Na odpredaje vyhlásia verejné súťaže
Ani 17. banskobystrické Mestské zastupiteľstvo sa nezaobišlo bez návrhu na odpredaje majetku mesta.
„Aj napriek tomu, že to pravidelne riešime, s odpredajom dubiózneho majetku máme problém. V súčasnosti evidujeme viac ako 100 nevybavených žiadostí od občanov a organizácií,“ povedal primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor. „Nestíhame ich spracovávať, ale do konca tohto roku odpovieme všetkým.“
Primátor sa vyjadril aj k situácii, kde bude na jeden pozemok alebo nehnuteľnosť viac záujemcov. Novinkou budú súťaže na ich kúpu. „Dohodli sme sa, že začneme robiť súťaže.“ Aktuálne ponuky budú vyvesené na stránke mesta, vyhlásia sa súťaže na odpredaj. „Rozhodli sme sa tak preto, aby nevznikli podozrenia, že niekoho uprednostňujeme,“ vysvetlil primátor.
Poslanci schválili dve personálne zmeny
Na mestskom zastupiteľstve schválili aj dve personálne zmeny.
Poslanec Peter Lačný sa vzdal svojej pozície člena v predstavenstve Dopravného podniku Banská Bystrica a Ľudmila Priehodová sa v ňom vzdala funkcie v dozornej rade. Keďže Dopravný podnik mesta Banská Bystrica má už viac ako sto zamestnancov, zo zákona vyplýva, že jedna tretina v rade patrí im.
„Rešpektovali sme voľbu zamestnancov a na tento post bol odporučený jeden z nich,“ informoval Ivan Saktor.
Primátor bol poverený vymenovať Michala Nemca, bývalého riaditeľa Tatry Sympatia, ako člena predstavenstva.
„Chceme trochu nezávislý prístup k podniku a vyriešenie niektorých ekonomických vecí. Michal Nemec je odborník na financie a ekonomiku,“ povedal primátor.
„Decembrová nominácia bude smerovať k tomu, aby bol Dopravný podnik ekonomicky a profesionálne silný vykonávať prepravcu v Banskej Bystrici.“
Na jesennú deratizáciu pôjde asi tristotisíc
Jesenná deratizácia sa blíži, Mestský úrad v Banskej Bystrici vyzýva obyvateľov mesta k spolupráci. Proti hlodavcom bojujú dvakrát ročne, a to na jar a na jeseň. Podľa slov Jána Chmelíka z referátu komunálnych služieb, ktorý celomestskú deratizáciu koordinuje, je na mestskom úrade komisia zložená z odborníkov, ktorí pravidelne monitorujú územie mesta.
„Deratizácia je jediný spôsob, ako udržať hlodavce a ich rozmnožovanie pod kontrolou. V meste nie sú premnožené, ale v tomto období plnom rozkopávok je ich výskyt viditeľnejší ako po iné roky. Fungovanie mesta však nie je ohrozené,“ povedal Chmelík. Na človeka môžu malé hlodavce preniesť viacero ochorení. „Môžu preniesť salmonelu, pri pohryznutí napríklad tiež besnotu,“ uviedla Katarína Strmenská z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
Ako ďalej informoval Ján Chmelík, momentálne je najviac hlodavcov na Sitnianskej ulici v Sásovej-Rudlovej, čiastočne na Tatranskej, podobne je na tom aj Sládkovičova v Radvani.
Na boj proti hlodavcom vyčlenili z mestského rozpočtu 250-tisíc korún (takmer 8300 eur). Podľa odhadov skutočných výdavkov referátu komunálnych služieb však použijú okolo 300-tisíc korún (do 9960 eur). Najrizikovejšími miestami sú kontajnery na sídliskách, ktoré sa často stávajú „hniezdami“ hlodavcov.
Pamätník Jána Langoša
Už dlhšiu dobu sa diskutovalo o umiestnení pamätníka Jána Langoša. „Poplnili sme všetky uznesenia, ktoré sme dostali. Poslanci však neodsúhlasili umiestnenie pamätníka,“ povedal Ivan Saktor. A tak zatiaľ skončí v depozite. „Naopak, uznesením mestského zastupiteľstva sa znovu obnoví pamätník Laca Novomeského v parku pod operou,“ informoval primátor. Celý park by mal byť zrekultivovaný. „Busta bude osadená vo vhodnom čase, umelecký návrh už máme, nasleduje súťaž na jej vypracovanie,“ povedal Saktor.
Stravné v školách
Poslanci schválili aj VZN o poplatkoch v školských jedálňach. Tie nie sú vo všetkých školách rovnaké. „Je to spôsobené tým, že z množstva stravujúcich sa vypočíta nákladový koeficient. Malá jedáleň má taký istý počet kuchárok ako veľká jedáleň. Niektorá má kotly na drahšie médium, iná na lacnejšie. Preto je to vypočítané podľa nákladového koeficientu, aby školské jedálne dokázali plniť svoje normy z hľadiska kvality stravovania,“ povedal Ivan Saktor.
Zaplatíme viac
Za cintorínske služby sa bude od januára platiť viac. Schválili to poslanci na mestskom zastupiteľstve. „Aktualizácia cenníka cintorínskych služieb vznikla najmä z dôvodu, že v súčasnosti platný cenník bol vypracovaný v roku 2004 bývalým prevádzkovateľom pohrebísk,“ povedal Pavol Bielik, vedúci Krematória a cintorínskych služieb. Cenník mestská organizácia Záhradnícke a rekreačné služby 1. januára 2007 prevzala v plnom rozsahu. „Po roku prevádzkovania sme ceny služieb prehodnotili a zreálnili podľa nákladových položiek.“ Ceny upravili kvôli nárastu cien energií, materiálov a aj ľudskej práce. „Poplatky v Banskej Bystrici vyberáme len v urnovom háji, centrálnom pohrebisku Kremnička a v rímskokatolíckom pohrebisku na Námestí Štefana Moyzesa, ostatné su nespoplatnené“ informoval Pavol Bielik.