Reumatoidná artritída sa spočiatku prejavuje len rannou stuhnutosťou dlhšou ako 30 minút, cítiť bolesť kĺbov najmä na rukách, citlivé a opuchnuté sú kĺby, symetricky na oboch stranách tela, postupne príde aj ochabnutie svalov, únava, chudokrvnosť, zvýšená teplota. Poškodením a deformáciou kĺbov sa zhoršuje jemná motorika – pacient má problém umyť si zuby, zaviazať si šnúrky na topánkach, otvoriť dvere či udržať pohár v ruke.
Mnohí pacienti trpia navyše depresiami, uzavretosťou, stratia chuť do jedla. Trápia ich aj obavy z budúcnosti, finančné problémy. Pri degeneratívnych zmenách sa stuhnuté kĺby rozhýbu rýchlejšie a postihnuté miesta bolia skôr pri pohybe. Zápalové ochorenie sa vylúči vyšetrením krvi. „Na chronický problém reumatického charakteru upozorní zvýšená sedimentácia alebo aj vyšší počet leukocytov. Vysoký výskyt kyseliny močovej zase prezradí zápal spôsobený dnou,“ hovorí S. Čakloš.
Ak sa potvrdí osteoartróza, najčastejšie sa lieči liekmi. Nesteroidné antireumatiká riešia bolesť i lokálny zápal spôsobený stratou elasticity chrupavky a zvýšeným trením kostí. Lieky blokujú tvorbu enzýmu, ktorý sa podieľa na zápalovom procese. Pacientom pomáha aj kúpeľná liečba – elektroliečba, laserová terapia, fyzikálna liečba, vírivky či masáže.