Slovensku,“ dodáva Koišová z rezortu vnútra.
Aj pol roka bez dokladu
Ako problém môžu rodičia vnímať fakt, že osobitná matrika zrealizuje zápis akejkoľvek udalosti, ktorá sa udiala mimo územia Slovenska, až do troch mesiacov od prijatia oznámenia. „Túto lehotu možno v odôvodnených prípadoch predĺžiť. Zápisy sa totiž vykonávajú na základe dokladov vydávaných cudzími štátmi, ktoré je potrebné dôkladne overiť,“ hovorí Koišová. Počet žiadostí o zápis pritom podľa nej najmä po vstupe do Európskej únie stále vzrastá. „V súčasnosti je to vyše tisíc oznámení mesačne (nejde tu však len o narodenia).
Autor: KR