Postihnutý sa môže začať liečiť skôr, čím zvyšuje šance, že jeho zdravotný problém sa vyrieši. Bolesti kĺbov nemajú len pacienti s reumatickými zápalovými ochoreniami, ale objavujú sa aj pri chrípke či zápale pečene. Veľkými bolesťami sa prejavujú aj degeneratívne zmeny na stavcoch chrbtice alebo kĺboch končatín, ktoré vzniknú ako následok nadmernej fyzickej záťaže.
Chrupavka kĺby vyživuje aj chráni. Pri nadmernom zaťažení ako elasticko-pružná podložka tlmí nárazy pri pohybe.
Pri veľkom alebo chronicky sa opakujúcom preťažení sa na plochu pokrytú chrupavkou vyvíja nadmerný tlak a zvýšené trenie spôsobí stratu výživy a neskôr degeneráciu kĺbu či okolitého väziva. „Dôsledkom mechanických faktorov vzniká osteoartróza najmä na váhonosných čiže bedrových a kolenných kĺboch,“ vysvetľuje Stanislav Čakloš, chirurg z polikliniky na Šustekovej ulici v bratislavskej Petržalke.
Deštrukciami kĺbov trpia tenisti a golfoví hráči, ktorí majú problém najmä s lakťom a kolenom. „S poškodenými achilovkami prichádzajú najčastejšie hádzanári, volejbalisti, futbalisti a iní priaznivci kontaktných športov. Hokejisti sa v dôsledku špeciálneho postoja sťažujú na bolesti v slabinách,“ hovorí odborník.
Ublížiť môžu aj pravidelne sa opakujúce pracovné pohyby bez výraznej fyzickej námahy. Napríklad každodenná viachodinová manipulácia s myšou pri počítači spôsobuje chronický zápal šliach predlaktia aj ťažkosti s lakťovým kĺbom.
Stavce chrbtice sa zase deformujú pri nesprávnom sedení a kĺby nôh môže ničiť nevhodná obuv, nosenie ťažkých bremien či športová záťaž.
Autor: as